Genel

40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler

40 yaş erkek ve kadınlar için önemli bir dönüm noktası dolayısıyla her iki karşı cinsinde bu yaş sonrasında yaptırması gereken bir takım önemli testler var. Çünkü bazı hastalıkların daha erken bir yaşta tespit edilmesi tedavi edilmesi noktasında oldukça önemlidir.

Türk insanı için ortalama bir yaşam süresini ele alacak olursak 78 şeklinde görebiliyoruz. Erkek ve kadın arasındaki bu süre ise 4-5 yıl kadar. 30 yaş eskiden olduğu gibi yolun yarısı değil ve artık 40 yaşından sonra madalyonun diğer yarısı görünmeye başlıyor. Dünyadaki hastalıklarda risk gruplarına bakarsak yaş ilk sırada görülüyor. Bu da demek oluyor ki insanların yaşları ilerledikçe hastalıklarda artık gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler
40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler

Şeker Takibi

Diyabet günümüzde global bir şekilde ilerleyen bir hastalık olarak göze çarpıyor. Özellikle de 45-65 yaş arasında ciddi bir artış göstermekte. Bu nedenle de bir erişkinin şikayeti olmasa bile mutlaka şekeri konusunda bir test yaptırması gerekiyor. Düzenli aralıklarla yapılan Kan şekeri testi sayesinde risk faktörü vara bu taramalar neticesinde erken tespit edilip engellenebiliyor.

40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler
40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler

Tansiyon Testi

Tansiyon tek başına bir tehdit olarak görülmüyor ancak beraberinde diyabet ve kalp gibi kronik rahatsızlıkları da getirebileceği için 40 yaşından sonra tansiyonun düzenli bir şekilde takibi gerekiyor. Ülkemiz için konuşacak olursak her 3 kişiden bir tanesinde tansiyon söz konusu üstelik yaş ilerledikçe de hipertansiyon ciddi oranda artış gösteriyor.

40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler
40 Yaşından Sonra Yapılacak Testler

Kolesterol

Kolesterol yalnız yaşla değil aynı zamanda yediklerimizle yakından alakalı bir durum. Kalp sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi olduğundan dolayı kolesterolün mutlaka dengede tutulması gerekiyor. Kolesterolün bir özelliği de genetik olmasıdır. Bu nedenle de ailesinde kolesterol olan kişilerin bu konuda biraz daha hassas olması gerekir. Çünkü onlar riskli gruptadırlar.

Kalp Taraması

Her insanda kalp ve damar hastalıklarının 40 yaşından sonra on kat daha fazla artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Kalp ve damar sorunları insanı ciddi anlamda etkileyen hastalıklardır bu nedenle de bu hastalıkların henüz başlamadan önleminin alınmış olması hayati tehlikenin de önlenmesine neden olacaktır. İster kadın olsun ister erkek 40 yaşı gerçekten de kalp sağlığı için bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kalıcı Dövme Nasıl Kaldırılır? başlıklı makalemizde Kalıcı Dövme Nasıl Kaldırılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen