Genel

Anne Sütünde Neler Var?

Bilindiği üzere anne sütü bebekleri için en iyi besin kaynağıdır. Peki, Anne Sütünde Neler Var? Anne sütü bebeğinizin değişen tüm ihtiyaçlarını karşılar. Sütün bileşimi ilk olarak emzirme döneminde değişir ve bebeğin hamilelik süresi içinde cinsiyetine göre uyumu sağlar.

Anne sütü büyüme ve gelişmenin olduğu dönemde çok önemli bir role sahiptir. Anne sütü değerli bileşenler ve önemli besinleri içerdiği için bebeğin yaşamında çok iyi bir başlangıç besini olarak bilinir.

Annelerin doğal bağışıklığının savunması, yararlı mikroorganizmaların ve iştah kontrolü düzenleyici şekilde çok değerli ve benzersiz bileşenlerinin bebeklere de aktarılacağı anlamına gelir. Ancak bilinmelidir ki annelerin yediği yemeklerden dolayı yiyeceklerin bu tatları anne sütünden geçtiği için bir yandan da diğer lezzetlerle tanışmış olurlar.

Emzirme işlemi bebekle anne arasında çok güçlü duygusal bir kurar. Beslenme anında anne ve bebeğinin beynini hem kimyasal olarak hem de nörolojik olarak senkronize edip, bebeklerin annesine bağlanmasını, göz teması kurmasını, güvenmesini, nefes alıp vermeyi ve sütü emmeyi öğrenirler.

Anne Sütünde Neler Var?
Anne Sütünde Neler Var?

Anne Sütü Neler İçerir?

Anne sütü ilk altı aylık hassas süreçte bebeğinizin korunması için gerekli olan tüm besin kaynaklarını içerir. Bebek büyüdükçe ve gelişim gösterdikçe bebeğin ihtiyacına göre değişir. Anne sütündeki doğal bileşenler şunlardır;

  • Süt yağı; beta palmitat, süt yağı kürecikleri
  • Karbonhidratlar; Laktoz anne sütünde bulunan ana karbonhidrattır ve günlük enerji alımının yüzde kırkını oluşturur.
  • Proteinler; anne sütünde iki tür protein vardır bunlar; peynir altı suyu ve kazeindir.
  • Vitamin ve Mineraller

Anne sütü bebeğinizin hayatta kalabilmesi için ve yaşamını desteklemesi için en sağlıklı besindir ve içerdiği bileşenler ile bebeğinizi her türlü zararlı mikroorganizmalardan korur.

Anne Sütünde Neler Var?
Anne Sütünde Neler Var?

Anne Sütünün Faydaları

Emzirme dönemi bebeğin sağlığı ve büyümesi üzerinde çok iyi yol olmasından ziyade anneler için de birçok fayda barındırır. annelere sağladığı faydalar;

  • Doğumdan sonra daha çabuk iyi olmayı sağlar,
  • Hamilelik kilolarının atılmasında yardımcı olur,
  • Hastalık risklerinde azalma olur,
  • Meme ve yumurtalık kanserlerinin risklerinde azalma olur,
  • Kronik hastalık risklerinde azalma olur,
  • Adet dönemlerindeki geri dönüşlerde gecikme meydana getirir.

Ayrıca sindirim sistemini destekleyerek ishal olmayı önler, üst solunum enfeksiyonlarını engelleyip bebeklere doğal antibiyotik sağlar. Bebeklerin bilişsel gelişimini desteklediği gibi kendilerini güvende hissederler ve doymuş hissetmelerini sağlar.

 

Bir önceki yazımız olan Yaz Kış Giyilebilecek Kıyafetler başlıklı makalemizde bahar modası, kıyafet tercihi ve yazlık kıyafet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen