Faydalı Bilgiler

Aşırı Kafein Kullanmanın Zararları Neler?

Aşırı kafein kullanmak, günümüzdeki hemen hemen pek çok insan tarafından ; özellikle de genç ve orta yaş düzeyindeki insanlar tarafından tercih edilmektedir denebilir. Gelen misafirlere çokça ikram edilen Türk kahvelerinden tutun sınav haftalarında, ofis ortamında kupa kupa içilen o kahveler; hayati faktörleri büyük ölçüde tehdit etmektedir ve oldukça elzem zararları bulunmaktadır.

Kafein bünyesinde insanları etkileyen pek çok etki ve kimyasal bulundurmaktadır. Kafein kullanımı kafeinin kimyasında bulunan rahatlatıcı ve uyarmaya yarayan etkiler sonucu oldukça tercih edilir.

Aşırı Kafein Kullanımı Sonuçları Nelerdir?

Kafeinin zararları hemen hemen birçok insanın hayatını etkilemektedir. Kafein tüketimi arttıkça kafein içeren kahve gibi içecek ve besinlere olan bağımlılık oranı da maalesef ki artmaktadır.

Kafein özellikle uykusuzluk yapma ve uykuyu açma özellikleri ile bilinir ve tercih edilir. Ancak bu durum bireyde bir sinirlilik haline neden olabilir. Olası kalp rahatsızlıklarını tetikleyen faktörlere yol açabilir. Kan şekerinin mevcut dengesini sarsabilir. Vücut ısısının normal dengesini de yine aynı şekilde düşürerek ya da artırarak sarsabilir.

Vücutta bulunan bazı toksikleri idrar söktürücü etkisi ile her ne kadar atsa da vücuttaki minerallerin ve vitaminlerin yok olmasına gidecek kadar etkileri de vardır. Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi risk faktörlerini arttırabilir. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi işleyiş ve dengelerini de olumsuz etkiler. Bu durum çok sık tuvalete çıkmanıza da neden olabilir.

Aşırı Kafein Kullanmanın Zararları Neler?
Aşırı Kafein Kullanmanın Zararları Neler?

Aşırı kafein kullanımının en yaygın zararlarından birisi de şüphesiz kişide iştahsızlık ve kilo kaybına yok açmasıdır. Ancak kafeini kontrolsüz bir şekilde ve kilo vermek uğruna kullanmak kesinlikle birey ve sağlığı için çok zararlıdır.

Aşırı kafein tüketiminin hamile bireylere olan zararları da azımsanamayacak kadar çoktur. Gerçekleşecek doğumsal özürlerden tutun düşük tehlikesine varacak zararlar verebilir. Doğan çocukta bazı davranış bozuklukları tehlikesi de söz konusudur.

Aşırı Kafein Kullanımının Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Aşırı kafein kullanımının psikolojik etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Aşırı kafein kullanımı adrenalin gibi hormonları daha fazla salgılayarak vücutta bazı titremelere neden olur.
  • Normalden fazla seyreden kalp ve nabız atışları özellikle bazı kişilerde anksiyete seviyesini şiddetli bir hale getirebilir.
  • Diğer duyu ve özellikler ile birlikte düşünme hızınızdan tutun konuşma hızına kadar olan faktörleri de kafein kullanma dozu tetikler ve belirler. Hatta bu durum kekemelik gibi konuşma bozuklarına kadar varabilir.
  • Beynin yatıştırıcılarından olan ve en önemlisi doğal bir yatıştırıcı olan adenozin seviyesi de aşırı kafein kullanımı sonucu yükselemez ve bu da tüketen kişi de ciddi bir uykusuzluk problemlerinin başlangıcına neden olur.
  • Halihazırda, aşırı dozda tüketilen kafeinin bazı kişilerde halüsinasyonlara da neden olduğu saptanmıştır. Bu halüsinasyonları da yine adrenalin oranı belirlemektedir.

Aşırı Kafein Tüketimini Kontrol Altına Alabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Kafeini yalnızca kahve kullanımı ile sınırlamak kesinlikle doğru olmaz. Kakao, çay gibi farklı birçok besinde de kafein bulunmaktadır. Alışkanlık ve bağımlılık kavramlarının karıştırıldığı bir husus olan kafein kullanımı, alışkanlığınız bağımlılığa dönüşmeden kontrol altına kolaylıkla alınabilir.

Kafeinin ve kafein içeren besinlerin tüketiminin insan vücudu ve insan sağlığına olan zararlı etkileri göz önünde bulundurulduğunda şüphesiz bunu kontrol altına almanız gerekecektir. Kafein tüketimi zararlarını en azından minimum seviyelere indirebilmek adına kendinize günlük kahve kupa sınırları koyabilirsiniz. Tüketmiş olduğunuz kahvelerin arasındaki süreyi uzatabilirsiniz. Aşırı kafein tüketimini kontrol altına aldığınız ilk zamanlarda baş ağrısı gibi faktörlerle karşılaşabilirsiniz ancak vücudunuzda artık bu yeni sınırlama ve düzene alışacak ve bu ağrılar da ortadan tamamen kaybolacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kepek Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizde Kepek Sorunu Nasıl Çözülür? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen