Ev Dekorasyon

Avangarde Mobilya Stili Nedir?

Avangarde mobilya stili daha gösterişli ve aynı zamanda dikkat çekici mobilyalar için kullanılan bir tanım olmaktadır. Yaşam alanlarına çarpıcı ve etkileyici görünüm katmak için tercih edilen bu mobilyalar, farklı bir etkileyicilik yaratmak için sık tercih edilmektedir.

Avangarde Mobilya Nedir?

Avangarde mobilya tanımı itibariyle klasik mobilyalara yenilikçi bir yaklaşım olarak tasarımı ifade etmektedir. Avangarde kelime kökeni bakımından Fransızca olup genelde sanat için tabir edilen bir ifadedir. Sanat için tercih edildiğinde öncü ve yenilikçi anlamlarına gelmektedir. Mobilyalar için kullanıldığında da yine aynı anlamları taşımaktadır. Başka bir deyişle klasik ve alışılmış mobilya tarzlarına yenilikçi bir bakış açısı yansıtarak ortaya günümüz estetik beğenilerine hitap eden modelleri çıkarmaya Avangarde mobilya stili denilmektedir. Özellikle etkileyici görünümleri ile öne çıkarlar.

Avangarde Mobilya Stili Nedir?

Avangarde mobilya sitili geleneksel ve klasik mobilya modellerinin daha sade tasarımlar ile yeniden üretilmesi ve kullanılması anlamı taşır. Geleneksel mobilyalar genelde çok gösterişli ve yoğun oyma motifleri, altın varaklı, şık ve çok dikkat çekici görünümler sahiptirler. Avangarde mobilyalar ise geleneksel yani klasik izleri taşıdıkları gibi daha az oyma motifleri, daha az altın varaklar kullanır ve sade tasarımları ile öne çıkarlar. Ama geleneksel mobilyalar ile Avangarde mobilyalar arasında kesin ayrımlar yoktur. Bazı durumlarda üretilmiş olan Avangarde mobilyalar özellikleri bakımından klasik mobilyaları fazlasıyla çağrıştırıyor olabilirler. Ama genel olarak Avangarde mobilyalar için tasarım yoğunlukları bakımından geleneksel mobilyalara kıyasla bir ayrım olması gerekmektedir.

Avangarde Mobilya Stili Nedir?

Avangarde mobilyalar için daha hafif malzemeler kullanıldığı gibi mobilyaların kumaşları ve yapıları bakımından da farklı ve geniş kesimlere hitap etmeyi başarırlar. Özellikle modern kumaş modelleri ve renklerinin kullanılması Avangarde mobilyaların en çok dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır.

Avangarde Mobilya Özellikleri Neler?

Avangarde mobilya özellikleri bakımından klasik mobilyaları benzemektedir fakat daha sade ve zarif tasarımları ile ayrışma yaşarlar. Bu bakımdan temelde mobilyalarda hafif ve yumuşak bir görünüm oluşturulması amaçlanmaktadır. Klasik mobilyalarda görülen heybetli, yoğun oyma motifler, çok karmaşık işçilikler Avangarde mobilyalar da görülmez. Daha sade ve yapı olarak da daha minimal özellikler taşırlar.

Avangarde mobilyalarda oymalar yer alabilmektedir ancak motifleri çok daha hafif ve göz yormayacak şekilde tasarlanır. Klasik mobilyalara kıyasla Avangarde mobilyalarda daha hafif ve zarif oyma motifleri görülür. Aynı şekilde yorucu olmayan gerçek altın varaklar ile de kaplanabilmektedirler.

Avangarde Stil Tarzı Nedir?

Avangarde mobilya stil tarzı için klasik mobilya özellikleri kullanılır ama bahsedildiği gibi bunlar son derece kısıtlı ve sade şekilde olacak halde gerçekleştirilir. Özellikle Avangarde mobilyalarda kapitone kullanımı yaygındır. Bu özellikleri ile birlikte Avangarde mobilyalar için modern ve klasik mobilyaların bir tür karışımı ifadesi yapmak doğru adlandırma olacaktır. Kimi modellerde bu yüzden daha modern çizgiler ağır basarken kimi modellerde ise klasik göndermeler daha fazladır. Fakat hem oyma motiflerde hem de kapitone kaplamalı tasarımlarda dengeli bir konseptin oluşturulmasına olanak tanınmaktadır.

Avangarde mobilya renkleri olarak da çok geniş bir renk seçeneği sunmaz. Genelde altın varaklı olan modeller öne çıkar. Bunun yanında beyaz, siyah, kahverengi, kum rengi gibi tonlar da yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kestane ya da kiremit tuğlası tonları da yine bu tür mobilyalarda kullanılmaktadır.

Bu mobilya tarzı için bir diğer önemli özellik de yapılarının hafif olması ve bu sayede çok daha rahat şekilde taşıma, yerleştirme ve hareket ettirme gibi özellikleri sunmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Evinizin Mimari Tarzına Uygun İç Tasarım Fikirleri başlıklı makalemizde Evinizin Mimari Tarzına Uygun İç Tasarım Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen