Faydalı Bilgiler

Avrupa’da ve Dünyada Obezite Rakamları

Avrupa’da obezite rakamları geçen gün artmakta ve tehlikeli bir rakama ulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde  obez sayısı yüksek olan ülkelerin başında ABD yer almaktadır. Uzmanların hemfikir olduğu konu herhangi bir önlem alınmadığında ve tedavi yoluna başvurulmadığında ölüm riskine varıncaya kadar pek çok hastalığı tetiklemektedir.

Obezite Nedir?

Avrupa’da obezite rakamları istenmeyen bir düzeyde olmasına karşın bu anlamda alınan tedbirler çok da sıkı olmamaktadır. Yapılan araştırmalardan elde edilen veriler ile bu konu üzerine çalışmaların var olduğu fakat insanların bu konuda daha da bilinçlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkan veriler de Avrupa ülkeleri arasında ilk 3. sırada Türkiye’nin obezite ile mücadele verdiği görülür. En çok obez nüfusa sahip olan ülke % 34 oranı ile ABD, 2. en yüksek obez oranına sahip olan ülke ise %30 oranı ile Meksika olduğu tespit edilmiştir.

Obezite insanların hayatını, gündelik yaşamdaki performanslarını olumsuz olarak etkileyen bir kilo sorunudur. Önlem alınmamasından ve gerekli tedbirlere başvuru olmamasından kaynaklı olarak Avrupa’da günümüzde pek çok yetişkin fazla kilolarından dolayı şişmanlık sınırını aşarak obez olma yolunda ilerlemektedir. Bu konuda düzenlenen kongrelerde vurgulanan konu özellikle kişilerin obezite ile ilgili bir bilinçlenmemeleri ve bu konuda bir önlem almamaları ileride tehlikeli hastalıklar kategorisinde ve tüm dünyayı saran bir hastalık olarak belirleyeceğini söylemekteler.

Avrupa’da Obezite

Avrupa’da obezite rakamları 10.ulusal obezite kongresi nde tekrar gündeme gelmiştir. Burada Avrupa ülkelerinde başta olmak üzere dünya genelindeki obez nüfus oranının 650 milyonu aştığı gözlemlenmiştir. Bu rakam içerisinde 1 milyar 9 milyon kişinin aşırı kilolu kategorisinde değerlendirildiği açıklanmaktadır. Yapılan tespitler neticesinde erkeklerdeki obezite oranı kadınlara göre iki kat daha fazla olarak tespit edilmiştir. Obezite yaş sınırı gün geçtikçe azalmakta ve genç nüfusa kadar gidebilen bir rakam ortaya çıkmaktadır. Beslenme ile beraber vücudun harcaması gereken enerjinin birbirini dengeleyememesinden kaynaklı olarak meydana gelen kilo sorunları bir zaman sonra ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar doğurabilir.

Avrupa’da çeşitli kurum ve kuruluşlarda obezite ile mücadele noktasında birimler kurulmuş ve buralara gelerek kişiler bilgi sahibi olabiliyor ve istenen yardımı alabilmekteler. Bu konuda bilinçli olmak gündelik hayattaki beslenme düzenine yönelik bir düzenleme getirmek oldukça önemlidir. Tedavisinin mümkün olduğu obezite hastalığı önemsenmediğinde bütün bir ömre yayılacak kronik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da etki edeceği söyleniyor.

Avrupa ülkeleri arasında 1.sırada %25 nüfusa sahip olan ABD dışında Avustralya’da %28 oranı ile obezite sınırında olan kişilerin bulunduğu ülkeler arasındadır. Yapılan araştırmalarda Yeni Zelanda’nın toplam nüfusunun %27’sinin obezite sınırını aştığı da tespit edilmiştir. İngiltere’ye bakıldığında burada toplam nüfusunun %25’i obez vatandaşlardan oluşmaktadır. Kanada’nın %24’ü, İrlanda’nın %23’ü, Şili’nin Güney Amerika kısmının % 22’si, izlanda’nın %20’si, Macaristan’ın % 19’u obezite ile karşı karşıya kalmış olan pek çok insanın barındığı ülkelerdendir. Bunun dışında obezite ile mücadelenin sonucunda başarabilmiş ve bunu aşabilmiş olan ülkelerde bulunur. Bunların başında Güney Kore ile İsviçre gelmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hayat Kurtaracak Pratik Fikirler başlıklı makalemizde ev fikirleri, pratik bilgiler ve pratik yaşam bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen