Genel

Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

İnternette en çok aratılan konulardan biri de ayak bileği ağrısı için hangi doktora gidilmeli? sorusunun cevabıdır. Bu tarz ufak olan ağrılar için, kimi zaman doktora zamanında gidilmediğinde daha ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden doğru tespit ve tedavi için doktora gitmek en iyi çözümdür.

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileği ağrılarının çeşitli sebepleri olabilir.

  • Burkulma
  • Yanlış basma
  • Düşme, ezilme
  • Ayak anatomisinden kaynaklı sorunlar

En belirgin sebepleridir. Kimi zaman hiçbir sebep yokken de ortaya ağrı çıkabilir.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıldır?

Ayak bileği ağrısı kimi zaman hafif başlayıp zamanla şiddetlenebilir. Genelde sabit tutarken ağrı olmazken, yürürken ya da üzerine basarken ağrı hissedilir. Yerine göre bazen şişlik ya da morluk da görülebilir. Eğer kırık ya da çatlak varsa daha şiddetli ağrılar görülebilir. Bu durumlarda kısa sürede doktora başvurulması en doğrusu olacaktır.

Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?
Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ayak Bileği Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Ayak bileğinizde ağrı hissettiğiniz zaman ilk uygulama ağrının yerini tespit etmek ve şiddetini gözlemlemektir. Buz uygulamaları ya da bandaj uygulamaları ile kısa sürede etkisiz hale getirilebilir. Ancak ağrıda azalma olmuyorsa ve giderek artıyorsa acilen doktora başvurulmalıdır.

Ayak Bileği Ağrısı Hangi Doktora Gidilir?

Ayak bileği ağrısı şiddetlendiğinde ve geçmediğinde doktora gidilmesi en önemlisidir. Bu sayede doğru teşhis ve doğru tedavi ile kısa sürede tedavi edilebilir. Ayak bileğindeki ağrılar ve şikayetler için ortopedi bölümündeki doktorlara başvurulur. Uzman doktorların kontrolleri sonucu tedavi yöntemi belirlenerek kısa sürede eski sağlığa kavuşmanız sağlanır.

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi Nasıldır?

Ayak bileği ağrısı için doktora başvurduğunuzda önce film ya da röntgen çeker. Ardından sonucuna göre tedaviyi belirler. Eğer olası bir kırılma ya da çatlak varsa alçı ile tedavi başlatılır. Daha hafif durumlarda da jel ve sargı uygulamaları ile tedavi başlatılır. Gerekli görülmesi durumunda çeşitli ayak bileği egzersizleri de yaptırılabilir. Ancak tüm bunların doktor kontrolünde olması oldukça önemlidir. Bilinçsiz yapılan tedaviler, ağrıları geçiremediği gibi daha büyük olumsuzluklara da yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Ayak Altı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar? başlıklı makalemizde ayak altı yanması, Ayak Altı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar? ve ayak altı yanmasına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen