Hamilelik

Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?

Yeni doğan bebeğin ne zaman banyo yaptırılacağı yıllardır tartışılan konular arasında. Ancak bir bebeğin doğar doğmaz banyo yaptırılması mümkün değildir. çünkü bebeğinizi yıkarsanız üzerindeki sıvıların gitmesi neticesinde doğrudan ısı kaybına uğrar bu nedenle de yeni doğan bir bebeğin hemen banyo yaptırılması önerilmez. Bebeğin henüz yenidünyaya geldiğini düşünürseniz vücudunun da dünyaya ayak uydurmaya çalıştığını görürsünüz dolayısıyla bu adapte sürecinde ona zaman tanıyor olmak onun korkularının da giderilmesine neden olacaktır. Bebek ne zaman ilk banyosunu yapmalı sorusunun net bir yanıtı ise onun göbek kordonunun düştüğü andır.

Bebeklerin ilk banyosu için bir anlamda hayatın başka bir dönüm noktası demek yerinde olacaktır. Ancak acemi bir anne iseniz o zaman bebeğinizi ne zaman ilk kez banyo yaptıracağınızı da bilmemeniz normal bir durumdur. Bebeğinizi ilke kez banyo yaptırırken dikkat etmeniz gereken konu bebeğin kaygan bir zeminde olmaması çünkü bebeğinizin üzerine suyu döktüğünüzde onun çığlık atarak daha fazla hareket edeceğini unutmayın bu nedenle de ilk önce sakinliğinizi korun ve muhafaza edin. Unutmayın ki bundan sonraki her seferinde daha kolay olacak.

Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?
Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?

Bebeğimi Ne Sıklıkla Banyo Yaptırmalıyım?

Yeni doğmuş bir bebeğin altını iyi temizlemeniz halinde ve günlük olarak ellerini yüzlerini yıkadığınız da onu haftada bir kez yıkamanız yeterli olacaktır. Yeni doğan bir bebek eğer ki fazla kusma gibi bir durumu söz konusu değilse üstlerini pisletmeleri de mümkün değildir.

Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?
Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?

Bebeğimin Saçlarını Yıkarken Tarak Kullanmalı mıyım?

Bebeğinize banyo yaptırırken ihtiyacınız olan tek şey ılık bir sudur. Dolayısıyla ilk kez banyo yaptırırken bebeğiniz için tarak kullanmanıza gerek yoktur. Eğer ki bebeğinizin üşümemesini istiyorsanız o zaman göbek bölgesine bir bez örtebilirsiniz.

Bebeğinizi ilk kez banyo yaptırırken çok detaylı ve ayrıntılı bir banyoya gerek yoktur. Bebeğinizi sıkı bir şekilde tutarak üzerindeki deri artıklarının ve tüm kalıntıların gidermesini sağlayabilirsiniz.  Bebeğinizi yıkarken özellikle baş ve sırtını iyi tutmalısınız.

Suyun Sıcaklığı Nasıl Ayarlanmalı?

Bebeğinizin cildinizin sizinkinden daha hassas olduğunu unutmayın dolayısıyla size sıcak gelmeyen bir su onun için çok sıcak olabilir bu nedenle de bebeğinize doğrudan su dökmek yerine dirseğinizle suyu yoklamanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Kaç Yaşında Doğum Yapmalı? başlıklı makalemizde Kadınlar Kaç Yaşında Doğum Yapmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen