Genel

Bir Kişinin Ne Zaman Terapiye İhtiyacı Vardır?

Bir kişinin terapiye ihtiyacı olduğunu basitçe gösterecek olan kurallar veya işaretler yoktur. Bazı insanlar sorunları tek başına çözmeyi tercih ederken, bazıları yardım aramayı tercih ediyor. Her iki durumda da konuşmak iyidir ve eğer bir kişi ruh sağlığı ile mücadele ediyormuş gibi hissederse, terapi keşfetmeye değer olabilir.

Herkes hayatında zihinsel zorluklarla karşılaşır. İşyerinde stres, finansal endişeler, keder, ilişki sorunları, kişisel ve toplumsal faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanan çeşitli diğer baskılar dahil olmak üzere birçok olası neden vardır.

Bazen bireyler bu sorunları kendi başlarına veya mevcut destek ağlarının yardımıyla yönetebilirler. Ancak, bir kişinin “olağan çevresi” dışında biriyle konuşmayı gerçekten yararlı bulabileceği zamanlar vardır.

Daha fazla desteğe veya profesyonel desteğe ihtiyacı olduğunu hisseden insanlar, ister muazzam bir travma ile başa çıkmalarına yardımcı olmak ister sadece günlük varoluşlarını daha yönetilebilir hissettirmek için olsun bunu genellikle terapi yoluyla bulabilirler. Kendilerine terapiye ihtiyaçları olup olmadığını sormak ne utanılacak bir şey ne de pes etmenin bir işaretidir.

Bir Kişinin Ne Zaman Terapiye İhtiyacı Vardır?
Bir Kişinin Ne Zaman Terapiye İhtiyacı Vardır?

Bir kişinin yararlanabileceğine dair işaretler

Bir kişinin yardım istemek için sesler duyması veya intihar etmeyi düşünmesi gerekmez.  Aslında, işler yönetilemez hissetmeye başlamadan terapiye başlamak daha iyidir. Bir kişinin terapiye ihtiyaç duyup duymayacağını belirlemesi için kendine şu soruları sorması gerekebilir.

  • Sorun yaşam kalitesine müdahale ediyor mu?
  • Sorunla başa çıkmak için günlük faaliyetlerde değişiklik gerekli mi?
  • Sorunun ilişkiler, iş veya okul üzerinde olumsuz etkileri oldu mu?
  • Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
  • Geçmeyen ezici bir üzüntü
  • Aşırı, kesintisiz endişe
  • Odaklanmada zorluk
  • Çok fazla içmek gibi kendine zarar verme davranışları

Bir kişi sadece tartışmak istediği içsel mücadelelere sahip olsa ve bu konuda arkadaşlarına ve ailesine açılmayı rahat hissetmese bile, terapi aramak harika bir seçenek olabilir.

Pek çok farklı terapi şekli vardır. Bir kişinin sorunlarına, endişelerine ve kişisel zevklerine bağlı olarak, bir forma diğerinden daha iyi yanıt verebilirler.

Bir önceki yazımız olan Bekar Olmanın kazandıracağı 4 Fayda başlıklı makalemizde Bekar Olmanın kazandıracağı 10 Fayda hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen