Saç Bakımı

Bu yiyecekler beyaz saç çıkmasını önleyebilir

Renk tonları, saç spreyleri veya ev yapımı bir soğan kürü: Beyaz saçların nasıl gizleneceği ile ilgili birçok püf noktası  vardır. Bu yiyecekler beyaz saç çıkmasını önleyebilir. Doğal kaynaklı saç renginizi (ister sarı ister kahverengi olsun) mümkün olduğunca uzun süre korumak için diyetinizi değiştirebilirsiniz.

Her şeyden önce, saç renginiz renklendirici melaninden etkilenir . Cildin yaşlanmasına benzer şekilde melanin üretimi yaşla birlikte azalır, böylece renk pigmentleri yerine saçlarınızda gittikçe daha fazla gri veya beyaz saç görünür.

Ayrıca, hastalıklar, nikotin tüketimi, stres veya bazı ilaçların alınması saçınızın beyazlaşmasına neden olabilir. Bazı saç bakım ürünleri bu sözü vermesine rağmen, bu işlem kalıcı olarak geri alınamaz.

beyaz saç çıkması nasıl önlenir
beyaz saç çıkması nasıl önlenir

Bununla birlikte, yapabileceğiniz şey, pigmentlerini saç köklerinize salgılayan pigment hücrelerinin (melanositler) sağlıklı kalmasını ve melanin üretimini erken durdurmamasını sağlamaktır.

Bu, doğru beslenme veya saç sağlığı için iki önemli bileşen ile yapılabilir. Bunlar, antibakteriyel etkiye sahip olan iz element bakırdır ve demirin gıdadan emiliminin yanı sıra saç ve tırnakların en önemli yapı taşlarından biri olan protein keratindir.

Bu yiyecekler beyaz saç çıkmasını önleyebilmelidir:

Bakırca zengin besinler:

  1. Muz
  2. Ceviz
  3. Nohut veya mercimek gibi baklagiller
  4. Bitter çikolata

Keratin bakımından zengin gıdalar:

Ringa balığı, alabalık veya somon balığı gibi balıklar

  1. karides
  2. yumurta
  3. tavuk göğsü
  4. Yağsız sığır eti
  5.  yoğurt
  6. parmesan peyniri
Keratin bakımından zengin gıdalar
Keratin bakımından zengin gıdalar

Saç uzmanları ayrıca sadece sigara içmeyi değil, aynı zamanda çok fazla kahve ve alkol tüketimini azaltmalarını da tavsiye eder, böylece sadece siz değil saçınız da formda kalır.

Ve tüm bunlar yardımcı olmuyorsa? Boş ver! Gittikçe daha fazla sayıda kadın gri saçları kullanıyor.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesini Azaltmak için 5 Etkili Maske Tarifi ve ipuçları başlıklı makalemizde kellik için maske tarifleri, saç dökülmesi ve saç dökülmesi için maske tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen