Diyet

C Vitamini Kaynağı 9 Besin

C vitamini vücudun ihtiyaç duyduğu önemli vitaminlerin başında gelir ve günlük düzenli olarak alınması şarttır. Vücudunuz için alacağınız C vitamini ve bu vitaminlerin hangi sebze ve meyvelerde daha çok olduğu aşağıda sıralanmıştır.

  1. Guava

C vitamini kaynağı olan meyvelerden biri guava meyvesidir. 100 gram guava içindeki C vitamini değer 108 mg’dır. Guava meyvesi bağışıklık sistemini korumak için faydalıdır ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Doğrudan yemeyi sevmiyorsanız, bu meyveyi meyve suyu olarak yapabilirsiniz.

  1. Elma

Hem kırmızı elmalar hem de yeşil elmalardaki C vitamini oldukça yüksektir. 100 gram elmadaki C vitamini 5 mg kadardır.

  1. Papaya

Papaya C vitamini içerir. 157 gram papaya meyvesinin C vitamini içeriği 95,7 mg’dır. Papaya meyvesinin diğer yararı da metabolizmasını hızlandırmasına yardımcı olmasıdır.

  1. Çilek

Çilek, berry grubundan bir meyve türüdür. 100 gram çilekteki C vitamini oranı 83 mg’dır. Çileklerdeki C vitamini, serbest radikalleri önlemeye, iltihabı önlemeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

C Vitamini Kaynağı 9 Besin
C Vitamini Kaynağı 9 Besin
  1. Lahana

Pek çok insan tadı nedeniyle lahanayı sevmese de, sağlık için önemli bir sebzedir.  100 gram lahana içerisinde 92.6 mg C vitamini vardır. Her gün lahana tüketmek yaklaşık 5 gram lif, 50 kalori ve 3.76 gram protein ihtiyacınızı karşılar.

  1. Brokoli

Brokoli, karnabahar gibi bir şekle sahiptir, ancak düz ve yeşildir. Genellikle çorba ve kızartma olarak yapılır. 100 gram brokoli içinde 49 mg C vitamini, 3 gram lif, 23 kalori ve 1.76 gram protein bulunur. Brokoli kanseri önlemek ve antioksidan bir ajan olarak etkilidir.

  1. Karnabahar

Lezzetli ve gevrek tadının yanı sıra, 100 gram brokoli 26 mg C vitamini içerir. Karnabahar 2 gram lif, 12 kalori ve 1.23 gram protein içerir. Vücudun sağlığını desteklemek, bağışıklığını korumak ve enfeksiyonlara neden olan bakteri ve mikroplara karşı etkilidir.

  1. Kabak

Kabak, yumuşak, dolgulu bir sebzedir. İçeriğinde 23 mg C vitamini, 2.1 grama kadar lif, 23 kalori ve 1.23 gram protein içerir. Kabaktaki C vitamini serbest radikallerle savaşmak, kanseri önlemek ve erken yaşlanmanın etkilerini azaltmak için tercih edilebilir.

  1. Yeşilbiber

Yeşilbiber, kırmızıbiber kadar tercih edilmese de sadece salatada tercih edilmez. Vücut sağlığını desteklemek önemli bir besin olan yeşil biberin içinde yaklaşık 56, 5 gram C vitamini, 1.6 gram lif, 13 kalori ve 0.52 protein vardır.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen