Diyet

Canan Karatay’a Göre Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Diyet ve sağlıklı beslenme denildiğinde sanıyorum ki Prof.Dr. Canan Karatay’ın ismini duymayan kalmamıştır. Hatta onun zehir zemberek açıklamaları da pek çok kez medyada gündem dahi yaratmıştır. Karatay beslenme konusunda o kadar sert çıkışlar yapar ki aslında bu zamana kadar doğru bildiklerinizin de ne kadar yanlış olduğu düşüncesine kapılırsınız.  Bu düşünce yersiz mi bilmiyoruz lakin ülkemizde Karatay hoca ve diğer hocalar arasında kalmış pek çok insan topluluğu vardır. Peki, Canan Karatay’ın açıklamaları bu kadar fazla dikkate alınır ve de ilgi duyulurken o halde bizler ona göre neler yemeliyiz bir göz atalım mı?

Kullanılan Yağlara Dikkat!

Karatay hoca için öncelikli olarak yağlar geliyor. Özellikle de toplu olarak yemek yapılan yerlerde kullanılan yağlar burada önemli.  Karatay hoca toplu olarak yemek yapılan yerlerdeki yağların her zaman zararlı olduğunu iddia ediyor. Çünkü yemeklerde kullanılan yağlar zararlılar. Özellikle de bol miktardaki glisemik indeksi yükseltecek olan yemekleri örneğin, pilav, patates, makarna ve böreği düşündüğünüz de biraz da canınız sıkılabilir. Çünkü Canan Karatay bu yemeklerin asla yenmemesinden yana. Eğer ki iş yerinizde de toplu halde yemek yapılıyor ve menüde bunlar varsa o zaman bunlardan uzak durmalı ve yerine glisemik indeksi düşük olan kuruyemişleri tüketmelisiniz.

Canan Karatay’a Göre Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?
Canan Karatay’a Göre Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Su Tüketimi Önemli!

Suyun insan hayatı için önemi asla tartışılamaz ve sağlıklı bir insanın da günde en az 2 litre civarında su tüketmesi gerekiyor. bunun yanı sıra maden suyu da oldukça faydalı. Ancak bunlar sizin ilginizi çekmiyorsa o zaman evinizde yapacağınız yoğurttan bir ayran yapıp içebilirsiniz. Belki de bitki çayları dahası sıvı tüketimi oldukça önemli. Sıvı metabolizmayı hızlı çalıştırıp vücudun dengelenmesini sağlayacaktır.

Özellikle de yaz aylarını konu aldığımızda insan vücudundan sıvı çıkışı çok fazla olacaktır bunun içinde sıvı tüketiminin fazla olması gerekir. Vücudumuzun % 70’i sudan meydana geliyor. Dolayısıyla buradaki % 2 oranındaki bir sıvı kaybı bile insanda ciddi sonuçlara neden olabilecektir.  Yalnız Prof.Dr. Canan Karatay burada farklı bir konuya dikkat çekiyor. Sıvı tüketmek önemli lakin gazlı içeceklerden uzak durulmalı buna light denilen içeceklerde dahil.  Hatta alkollü içecekleri tümden hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Canan Karatay’a Göre Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?
Canan Karatay’a Göre Tüketilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Yemeklerinizi ele alacak olursak hepimizin yemeklerimizde zeytinyağı ya da margarin kullandığını biliyoruz.  Sonuç olarak değerlendirirsek bunlar her insan için sağlıksız beslenme şekli olacaktır.

Canan hocaya göre kilo vermek isteyenler ot yememeli. Ot yediğiniz zaman doymuyorsunuz, yanında ekmek yiyorsunuz. Ya da iki saat sonra tatlıya saldırıyorsunuz. Sonra da şekerli yiyecekler insülini yükselterek kilo almanıza neden oluyor.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermenin Doğru Yolu başlıklı makalemizde Kilo Vermenin Doğru Yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen