Genel

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, sizin ve partnerinizin ilişkinizi geliştirmesine yardımcı olabilecek bir psikoterapi şeklidir. İlişki sorunları yaşıyorsanız, ilişkinizi yeniden kurmanıza yardımcı olması için çift terapisi alabilirsiniz.

Çift terapisinde, tekrarlayan çatışmalar, kopukluk duyguları, bir ilişki, seksle ilgili sorunlar veya dış stres faktörlerinden kaynaklanan zorluklar dahil olmak üzere çok çeşitli ilişki sorunlarını ele alanabilir.

Çift terapisi, medeni durum, yaş, ırk, inanç veya cinsel yönelim ne olursa olsun ilişkinizin her aşamasında size yardımcı olabilir.

Bu terapinin bazı biçimleri arasında evlilik danışmanlığı, evlilik öncesi danışmanlık ve aile terapisi vardır. Genellikle kısa süreli bir terapi şeklidir.

Çift Terapisi Türleri

Duygusal odaklı terapi : Siz ve eşiniz arasındaki bağı geliştirmeye odaklanır. Terapist, kopukluk duygularına yol açan kalıpları anlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olur.

Gottman yöntemi: Bu yöntem, çatışma alanlarını ele almayı ve sizi ve eşinizi problem çözme becerileriyle donatmayı içerir. Partnerinizle aranızdaki arkadaşlık kalitesini ve yakınlık düzeyini artırmayı amaçlar.

Ellen Wachtel’in yaklaşımı: Bu, ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmayı içeren güce dayalı bir yaklaşımdır. Suçlamak yerine kendini yansıtmaya odaklanır.

Psikodinamik çift terapisi: Psikodinamik terapi, birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizi ve eşinizi motive eden temel umutları ve korkuları araştırır.

Davranışçı terapi : Davranışsal çift terapisi, olumsuzluğu teşvik eden davranışları caydırırken, istikrarı ve memnuniyeti teşvik eden olumlu davranışları pekiştirerek davranışı şekillendirmeyi içerir.

Bilişsel davranışçı terapi: Bilişsel davranışçı çift terapisi, davranışı olumsuz etkileyen düşünce kalıplarını tanımlamayı ve değiştirmeyi içerir.

Teknikler

Çift terapistleri, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, farklı terapi biçimlerinden teknikler ödünç alarak genellikle tedaviye entegre bir yaklaşım kullanır.

Sizi tanımak:  Terapist sizi ve eşinizi tanıyarak bir güvenlik duygusu yaratır. Kendinizi ve partnerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizinle aktif ve işbirliği içinde çalışırlar.

Duyguları tanımlama: Terapist, sizin ve eşinizin duyguları tanımlamanıza ve birbirinize kelimelere dökmenize yardımcı olur.

Geçmişi keşfetmek: Çift terapisi, bir ilişkideki korkularınızı, motivasyonlarınızı ve davranışlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabileceğinden, geçmişinizi keşfetmeyi içerebilir. Ayrıca, hediyenizi etkileyen çözülmemiş çatışmaları ele almanıza yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ani Baş Dönmesine Ne Sebep Olabilir? başlıklı makalemizde Ani Baş Dönmesine Ne Sebep Olabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen