cilt bakımı

Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?

Cildimiz Elastikiyet Yapısını Nasıl Korur?

Yaşlanma ile birlikte cildimiz elastik yapısını kaybetmeye başlar. Ciltte yaşanan bu bozukluk hyalüronik asit miktarındaki azalmadan kaynaklanmaktadır. Cildin elastikiyetini kaybetmesinde yalnızca yaş değil çevresel koşullarda önemli rol oynar. Örneğin güneş ışınlarının cilt üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Dengeli beslenme ve düzenli uyku ise cilt üzerindeki bu bozulmaların önüne geçebilmek için oldukça önemlidir.

Aşağıda cildinizin elastikiyetini nasıl koruyacağınıza dair önemli birkaç başlık paylaşalım istedik.

Yüz Egzersizleri

Cilt kaslarındaki zayıflama elastik yapının bozulması sonrasında canlı görünümünü kaybetmeye başlayacaktır. Bunun için cildin düzenli olarak bakım yapılmasını gerektirir. Yüzünüze egzersiz yaparken göz, dudak, alın, yanak ve çene gibi farklı bölümlere uygulamak gerekir. Bu sayede yüz kaslarının çalışması sağlanır ve kaslar güçlendirilir. Düzenli yapılan egzersizle birlikte ciltte toparlanma olur ve çizgilerin azalması sağlanır.

Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?
Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?

Uyku Düzeni

Uyku düzeninin cilt ve genel sağlık üzerindeki olumlu etkisi çok fazladır. Uyku kolajen üretimini artırır ve cildin yenilenmesini sağlar. Düzensiz bir uyku ise cildin matlaşmasını ve kurumasını sağlar. Yeterince uyumadığınızda cildin yaşlanma süreci daha da hızlanır.

Uygun Cilt Bakım Rutini

Ciltteki hyalüronik asit ve kolajen miktarı zaman içerisinde azalır ve bunun içinde cilt esnekliğini kaybetmeye başlar. Güneş ışınları, çevresel faktörler, uyku ve beslenme cildin yapısını bozmaya başlar.

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Ürünleri

Cilt bakım ürünlerinin birincil önceliği cildin ihtiyacı olan değerleri sağlayabilmektir. Cildinize uygulayacağınız ürünleri seçerken mutlaka cildinize uygun olanları tercih etmeniz gerekir. Cildin bakımı rutin olmak zorundadır ve düzenli olarak yapılmadığında bir süre sonrasında cildinizde yapısını kaybetmeye başlayacaktır.

Cilt bakım ürünleri seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında kalite gelir. Çünkü kalitesiz ürünler cildinizi onarmanın dışında alerjiye neden olabileceğinden cildin yapısını ve görüntüsünü bozacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan İnatçı Selülitten Kurtulmanın 6 Yolu başlıklı makalemizde İnatçı Selülitten Kurtulmanın 6 Yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen