cilt bakımıGüzellik

Cilt lekeleri nasıl çıkar

Gebelik önleyici ilaçlar kullanıyorsanız veya genetik  yatkınlık varsa, cilt üzerinde lekelerin çıkması daha kolaydır ve bu nedenle bunların ortadan kaldırılması çok karmaşık olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gerçek şu ki, yavaş yavaş hafifletilecek veya ortadan kaldıracak bazı hileler var.  Bu makalede cilt lekeleri nasıl çıkar hakkında biraz bilgiler bahsedeceğiz.

Ciltteki lekelerin görünümünü ne arttırır?

Ciltte görülen lekeler, belirli bir alanda ya da bölgede meydana gelen renk değişikliklerine neden olur . Ciltte görülen lekeler farklı tonaliteye sahip olabilir, cildimizin renginden, pembeden, hatta kırmızımsı renginden daha hafif olabilir, ama kuşkusuz en endişelenen şey kahverengi lekeler veya kahverengi tonlardır.

Bir noktadaki kahverengi renk, sadece cildimizde bize renk veren pigment olan melanin fazlalığı anlamına gelebilir . Bu fazlalık, pigmentleri veya aşırı miktarda pigmentasyonu üreten hücrelerin sayısındaki bir artıştan kaynaklanabilir .

Güneş  bu noktaların oluşusamasının esas suçlularından biridir geçici noktalar gibi zaman içinde kaybolur içinde çiller veya benler var ise cildimizde kalıcı olacak.  . Ayrıca yaşlılık lekelerinin ortaya çıkışı yaygındır, bunlara lentiginler denir .

cilt lekeleri nasıl çıkar
cilt lekeleri nasıl çıkar

Bu lekelerin ana sorumlusu güneştir ve bu nedenle, bunların görünümünü önlemek için, güneş koruyucu önlemleri olan yüksek etkili kremler kullanmak en iyisidir .

Güneşi her çektiğimizde, cildimizi oluşturan hücreler, yanıklar sonucu oluşan yaralanmaları depolamaya başlarlar, bu anılar, çocukluğumuzdan beri depolanır, ancak cilt hücrelerinin uğradığı yaralanmaların miktarına bağlı olarak bir zaman gelir. Bu yaralanmalar görünür ve açık hale gelir.

Yakın zamana kadar, bebeklerin doğum lekelerinin karaciğerin sorunlarından kaynaklandığı biliniyordu , çoğu durumda deri lezyonlarından daha fazla olmayan , ancak onlar tarafından gözden geçirilecek olan bilinen isteklerdir .

Ciltteki lekeler nasıl çıkarılır

İlk şey , cilt üzerindeki lekeleri gidermek için gerekli bir sebebe ihtiyaç olmalı . Noktalar çok haince, özellikle de yeterli güneş korumasına sahip olmamanız halinde kolayca görünürler, diğer taraftan, onlardan kurtulmak biraz masraflıdır, ancak sizde yapabilirsiniz.

Bu ilaçlar her gün sabahları 50+ güneş koruyucu krem ​​veya yüzünüzde lekeler bulunan alanlarda kullanılmaları ile tamamlanmaktadır. Bu adımı atlamayın, lekelerinizi azaltmanıza ve yeni olanların görünümünü önlemenize yardımcı olacaktır.

Cilt lekelerini çıkarmak için evde doğal tarifler

Sizi rahatsız eden cilt lekelerini ortadan kaldırmak için en çok kullanılan tariflerden bazılarını görelim:

Her gece , lekeler üzerinde bir pamuk top ile uygulanan oksijenli su ile tonik olarak kullanın . Korkmadan önce, cildinizde 10 ciltlik hidrojen peroksit uygulamanızın ona zarar vermediğini düşünün. Hidrojen peroksit iyi bilinen bir aydınlatma ajanıdır ve sağlıklı cildi temizlemek için önerilir.

Renksiz saçta biriktirmek için saç boyalarında baz olarak kullanılan 20 hacim veya 30 hidrojen peroksit veya oksijenli su ile karıştırmayın. 40 hacimdeki oksijenli su, renk değişimlerinde kullanılır, fakat birçoğumuzun evde sahip olduğu, 10 ciltlik oksijenli su, cildinize zarar vermez, ancak biraz kararsızlık netleşebilir ve ortadan kalkabilir.

İyi ve ucuz, C vitamini bakımından zengin limon kullanıldığında , cilt lekeleri üzerinde de çok olumlu etkileri vardır. Her gün leke üzerinde biraz şekerle limon sürün ve sonra da tutarlı olduğundan, besleyici krem ​​lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.

Asetik asit bakımından zengin elma sirkesi , yaşlılık lekeleriyle mücadelede en çok kullanılan tedavilerden biridir. 40 yaşından başlayarak, daha önce bile, cildin güneşe karşı hassas olması ve bu kahverengi lekelerin oluşması daha kolaydır. Sirke geceleri lekeye uygulanır ve başka bir şey yoktur. Sabrınız varsa sonuçlara ulaştığınızı göreceksiniz. Makyaj yapmadan önce günlük krem ​​50+ güneş koruyucu sürmeyi unutmayın.

Maydanoz , limonla birlikte cildin lekelerini hafifletmek için iyi sonuçlar verir. Biraz maydanoz doğrayın, yarım limon suyu ile karıştırın, buzdolabında bir kavanozda saklayın ve geceleri uygulayın.

Yulaf ezmesi krem ​​ve yoğurtlar. Yulaflar cilt için çok iyi özelliklere sahiptir. Bir kaşık dolusu doğal yoğurt ve bir başka kaşığı yulaf ile karıştırın ve  lekelere uygulayın, masaj yapın. 10 dakika bekleyip yıkayın. Bir kaşık yoğurt ve yulaf ezmesi karıştırın. Etkilenen bölgelere uygulayın ve hafifçe ovalayın. Yaklaşık 5 dakika sonra su ile temizleyin ve nemlendiriciyi koyun.

Ham soğan , cilt lekelerini çıkarmaya gelince doğal ve etkili bir ilaçtır. Soğanı aşağıdaki gibi kullanabiliriz:

Bir parça soğanı kesin ve etkilenen bölgeyi ovuşturun, suyu yarım saat ciltte bekletin.

Domates: Domates aynı zamanda cilt için iyi bir açıcıdır, ilk olarak antioksidan özellikleri için ama aynı zamanda büyük bir yara izi için. Etkilenen bölgeye bir dilim domatesle masaj yapmak lekeleri ortadan kaldırır veya temizler.

Size verdiğimiz ev yapımı tarifler ile birlikte, bazı leke önleyici kremleri de kullanabilirsiniz, bu ürünlerin çoğu gibi lekeleri taşıyan maddeleri azaltmak ve ortadan kaldırmak için kullanılır:

  • glikolik asit
  • asetil salisilik
  • Kojik asit
  • diğer bileşikler arasında hidrokinon.

Bu içerikleri olan kremler genellikle iyi sonuçlar verir.

Bir önceki yazımız olan Yaza hükmedecek 6 güzellik Trendi başlıklı makalemizde 2018 yaz, bayan ve güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen