Makyaj

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Fondötenler cildin kusursuz görünmesine olanak sağlayan ten ürünleridir. Fondötenlerin doğru seçilmesi cildin sağlıklı görünmesi için gereklidir. Fondöten seçimlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Bu unsurların başında fondöten ve cilt uyumu gelmektedir. Cilt tipini doğru bilmek ve fondöten seçimlerini buna uygun olarak yapmak oldukça önemlidir. Cilt tipinize uygun olmayan bir fondöten cildinizin sağlıksız görünmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple ilk adım cilt tipini tam anlamıyla bilmektir. Cilt tipinizin ne olduğunu anlamanız için birçok yol bulunmaktadır. Herhangi bir dermatolog veya makeup artist yardımı ile cilt tipinizi öğrenebileceğiniz gibi kendi cildinizi gözlemleyerek de doğru sonuca varabilirsiniz.

Cilt tipine göre doğru fondöten seçimi

Kuru Cilt Tipi
Kuru cilt tipinin en büyük problemi nemsizliktir. Nemsizlik sebebiyle cilt kırışmaya ve pul pul dökülmeye meyillidir. Cilt yüzeyinde gergin bir his oluşmasına sebep olur. Kuru cilt tipinin anlaşılması diğer cilt tiplerine oranla çok daha kolaydır. İhtiyacı olan nemin karşılanmaması durumunda cilt sağlıksız görünecektir. Fondöten seçimleri parlak bitişli ürünler tercih edilmelidir. Pudra içerikli fondötenler cildin olduğundan daha kuru ve mat görünmesine sebebiyet verir bu sebeple tercih edilmemelidir. İçerisinde yağ veya nemlendirici bulunan fondötenler cildin kuruluğun kontrol altına alınmasına ve gün içerisinde kurumasına engel olur. Kuru cilt tipinde siyah nokta ve sivilcelenme problemi neredeyse hiç görülmemektedir. Özellikle kış aylarında kurumaya çok daha müsait olan bu cilt tipinin sabah akşam uygun nemlendiriciler ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Fondöten seçimlerinde kuru cilt tipi için uygundur ifadesi bulunan ürünler tercih edilmelidir. Aydınlık bitişe sahip olan fondötenler kuru cilt tipi için uygundur.

Yağlı Cilt
Yağlı cilt tipi parlamaya müsaittir. Yoğun yağ üretimi sebebiyle ciltte ki siyah nokta ve sivilce oranı diğer cilt tiplerine oranla çok daha fazladır. Yağ oranının kotrol altına alınması için yağ emici mendiller ve cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Cilt makyajının en büyük sorunu ise yağlanmaya bağlı olarak parlayan ve akan fondötenlerdir. Bunu engellemek için pudra içeren fondötenler tercih edilmelidir. İçerisinde yağ barındırmayan fondötenler cildin parlama seviyesini minimuma indirirken cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Fondötenlerin ürün içeriğinin dikkatli bir şekilde okunarak tercihlerin yapılması gerekmektedir. Mat ve saten bitişli ürünler yağlı cilt tipleri için idealdir. Yağlanmayı kontrol altına almak için fondöten öncesinde bazlar kullanılabilir. Cildin yağı olması nemli olduğu anlamına gelmemektedir. Bu sebeple makyaj öncesinde cildi uygun bir nemlendirici yardımıyla nemlendirmek gerekmektedir. Yağlı cilt tipine uygun fondötenler her zaman yüksek performans göstermeyebilir. Bunun için satın alınan ürünün öncesinde deneyimlenmesi gerekmektedir. Bazen ürünlerin içerisinde yer alan içerikler ciltte reaksiyona sebep olabilir. Sivilcelenme oranının artmaması için cilt  ürünlerinin oldukça dikkatli olarak kullanılması gerekmektedir.

Doğru fondöten nasıl seçilir?

Normal Cilt
Normal cilt tipi her anlamda en sorunsuz olan cilt tipidir. Su bazlı fondöten seçimleri cildin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır Normal cilt tipinde gözenek problemi görülmemektedir. Bu sebeple yoğun kapatıcılığa sahip fondötenler de tercih edilebilir. Uygun bir nemlendirici ile makyaj öncesi cildin nem ihtiyacını karşılayarak istediğiniz fondöteni rahatça kullanabilirsiniz.
Fondöten uygulamadan önce her cilt tipinin uygulaması gereken cilt temizliği adımları bulunmaktadır. Bu bakım adımları fondötenin cilt ile bütünleşmesine ve kusursuz görünmesine olanak sağlar. Cildi temiz tutmak cilt yüzeyinin pürüzsüz görünmesi için gereklidir. Ölü derilerden arındırılmış bir cilt yüzeyinde fondöten çok daha güzel duracaktır. Her gün düzenli olarak cildi temizlemek bu yüzden oldukça önemlidir. Peeling yapmak cilt yüzeyinde ki ölü derilerin yok olması için gereklidir. Peeling işlemini haftada 2-3 kez yapmak cilt yüzeyinin ölü derilerden kolayca arındırılmasına olanak sağlamaktadır. Makyaj öncesin de ölü deriler bulunuyorsa fondöten asla istenilen sonucu vermez. Ölü derilerden oluşan cilde fondöten sürülmesi durumunda ürün cilt tarafından kusulacak ve istenilen sonucu vermeyecektir. Fondöten uygulaması öncesinde nemlendirici veya baz uygulamak en iyi sonuca ulaşmaya yardımcı olacak bir unsurdur.

Bir önceki yazımız olan Yılbaşı makyaj fikirleri 2020 başlıklı makalemizde kış makyajı, yılbaşı makyaj fikirleri ve yılbaşı makyajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen