Faydalı Bilgiler

Çocuklara Kıyafet Giymesi Nasıl Öğretilir?

Aşağıda, çocukların kendi başlarına giyinebilmeleri için anne ve babalara duşen birtakım görevlerden bahsedilmiştir. Çocuğunuzun bunları yapmasına izin verdiğinizde artık kendi başına giyinmek için hazır olduğunu da göreceksiniz.

İlk olarak hangi zamanda çocuğun neler yapabileceğine göz atalım.

  • Soyunmaya başlama: 12 -18 aylık
  • Yardım almadan tamamen soyulabilir: 18 – 24 aylık
  • Elastik belli olan pantolonları yukarı çekmek: 2- 2,5 yaş
  • Çorap veya gömlek giymek: 2,5 -3 yaş arası
  • Herhangi bir düğme, çıtçıt, fermuar veya toka takmak: 4–5 yaş

Çocuğunuz bu dönüm noktalarından birine ulaşmadıysa stres yapmayın. Bu yaşlar basit bir kılavuzdur ve büyük ölçüde çocuğunuzun kaba motor becerilerine, olgunluğuna ve sürece olan ilgisine bağlıdır.

  1. Göster ve Anlat

Çocuğunuzun her sabah onu giydirme sürecinin bir parçası olduğu için ona bir pantolon verebileceğinizi ve onları hemen çekeceğini düşünebilirsiniz. Bazı çocuklar için durum bu olabilir. Ancak birçok çocuk için giysilerin nasıl giyileceğine dair basit bir ders harikalar yaratacaktır. Kendinizi gösterin ve ardından ne yaptığınızı anlatarak çocuğunuzun giyinmesine yardımcı olun.

  1. Basit En İyisidir

Süreci basitleştirmek için, çocuğunuzun giymesi kolay giysiler üzerinde öğrenmesine izin verin. Düğmeleri, fermuarları veya çıtçıtları olmayan bol giysilerle başlamak harikadır. Elastik bel bantları, büyük açıklıklar ve arkada etiket bulunan parçalar da çok küçük çocuklar için uygundur.

  1. Başarıya Ulaşmayı Kolaylaştırın

Çocuğunuzun kıyafeti dolabın içinde asılı duruyorsa, sürece başlaması çok daha zor olacaktır. Mümkünse küçüğünüzün ulaşması gereken tüm kıyafetleri ulaşabileceği bir seviyeye koyun, alt kısmında bulunan çekmeceleri kullanın ve mümkünse dolabın içindeki rafı indirin.

  1. Görüşlerini Alın

Bir çocuğa kendi kendine giyinmeyi öğretmekle ilgili olan şey, bunu yapmayı öğrendikten sonra, ne giydiklerine dair bir söz isteyecekleridir. Çocuğunuzda bazı ilginç kıyafetler görebilirsiniz ama sorun değil. Aslında bir fikirleri olduğunu öğreniyor.

  1. Zaman ve Sabır

Hiç kuşkunuz olmasın, kendi başınıza giyinmek kolay bir iş değildir. Bir çocuk tüm motor becerilerine sahip olsa bile, düşünülmesi gereken daha çok şey vardır. Özellikle yeni öğrendikleri günlerde onları aceleye getirmemek önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Parke Üzerindeki Lekeleri Çıkarma Teknikleri başlıklı makalemizde Parke Üzerindeki Lekeleri Çıkarma Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen