Genel

Covid-19 Salgını Sırasında Yılbaşı Güvenle Nasıl Kutlanır?

Yabancıların sözleriyle, “Noel yılın en güzel zamanı.” Ancak, bu yılbaşında, kutlamaların büyük bir kısmı COVID-19 salgını tarafından tehlikeye atıldı.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler yavaş yavaş COVID-19 aşılama programlarını uygulamaya koyarken, nüfusun çoğunluğunun yıl sonuna kadar aşılanma fırsatı olmayacak. Dolayısıyla diğer insanlarla yakın temasa geçmek, – COVID-19’a neden olan virüsün yayılmasının ana yolu olduğundan, aile ve arkadaşlarla geleneksel kutlamalar bile güvenli değil.

Bu yıl diğerlerinden farklı bir yıl olabilir, ancak kendi ve sevdiklerimizin sağlık ve esenliğine bakarken 4 günlük tatilin tadını çıkaramamamız için hiçbir neden yok.

Yılbaşını kutlamanın en güvenli yolu, sizinle birlikte yaşayan insanlarla birlikte aynı evde olmaktır.”

Araştırmalar, yeni koronavirüse yakalananların neredeyse yarısının herhangi bir belirti yaşamadığını ileri sürüyor. Bu durumda, farkında olmadan daha da yayabilirler.

Covid-19 Salgını Sırasında Yılbaşı Güvenle Nasıl Kutlanır?
Covid-19 Salgını Sırasında Yılbaşı Güvenle Nasıl Kutlanır?

Bir kişi semptomsuz kaldığı için enfeksiyonu geçirdiğinin farkında değilse, yılbaşında aile üyeleriyle buluşmayı seçebilir. Bunu yaparken, yaşlı akrabalar veya kronik hastalar da dahil olmak üzere başkalarının virüse yakalanma riskine katkıda bulunabilirler.

Bu nedenle, bu yılbaşının ana tavsiyesi, sosyal toplantılardan kaçınmak ve yalnızca kendi evinden insanlarla kutlamak olmaya devam ediyor.

Yalnızlık yaşayanlar için daha fazla sosyal izolasyon özellikle aile buluşmalarıyla ilişkilendirilen bir mevsimde dayanılmaz bir seçenek gibi görünebilir.

Covid-19 Salgını Sırasında Yılbaşı Güvenle Nasıl Kutlanır?
Covid-19 Salgını Sırasında Yılbaşı Güvenle Nasıl Kutlanır?

Corona Virüsten Nasıl Uzak Durulur?

  • Yüksek COVID-19 riskiyle karşı karşıya olan insanları görmekten kaçının
  • COVID–19 vakalarının artmakta olduğu bölgelere seyahat etmekten kaçının
  • Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için yaşadıkları bölgede vakalar artıyorsa, şehir dışına seyahat etmekten kaçının
  • Diğer yolcularla yakın temastan kaçınmak için mümkün olduğunda toplu taşıma kullanmak yerine araç kullanın
  • Diğer hanelerden insanlarla seyahat etmekten kaçının

Elleri olabildiğince sık yıkamak önemlidir. Önceki araştırmalar, hava yoluyla seyahat edenlerin yarısından fazlasının ellerini sık sık ve doğru bir şekilde yıkaması durumunda, viral enfeksiyonların yayılmasının yaklaşık % 70 oranında yavaşlayabileceğini öne sürdü.

Sabun ve suya erişim sınırlıysa veya hiç yoksa en az % 60 alkol içeren el dezenfektanlarının kullanılmasını tavsiye eder.

Bir önceki yazımız olan Yılbaşında Erkeklere Alınacak Hediye Fikirleri başlıklı makalemizde Yılbaşında Erkeklere Alınacak Hediye Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen