Genel

D Vitamininin İnanılmaz Faydaları

Vücudumuz çok sayıda karmaşık sistemden oluşur. Maksimum verimde çalışabilmesi için gıdalarda veya takviyeler yoluyla tüketmeniz gereken belirli sayıda vitamin, besin ve mineral vardır. Bir şeyden yeterince alamadığınızda, kaslarınız, kemikleriniz, eklemleriniz, organlarınız ve diğer çeşitli sistemleriniz acı çekecek. Eksikliğinize bağlı olarak yorgunluktan kırık kemiklere veya daha ciddi komplikasyonlara kadar çeşitli belirtiler hissedebilirsiniz.

D vitamini, insan sağlığı için gerekli olan yağda çözünen bir vitamindir. Kalsiyum ve fosforun metabolizmasını ve emilimini arttırdığı için steroid vitamin olarak da adlandırılır. Normal güneş ışığı aslında deride D vitamini üretimi için yeterlidir.

D vitamininin sağlığa faydaları arasında raşitizm tedavisi, osteomalazi tedavisi, periferik arter hastalığına karşı koruma, kanserin ilerlemesini yavaşlatma, kemik kırıklarını önleme ve raşitizm tedavisi yer alır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar osteomalazi ve raşitizmdir. Osteomalazi en sık yetişkinlerde bulunur. Osteomalazinin ana semptomları kemik kırıklarında artış, ayak üzerinde yürüme ve kas güçsüzlüğüdür. Raşitizm çocuklarda görülen bir kemik hastalığıdır. Raşitizm belirtileri arasında eğik eller ve eğik bacaklar bulunur. Bu, kemiklerin yumuşaması nedeniyle olur.

D Vitamininin İnanılmaz Faydaları
D Vitamininin İnanılmaz Faydaları

Önemli D Vitamini Kaynakları

Güneş ışığı en önemli D vitamini kaynağıdır. Güneşten gelen ultraviyole ışınları ciltte D vitamini üretim hızını arttırır. Günde on beş dakika güneşe maruz kalmak D vitamini ihtiyacınızı tamamlamak için yeterlidir.

Doktorlar, daha koyu tenli yetişkinlerin D vitamini eksikliği olma olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürmüşlerdir, çünkü cilt, daha açık tenli kişilerle aynı güneş ışığına maruz kalma kabiliyetine sahip değildir.

Uskumru, sardalye ve somon balığı gibi birkaç besinde bulunur. Diğer iyi kaynaklar arasında tereyağı, yumurta sarısı, morina karaciğeri yağı ve yağlı balıklar bulunur. Güçlendirilmiş süt ayrıca bir miktar D vitamini içerir.

Kalsiyum ve fosfat, vücudun işleyişinde önemli roller oynar. Kalsiyum, hücrelerin, sinirlerin, kemiklerin ve kasların işlevi için önemlidir. Fosfat, vücudun tüm hücrelerinde de bulunabilir. Bunların her biri, uygun miktarda D vitamini mevcut olduğunda daha iyi emilir.

Bir önceki yazımız olan Ani Baş Dönmesine Ne Sebep Olabilir? başlıklı makalemizde Ani Baş Dönmesine Ne Sebep Olabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen