cilt bakımı

Deniz Suyu Cilde Faydalı Mı Zararlı Mıdır?

Denize daldıktan sonra cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu hiç fark ettiniz mi? Ya da belki de yüzdükten sonra sivilcelerinizin daha çok arttığını gördüğünüz. Deniz suyu, cildimizin ihtiyaç duyduğu magnezyum, potasyum, kalsiyum, selenyum, sodyum ve kükürt gibi besinleri içeren zengin bir mineral içeriğine sahiptir. Bu mineral karışımdaki Magnezyumun özellikle kuru ciltler için faydalı olduğu bilinmektedir. Örneğin egzama ve sedef hastalığı olanlar, ölü deniz tuzları gibi magnezyum açısından zengin sulardan fayda görmüşlerdir.

Tuz antibakteriyel ve antimikrobiyaldir, bu nedenle tuzlu suda yüzmek akneye neden olan bakterileri önlemeye yardımcı olabilir. Cilt uzmanları, tuzun cilt için faydalarını uzun zamandır biliyorlar.

Deniz Suyunun Cilde Zararları

Deniz suyu cilde faydalı minerallerle dolu olmasına rağmen bazı tehlikeleri de barındırır. Denizlerimizi şehir akıntıları ve atık sularla kirletmeye devam ettikçe, keyif aldığımız kumsallar giderek daha zehirli hale geliyor.

Cilt vücudun ilk savunma hattıdır, bu nedenle normal bakteriler yabancı bakteriler tarafından ele geçirildiğinde, enfeksiyonla savaşmak daha kolay hale gelir.

Deniz Suyu Cilde Faydalı Mı Zararlı Mıdır?
Deniz Suyu Cilde Faydalı Mı Zararlı Mıdır?

Kendinizi Koruyun

Elbette denizin tadını çıkarmaya devam edin, ancak bazı önlemler alarak kendinizi güvende tutun. Deniz bakterilerinden korunmak için açık yaralarla yüzmekten kaçının. Duşlardan yararlanın ve mümkün olan en kısa sürede deniz suyunu durulayın. Gittiğiniz plajdaki suyun kalitesinden haberdar olun.

Cildinizi her zaman güneş kremi ile koruyun ve gerektiğinde tekrar uygulamayı unutmayın.  90 dakikalık suya dayanıklı güneş kremleri vardır bu kremler ile endişe duymadan havuza dalmanın veya deniz de yüzmenin keyfini çıkarın.

Bir önceki yazımız olan Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor? başlıklı makalemizde Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?, cilt ve kaşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen