moda

Denizcilik Modasının Tarihi

Şimdi daha iyi görünme zamanı!

Denizcilik modasına duyulan aşk henüz kurumadı, peki bu denizcilik tarzı aşk ilişkisi ilk kez ufukta nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Denizcilik Modasının Kökenleri

Donanma yüzlerce yıl önce var olmasına rağmen, 18. yüzyıla kadar Kraliyet Donanması üyeleri arasında standart bir üniforma olarak tanıtılmadı. Üniforma, ‘lacivert’ teriminin kökenini sağlayan altın veya gümüş desenli mavi ve beyaz renk paletini kullandı.

Bu tanınabilir renk şeması çağdaş modayla devam etti ve birçok giysi, başlangıçta denizci kıyafetleri olarak kabul edilen Breton gömleği veya Peacoat gibi klasik gardırop kıyafetleri haline geldi. Kraliyet Donanması üyeleri tarafından giyilen herhangi bir giysinin her şeyden önce işlevsel olması gerektiğinden, donanma üniforması her zaman sadelik ve pratiklik ilkelerini etrafında toplandı.

Denizcilik Modasının Tarihi
Denizcilik Modasının Tarihi

Denizci Tarzının Başlangıcı

Denizcilik modasını kitlelere ilham kaynağı olarak getirmede büyük ölçüde etkileyen faktör 1846’da ortaya çıktı. Bunun üzerine Kraliçe Victoria Kanal Adaları çevresinde yelken açtı, 4 yaşındaki oğlu Albert Edward’a özel olarak yapılmış minyatür bir denizci kıyafeti giydirdi.

Daha sonra Albert’in bir portresi görevlendirildi ve St James’s Palace’da görüntülendiğinde, resim 100.000’den fazla halk üyesi tarafından takip edildi. Yüzyılın büyük bir kısmında sürecek olan denizcilik, spor giyime olan ilgiyi artırdı.

Askeri tarzlar ve detaylar daha sonra, Kraliyet Donanması tarzını kopyalamak statü ve saygınlıkla ilişkilendirildiğinden ve sonunda Birinci Dünya Savaşı sırasında bir dayanışma işareti haline geldiğinden, sivil modaya sızmaya başladı. Dünya Savaşları sırasında, erkekleri uzaktayken kadınların giyimine genellikle çizgili gibi askeri detaylar eklendi.

Denizcilik Modasının Tarihi
Denizcilik Modasının Tarihi

Fransız Rivierası Stili

İkonik Coco Chanel, denizcilik modasının devamında da önemli bir katalizördü. 1917’de Chanel, çizgili Breton üstünün bir jarse versiyonunu satmaya başladı, onu geniş bacaklı pantolonlar ve kalın bir kemerle eşleştirdi ve 1920’lerde, sık sık çizgili kazaklar ve çan altı tarzı ‘yat pantolonları’ giyiyordu. Bohem Fransız Rivierası, şüphesiz stilin popülaritesini artırıyor ve Breton  marinière’i lüks sektörüne getiriyordu. 1931’de, Vogue kapağında bir geminin dümeninde bir kadını resmeden, çan altı pantolonu ve çizgili bir üstünü gösteren, günümüzde hala giyilen bir deniz moda illüstrasyonu yer aldı.

Bir önceki yazımız olan Sürdürülebilir Bir Gardırop İçin İpuçları başlıklı makalemizde Sürdürülebilir Bir Gardırop İçin İpuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen