Diyet

Doğal Tedaviler Güvenli Midir?

Doğal tedavi yöntemleri ‘doğal’ olduğu düşünüldüğünden dolayı güvenli ve zararsız kabul edilir. Ancak, durum böyle olmayabilir. Tıpkı ağrı kesiciler ve reçeteli ilaçlar gibi doğal tedavilerde de riskler ve istenmeyen yan etkiler olabilir. Doğal tedaviler söz konusu olduğunda genellikle riskler daha azdır, ancak bunlar gerçektir.

Riski değerlendirme

İster doğal bir terapi olsun ister başka türlü herhangi bir ilacı almanın riskleri birçok faktöre bağlıdır: sağlığınız, yaşınız, erkek veya kadın olmanız ve tedavinin nasıl kullanıldığı. İlaca alerjiniz olma veya ilaca başka şekilde beklenenden kişisel yanıt verme riski de vardır.

Bireylerin aynı terapiye farklı yanıt verebileceğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle arkadaşınız veya aile üyeniz için iyi sonuç veren ve güvenli olan şeyler sizin için iyi sonuç vermeyebilir veya güvenli olmayabilir.

Dikkatli değerlendirme

Doğal tedavilerin istenmeyen yan etkileri söz konusu olduğunda, bazı reaksiyonlar tahmin edilebilir ve terapinin vücutta nasıl davrandığının bilindiğine dayanır.

Herhangi bir doğal tedavi alıyorsanız veya bir doğal terapistle görüşüyorsanız, doktorunuza sağlığınızı yönetmek için ne yaptığınızı anlatmanız ve onlara tam bir resim vermeniz önemlidir.

Doğal terapistlerin ve tıp pratisyenlerinin sizin yararınız ve güvenliğiniz için birlikte çalışması önemlidir. Mümkün olduğu durumlarda doktorunuz, konu sağlığınız olduğunda birbirleriyle iletişim halinde olmalıdır.

Haplardan ve tozlardan reçeteli takviyelere kadar tüm doğal tedaviler ‘ilaç’ olarak görülmelidir.

Genel olarak farmasötik ilaçlardan daha güvenli kabul edilmelerine ve daha az yan etkiyle yaygın olarak kullanılmalarına rağmen, doğal tedaviler yine de herhangi bir tedavi gibi tedavi edilmeli ve riskleri faydaları konusunda tam ve doğru bilgilerle alınmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen