Diyet

Egzersizle Kilo Verememenizin Nedenleri

Egzersiz genellikle kilo vermeye çalışan herkese verilen ilk öneridir ve haklı olarak öyledir, çünkü düzenli egzersiz sadece kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi sağlığa yol açar. Biri zayıflamak için spor salonuna gitmenizi tavsiye ettiyse ve spor salonunda haftalarca ara verdikten sonra bile önemli bir kilo kaybı görmediyseniz, egzersiz yapma şekliniz bunun olmamasının nedeni olabilir.  Yukarıda belirtilen durum size uyuyorsa, egzersizle kilo verememenizin nedenlerini ve başarı için nasıl doğru yapacağınızı anlattık.

Kilo Verememenizin Nedenleri

Birçok insan kalori hesaplamak için koşu bandına ve diğer makinelere güvenir ve buna dayanarak kalori alımını ayarlama yapar. Yakılan kalori miktarını saymak için spor salonundaki ekipmanlara körü körüne güvenmeyin. Örneğin, sabit bir bisikletle yarım saat pedal çevirerek sadece 150 kalori yakabilirsiniz ve bu çok fazla değildir.

Protein barları, sporcu içecekleri, cipsler, kızarmış yiyecekler, çikolatalar, yüksek kalorili dondurmalar, çoğu insanın terli bir egzersiz seansından sonra uygun ikramlar olarak gördüğü, ancak daha sonra bunu eklediklerini fark etmedikleri şeylere birkaç örnektir. Birçok kalori vücutlarına geri döner ve spor salonundaki çabalarını geri alır. Çoğu insan burada bocalıyor. Spor salonunda bir saatlik zorlu bir antrenmandan sonra, önemli miktarda kalori yaktığımızı ve yüksek kalorili yiyeceklere hakkımız olduğunu varsayıyoruz. Bu nedenle, egzersiz seansından sonra sağlıksız yiyeceklerle kendinizi ödüllendirmeyi bırakın.

Egzersizle Kilo Verememenizin 7 Nedeni
Egzersizle Kilo Verememenizin 7 Nedeni

Doğru bir yemek planı izlemiyorsanız ve elinizden ne geliyorsa yemeyi düşünüyorsanız, tüm çabalarınızı tam anlamıyla yıkayabilir ve boşa ter atabilirsiniz.

Antrenmanınızın sonuç vermemesinin ana nedenlerinden biri dinlenme günlerinin olmamasıdır. Vücudun kendini toparlaması ve kas yapması için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenme günleri yoksa kas ağrısı ve yüksek yaralanma riski ile birlikte tükenmişlik ve egzersiz kaynaklı yorgunluğa yol açacaktır ve bundan sonra günlerce egzersiz yapamayabilirsiniz. Bu yüzden haftada 4 veya 5 gün spor salonuna gidin ve en az 2 gün dinlenin.

Yanlış duruşlar ve pozlar, egzersiz seanslarınızdan en iyi sonuçları almanızı engeller. Bu nedenle, herhangi bir antrenmanı rastgele yapmak yerine, antrenörünüzden doğru tekniği ve formu öğrenin. Antrenörünüzün söylediklerine dikkat edin ve hareketlere ve dinlenme zamanına odaklanmayı öğrenin.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen