Hamilelik

Emzirirken Dövme Yaptırabilir miyim?

İnsanlar birçok nedenden dolayı dövme yaptırırlar. Bir kendini ifade biçimi olarak, sanatsal veya manevi amaçlarla, kaybettikleri birini anımsamak veya özel bir ilişkiyi değerli kılmak için.

Emziren bir ebeveynseniz, bebeğinizin dövmesini yaptırmayı düşünebilirsiniz. Emzirme deneyimini dövmenizle ölümsüzleştirmek bile isteyebilirsiniz. Ya da belki de hayatınızın her zaman hayalini kurduğunuz dövmeyi yaptırmaya hazır olduğunuz bir noktadasınız.

Gerçek şu ki, emzirirken dövme yaptırma konusunda çok fazla araştırma yok. Uzmanlar ikiye bölünmüş durumda, bazıları emzirme bitene kadar kaçınılması gerektiğini söylüyor, bazıları ise bebeğiniz büyüyene kadar ertelemeniz gerektiğini söylüyor. Tüm uzmanlar, emzirirken dövme yaptırırsanız önlem almanız ve bunu yapmadan önce bir doktora danışmanız gerektiği konusunda hemfikirdir.

Emzirirken Dövme Yaptırabilir miyim?
Emzirirken Dövme Yaptırabilir miyim?

Emzirirken Dövme Yaptırmak

Emziren ebeveynlere dövme önerme konusundaki çekince, işlem sırasında kullanılan iğnelerden enfeksiyon bulaşma riskidir. Dövmeyle ilgili temel endişe, Hepatit B/C ve HIV gibi bir enfeksiyona yakalanma riskidir. Bu enfeksiyonlar bebeğe anne sütü veya emzirme sırasında memede çatlaklar ve kanama yoluyla bulaşabilir.

Mürekkebin kendisi bebek için bir endişe kaynağı değildir. Dövme mürekkebinin anne sütü kaynağına girmesi olası değildir ve dövme mürekkebi, cildin ilk tabakasının altında mühürlenir ve cildin dermis adı verilen ikinci tabakasında biriktirilir. Yine de, dövme mürekkebinin bakterilerle lekelendiği veya mürekkebin kendisinin alerjik bir nedene sebep olduğu durumlar olduğu konusunda uyarıyor.

Emzirirken dövme yaptırırsanız, dövmecinin lisanslı olduğundan ve temiz, steril ekipman kullandığından emin olmanızı öneririz.

Dövme yaptırmanın emzirmeye özgü riskleri yok.Emziren anne, emzirme durumundan bağımsız olarak dövme yaptırırken genel güvenlik önlemlerine uymalıdır.

Emzirirken Dövme yaptırmanın Faydaları

Dövme yaptırmak, emziren bir bebeğe veya emzirmenin kendisine özel faydalar sağlamaz. Ancak dövme yaptırmak, emziren bir ebeveyn için kişisel olarak tatmin edici olabilir ki bu kesinlikle değerlidir. Bazen ebeveynler, küçük çocuklara ebeveynlik yaparken benlik duygularını kaybettiklerini hissederler ve dövme yaptırmak, bu bağımsızlık ve kendini ifade etme duygusunu yeniden yakalamanın bir yolu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen