Genel

Ertesi gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Korunmasız bir ilişki yaşadığınız da sonuçlarının ne olabileceğini kestiremezsiniz. Hiç beklemediğiniz bir anda çocuk sahibi olduğunuz da hayatınızın da ciddi anlamda etkilenebileceğini ve beraberinde de büyük sorunlara neden olabileceğini bilmelisiniz. İşte bu tür sorunlara yer vermemek için ertesi gün hapı geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Ama ertesi gün hapı nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında kullanılan ve kadınlarda hamile kalınmasını engelleyen bir ilaçtır. Adının ertesi gün olmasının nedeni ise cinsel birliktelikten en geç 72 saat sonra alınmış olmasıdır. Bu sayede gebeliğinde önüne geçilmiş olacaktır. bu ilacı ne kadar erken kullanırsanız başarı derecesini de o kadar artırmış olursunuz.

Ertesi Gün Hapının Etkileri

Ertesi gün hapının çok güçlü bir etkisi vardır. Bir cinsel birleşme söz konusu olduğunda yumurta ile spermin birleşimi 6 gün içerisinde olacaktır. bu nedenle de bu ilacı belirtmiş olduğumuz saat içerisinde almanız durumunda gebelik önlenmiş olur. ertesi gün hapının görevi yumurtalıkların yumurta üretimi engellemesidir. Bu anlamda rahmin yapısı değiştirileceğinden gebelikte önlenmiş olacaktır.

"<yoastmark

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Bilinmesini istediğimiz şey ertesi gün hapı bir doğum kontrol aracı değildir. bu nedenle de cinsel birlikteliğin hemen arkasından alınması tavsiye edilebilir. Gebeliğin önlenebilmesi ilacın alınmasıyla birlikte önlenecektir. Ancak sık sık kullanılması da adetinizde düzensizliğe neden olabilir. İlacın en geç 72 saate kadar alınması gerekir. Aksi durumda çocuk sahibi olmamanız mümkün değildir.

Gebelikten Korunma

Gebelikten korunmanın farklı yolları vardır. Ancak en doğal olan korunma yönteminin erkeğin bu önlemi alması olduğunun altını çizmek gerekiyor. Özellikle gebelik ilaçlarının kadınlarda ileriki yaşlarda birtakım problemlere neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Örneğin kilo alımı bunlardan bir tanesi olarak sayılabilir.

Gebe kalmamak için alınacak önlemler hakkında gerekli bilgilere sahip olmak daha sağlıklı bir yaşam ve daha sonraki gebelik süreci için oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Nasıl Erkek İster? başlıklı makalemizde Kadınlar Nasıl Erkek İster? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen