cilt bakımı

Etkili Cilt Bakımı İçin Öneriler

Cilt bakımı hem kadın hem de erkekler için oldukça önemli bir hale gelmiş bulunmaktadır. Cilt bakımı yapmak için en doğru zaman cildinizi temizledikten sonra ki zamandır. Bu yüzden banyo sonrası cilt bakımı için uygun bir zamandır.

Banyo Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Banyo sonrası cilt bakımı için en uygun zamandır. Çünkü sıcak su sayesinde gözenekler genişlemiş ve yumuşamış olur. Bu yüzden siyah nokta temizliği için en uygun zamandır. Bunun için siyah nokta temizliği için üretilmiş olan aparatları kullanabilir veya elinizle sıkabilirsiniz. Fakat elinizle sıktığınızda iz bırakabileceğiniz için bunu çok fazla önermiyoruz. Siyah noktalarınız aparat yardımı ile temizledikten sonra yüzünüzü bir temizleme malzemesi ile yıkamayı unutmayın.

Banyodan sonra ayak topukları yumuşadığı için ayak bakımı çok daha kolay olur. Bir ponza taşı yardımı ile ayak topuklarındaki ölü derileri temizleyin. Ardından bir ayak kremi sürün ve pamuklu çorap giyin.

Banyo sonrası sertleşmiş etler yumuşadığı için manikür ve pedikür için de doğru bir zamandır. Banyo sonrası kolaylıkla tırnak etlerinizi kesebilirsiniz. Ardından sevdiğiniz bir nemlendirici ile tüm vücudunuzu ve yüzünüzü nemlendirin.

Cilt Bariyeri Nedir?

Cilt bariyeri cildimizi koruyan bir bariyer olduğundan oldukça önemlidir. Cilt bariyerinin zarar görmesi durumunda cilt bariyerini onaran ürünler kullanılmalıdır. Cildin en dış katmanına cilt bariyeri adı verilir.

Cilt Bariyerini İyileştirmek

Cilt bariyeri çeşitli dış etkenler nedeniyle bozulabilir. Bozulduktan sonra cilt bariyeri kremler ile iyileştirilebilir. Fazla nemli veya fazla kuru ortamda kalınması, çok fazla güneşe maruz kalınması, sert kimyasallar ya da aşırı yıkama cilt bariyerinin bozulmasına sebep olur.

Cilt bariyerinin hasar gördüğü belli belirtiler ile anlaşılır. Kuru ve pullu cilt, cilt üzerinde pürüzler olması, akne, kaşıntı, enfeksiyonlar gibi çeşitli etkiler cilt bariyerini uzun hasar gördüğünü gösterir. Ayrıca çok fazla ürünü bir anda kullanıyorsanız bu sebeple ve cilt bariyerinizin hasar görmesine neden olmuş olabilirsiniz.

Cilt Marie ne güçlendirmek için bir dermatolog ile görüşerek cilt analizi yaptırmamız gerekiyor. Dermatolog cildinizi analiz ettikten sonra ihtiyacınıza uygun bir temizleyici ve nemlendirici krem önerecektir. Cilt bariyerini korumak için kullandığınız temizleyicilerin pH seviyesine dikkat etmelisiniz. Cildinizin doğal pH seviyesine yakın ürünler kullanmalısınız.

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kıvırcık saçlar doğru bakım ile harika görülebilmektedir. Fakat kıvırcık ve dalgalı saçlar düz saçlara göre çok daha fazla bakım istemektedir. Kıvırcık saç bakımı ile mükemmel görüntüler elde edilebilir.

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç bakım isteyen bir saç türüdür. Normal saç şampuanlarından farklı bir şampuan tercih edilmelidir. Bu konuda kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmiş olan şampuanlardan yardım alabilirsiniz. Doğru şampuan ile birlikte bukleleriniz çok daha canlı ve belirgin görünecektir.

Kıvırcık saç kurutulurken saç kurutma makinesi gelişigüzel tutulmamalıdır. Saçlar üstten aşağıya doğru kurutulmalı ve el ile bukleler aşağıdan yukarıya doğru sıkılmalıdır. Bu şekilde kurutulduğunda saç bukleleri çok daha harika görünür.

Kıvırcık saçlar için saç kremi uygulanırken saç belli parçalara ayrılmalıdır. Ayrılan tutamlara ayrı ayrı saç kremi sürülür. Daha sonra parmaklar yardımıyla saçlar taranır ve saç kremini emmesi sağlanır.

Kıvırcık saçlar diğer saçları oranla daha fazla kuruma sorunu yaşamaktadır. Bu sorunun sebebi saçların fazla yıkanması olabilir. İki günde bir yıkamak yeterli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Yüzüme Nasıl Bakım Yapabilirim? başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve evde cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen