Saç Bakımı

Evde Saç Boyama Tekniği

Evinizde daha önce tek başınıza hiç saç boyamamışsanız ister istemez gözunuz biraz korkacaktır, ancak basit birkaç dikkat ile bu işin ustesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Kendi kendinize saç boyamak kolay gibi görünüyor olsa da iş uygulamaya geldiği zaman eliniz ayağınız titreyecektir. Çünkü saçınızı boyarken aynı zamanda kendinizi de güvende hissetmek istersiniz. Bunun içinde kendinizi güvenebileceğiniz ellere bırakmak her zaman en garantili yoldur.

İlk kriter doğru boya seçimi

Saçınızı boyarken size verebileceğimiz ilk tavsiyemiz önce kaliteli bir boya seçimi yapmanız. Marka belirledikten sonra istediğiniz saç tonu rengini rahatlıkla tutturabilirsiniz. Örneğin saçlarınız koyu kahverengi ise bu durumda sarı tonları seçtiğinizde başarılı bir sonuç çıkacaktır. Korkmayın sapsarı bir saça sahip olmayacaksınız.

Saç boyası alırken tahmini olarak nasıl durabileceği kapak üzerinde belirtilir. Kimyasal içerikli saç boyaları yerine organik boyaları tercih ederseniz o zaman evde yaşanabilecek kazalarda engellenmiş olur. Çünkü organik olan boyaların cildinize zarı yoktur.

Evde Saç Boyama Tekniği
Evde Saç Boyama Tekniği

Ne renk boyamalısınız?

Saçın rengine göre boya seçimi çok önemlidir. Mesela saçlarınızın uzunluğu omzunuza kadarsa o zaman 2 tüp boya saçlarınızı rahatlıkla boyayabilir. Tüpleri ayrı ayrı kullanmak yerine bir kabın içinde hazırlarsanız daha kolay kullanım sağlamış olursunuz. Saçlarınıza boyayı eşit bir şekilde dağıtın, kıvırcık ve dalgalı saçlar boyayı çok daha hızlı bir şekilde emer, bu yüzden soluk bir renk ortaya çıkabilir. Düz saçlarda ise durum tam tersi olacaktır.

Evde Saç Boyama Tekniği
Evde Saç Boyama Tekniği

Saçınızı boyamaya başlamadan önce ne yapmalısınız?

Boya yapmadan önce bazılarının saçlarını yıkadığını biliyoruz, ancak bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü boya öncesinde saçlarınızın tertemiz olmaması gereklidir. Saçtaki doğal yağlar boyanın daha iyi tutunmasını sağlar. Bunun için boyadan 2 gün önce saçlarınızı yıkamış olmanız mantıklı olacaktır.

Evde Saç Boyama Tekniği
Evde Saç Boyama Tekniği

Boyarken dikkat etmeniz gerekenler

Saçlarınızı boyarken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Boyanın içerisinde eldiven çıkacaktır, ama kendinizde isterseniz farklı rahat edeceğiniz bir eldiven kullanabilirsiniz. Boyanın nasıl uygulanacağı kutunun üzerinde yazacaktır. Buradaki talimata göre uygulayabilirsiniz. Boya öncesinde saç ve teninizin birleştiği noktalara vazelin uygulayabilirsiniz bu sayede cildinize boyanın bulaşmasını önlemiş olursunuz.

Evde Saç Boyama Tekniği
Evde Saç Boyama Tekniği

Bir önceki yazımız olan Kafa Derisinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde Kafa Derisinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer? ve saç hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen