Ev Dekorasyon

Evinize Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Evinize doğal ışık girmesi güzel bir şeydir ve nerede yaşadığınıza bakılmaksızın perdeler bir zorunluluktur. Eviniz için doğru boyut ve stili elde ettiğinizden emin olmak için satın almadan önce biraz araştırma yapmak doğru perde seçimini yapabilmek için önemlidir.

Tahminleri süreçten çıkarmaya yardımcı olmak için, perdelerin nasıl seçileceğine ilişkin bu kılavuzu sizin için bir araya getirdik.

Ne Kadar Uzun Olmalı?

Uzunluk, perde seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en büyük faktörlerden biridir. Beş standart perde uzunluğu vardır: 63 cm, 84 cm, 95 cm, 108 cm ve 120 cm. Ne kadar gidebileceğiniz, pencerelerinizin ve tavanlarınızın yüksekliğine ve elde etmeye çalıştığınız görünüme bağlıdır. Perde uzunlukları perdenin perde çubuğundan kumaşın altına kadar ölçülerek belirlenir.

İhtiyacınız olan perde uzunluğunu bulmak için, kornişi baz alın ve kornişten perdelerin gelmesini istediğiniz yere kadar ölçün.

Perde Çeşitleri

Katmanlı perdeler: Pencerenin yalnızca bir bölümünü kaplayan kısa perdeler.

Önlük perdeler: Pencerenin hemen altına asılan perdeler .

Zemin perdeleri: Zemine kadar inen perdeler. Genellikle tavana daha yakın bir çubukla eşleştirildiğinde en iyi şekilde görünür.

Perde Kumaşı Seçimi

Perdeler çeşitli kumaşlarda üretilir. Pencereleriniz için istediğiniz genel görünümü düşünmenin yanı sıra, geçecek ışık miktarını da aklınızda bulundurun. Daha ağır, opak kumaşlar, daha hafif ve daha şeffaf kumaşlara göre daha fazla ışığı dışarıda tutacaktır.

Bol ışığın parlamasını istiyorsanız: Şeffaf veya pamuklu kumaşlar kullanın. Çeşitli renklerde bile bol miktarda doğal ışık alacaksınız.

Makul miktarda ışık istiyorsanız: Tamamen olmasa da biraz ışık alan dokulu bir dokuma sunan keten perdeleri tercih edin.

Işığın tamamen veya büyük ölçüde engellenmesini istiyorsanız: Son derece ağır ve opak olan kadife perdeleri seçin. Güneş ışığını tamamen dışarıda tutan özel bir astarı olan karartma perdeleri de bir seçenek.

Her kumaş seçeneğinin içinde, renk ve desen açısından da seçim yapabileceğiniz çok şey olacak. Perdelerinizin odanın göze çarpan bir özelliği olmasını istiyorsanız cesur olun ya da dikkatleri alandaki diğer odak noktalarından uzaklaştırmamayı tercih ediyorsanız basit tutun.

Bir önceki yazımız olan Küçük Evler İçin Vazgeçilmez 6 Eşya Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen