Faydalı Bilgiler

Fesleğen Nedir, Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Fesleğen bir bitkidir. Bitkinin toprak üstünde büyüyen kısımları ilaç yapımında kullanılır. Fesleğen mide spazmları, iştahsızlık, bağırsak gazı, böbrek rahatsızlıkları, sıvı tutulması, soğuk algınlığı, siğiller ve solucan enfeksiyonları için kullanılır. Ayrıca yılan ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Kadınlar bazen kan dolaşımını teşvik etmek ve ayrıca anne sütünün akışını başlatmak için doğumdan önce ve sonra fesleğen kullanırlar. Bazı insanlar gargara olarak kullanır. Yemeklerde ise lezzet için kullanılır.

Fesleğen iyi bir C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir kaynağıdır.

Sivilceleri Giderir

Araştırmalar, cilde 8 hafta boyunca fesleğen ve tatlı portakal esansiyel yağları içeren bir jelin uygulanmasının sivilceli kişilerde sivilcelerin giderilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Fesleğen

Zihinsel Uyanıklık Sağlar

Bir hafta boyunca fesleğen, nane ve kumlu sonsuz uçucu yağlar ile aromaterapinin, zihinsel yorgunluk hissi bildiren bazı kişilerde dikkat, zihinsel uyanıklık ve zihinsel odaklanmayı iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Fesleğenin Diğer Faydaları

  • Soğuk algınlığı
  • İştah kaybı
  • Bağırsak gazı
  • Mide spazmları
  • Böbrek bozuklukları
  • Kan dolaşımı
  • Solucanlar
  • Siğiller
  • Yılan ve böcek ısırıkları

Fesleğenin Yan Etkileri Var Mı?

Fesleğen, ağızdan ilaç olarak kısa süreli alındığında yetişkinler için güvenlidir. Bazı insanlarda fesleğen düşük kan şekerine neden olabilir.

Fesleğen ve fesleğen yağının toprak üstü kısımları, uzun süreli ilaç olarak ağızdan alındığında güvenli değildir. Bunlar, karaciğer kanserine yakalanma riskini artırabilecek bir kimyasal olan estragol içerir.

Hamilelik ve emzirme

Fesleğen, yiyecek miktarlarında hamile ve emziren kadınlar için güvenlidir. Ancak daha büyük tıbbi miktarlar güvenli değildir.

Çocuklar

Fesleğen, yiyecek miktarlarında çocuklar için güvenlidir. Ancak daha büyük tıbbi miktarlar güvenli değildir.

Düşük Kan Basıncı

Fesleğen özleri kan basıncını düşürebilir. Teorik olarak, fesleğen özleri almak, düşük tansiyonu olan kişilerde kan basıncının çok düşmesine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kepek Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizde Kepek Sorunu Nasıl Çözülür? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen