Fitness

Fitness Şişmanlığa Karşı Koyabilir Mi?

Fitness Şişmanlığa Karşı Koyabilir Mi?

Fitness kalp, akciğer performansının bir ölçüsüdür ve vücudun kasları olarak anılacaktır. Kas performansı, hem güç hem de dayanıklılık ölçümlerini içerir. Zihin ve beden arasındaki bağlantılardan dolayı, zindeliğin zihinsel uyanıklık ve duygusal istikrar üzerinde de etkisi vardır. Bir kişinin egzersiz sırasında kullanabileceği maksimum oksijen miktarının bir laboratuar ölçümü olan maksimum oksijen tüketimi, CRF’nin optimal ölçüsüdür. Kendi kendine bildirilen fiziksel aktivite, değerlendirilmesi çok daha kolay ve daha ucuz olduğu için araştırma çalışmalarında genellikle VO 2 max için bir vekil olarak kullanılır.

Şişmanlık, birçok farklı şekilde tanımlanabilir. Beden kitle indeksi (BMI), boyunuzu ve kilonuzu hesaba katan bir beden hesaplaması en yaygın olarak kullanılır. Ancak vücut yağ yüzdesi, bel çevresi, bel-kalça, oran ve bel-boy oranı gibi ölçümlerin bize bir kişinin sağlığı, metabolik riski ve ölüm riski hakkında BMI’den çok daha fazlasını söylediğini biliyoruz. Yine de, bu ölçümün kolaylığı ve göreceli ucuzluğu nedeniyle, BMI araştırma çalışmalarında en yaygın olarak kullanılmaktadır.

Araştırmacılar, düzenli olarak aktif olmanın veya yetersiz aktif olmanın, inaktif olmaya kıyasla hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabete karşı koruyucu olduğu sonucuna vardılar. Koruma, hipertansiyon ve diyabet için doza bağlıydı, bu da daha yüksek aktivite seviyelerinin riski daha büyük ölçüde azalttığı anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, ne düzenli ne de yetersiz fiziksel aktivite, aşırı kilolu olmanın veya obezitenin olumsuz etkilerini telafi etmedi. Başka bir deyişle, aşırı kilolu veya obezitesi olan bireyler, fiziksel aktivite düzeylerinden bağımsız olarak, normal kilolu muadillerine göre daha fazla KVH riski altındaydı.

Bu bulgular, fiziksel aktivitenin aşırı kilo veya obezitenin KVH riski üzerindeki etkilerini azalttığına – ancak ortadan kaldırmadığına  dair mevcut kanıtlara katkıda bulunuyor.

Bu çalışmanın bulguları, bazılarının sağlığı ve uzun ömürlülüğü iyileştirmeye yönelik tüm çabaların kilo yönetimine yönlendirilmesi gerektiğine inanmasına yol açsa da, enerji metabolizması, oksidatif stres, inflamasyon, doku onarımı ve bağışıklık.

Bir önceki yazımız olan Spor Giyim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde giyim, kıyafet ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen