Diyet

Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni

Geceleri garip saatlerde aşırı açlık sancıları ve şiddetli bir iştahla uyanan insanlardan mısınız? Yalnız olmadığınıza emin olun, baharatlı veya tatlı bir şeyler yemek için gece ürpertici saatlerde buzdolabına gitmek zorunda kalan birçoğumuz var, çünkü karın hırıldamayı bırakmayacaktır.

Çoğu zaman, bu tür açlık sancıları enerji eksikliği veya ciddi kalori yoksunluğundan kaynaklanır. Kişi gün içinde yeterince yiyecek tüketmezse aç hissederek uyanabilir, ama gecenin ortasında açlık hissinin başka nedenleri de vardır.

Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni
Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni

Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın Nedenleri

  1. Akşam yemeğinde karbonhidrat açısından zengin yiyecekler:

Karbonhidratlar, özellikle akşam yemeğinde rafine edilmiş karbonhidratlar kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltebilir ve ardından sonraki keskin düşüş bir saat kadar sonra olur ve düşük kan şekeri seviyesi sizi günün ortasında çok acıktırabilir. Bu nedenle, tüm öğünlerde, özellikle akşam yemeğinde sağlıklı bir denge sağlamak önemlidir.

Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni
Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni
  1. Son Öğün Eksik Beslenmeniz:

Günlük diyetiniz protein, lif, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller gibi temel besinlerden yoksun olduğunda, sürekli daha fazla enerji arama eğilimindedir ve böyle bir durumda gecenin ortasında bile açlık hissedebilirsiniz.

  1. Uyku Yoksunluğu:

Uyku yoksunluğu ile grelin ve leptin hormonlarındaki dengesizlik arasında doğrudan bir bağlantı vardır ve bu da kilo alımına neden olabilir.

Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni
Gecenin Yarısında Aç Uyanmanızın 6 Nedeni
  1. Hormonlar:

Yukarıda bahsedildiği gibi leptin hormonu yetersiz kaldığında gün içinde iştah ve istek artışına neden olur ve bu gece bile durmaz. Ayrıca kortizol, ghrelin, insülin, melatonin dengesizliği de gereksiz istek duymaya neden olabilir.

  1. İnsülin Direnci:

İnsülin direnci, vücut hücrelerinin glikozun girmesine izin vermeyerek insülin çabalarına yanıt vermeyi bıraktığı bir durumdur. Sonuç olarak, kan dolaşımında aşırı miktarda glikoz dolaşıyor ve aşırı kan şekerini ortadan kaldırmak için pankreas daha fazla insülin salgılamaya devam ederek onu kısır bir döngü haline getiriyor. Hücreler insülin çabalarına karşı direnç geliştirdiğinde, karın içinde sürekli bir boşluk hissi yaşanabilir ve çoğu insan bunu açlıkla karıştırır, bu nedenle gece bile kalkıp mutfağa giderler.

  1. Sadece Susamışsınızdır:

Açlıkla karşılaştırıldığında, vücut “susuzluk” sinyallerini iletmede göreceli olarak yetersiz olduğundan, aslında açlık susuzluğunu karıştırabilirsiniz, sonuç olarak kişi sadece susadığında daha sık açlık sancıları yaşar.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen