cilt bakımı

Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar

Yüzyıllardır bir güzellik iksiri olarak kullanılan gülsuyu, cildinizin nemlendirilmesini sağlar ve parlaklık verir. Cildin PH dengesini düzenlediği gibi gözeneklerin sıkıştırılmasını sağlayarak cildinizde meydana gelen ince çizgilerin ortadan kaldırılmasına neden olur.

Gülsuyunu siz kokusuyla biliyor olsanız da aslında sağlık açısından çok büyük ve önemli birçok faydası vardır. İsterseniz bu faydaları daha net anlayabilmek için gülsuyunun nasıl elde edildiğine bir göz atalım.

Gülsuyu Nasıl Yapılıyor?

Adından da anlaşılacağı gibi gül yaprakları ve suyun birleşmesinden oluşur. Bu iki bileşim neticesinde ortaya çıkan bu muazzam ve mucize koku parfüm olarak kullanılır, ancak bununla da yetinilmeyerek saf olan gülün suyu tıbbi ilaçlar olmak üzere birçok alanda işleme alınabilir. Gülsuyu 7. YY’da iran ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerinde iyileştirici tedavi amaçlı olarak kullanılmış daha sonrasında ise farklı özellikleri belirlenerek kullanım alanı çeşitlendirilmiştir. Peki, ilaç olarak tedavi amaçlı kullanılan gülsuyu yüze sürülebilir mi? Yoksa bunun için başka işlemlerden mi geçmesi gerekir.

Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar
Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar

Her Gülsuyu Cilde Sürülür mu?

Gül suyunun tonik bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun içinde doğrudan cildinize herhangi bir zarar vermezsiniz. Bunun için öncelikli olarak kullandığınız gül suyunun doğal olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Eğer doğalsa ve içeriğinde herhangi bir kimyasal barındırmıyorsa doğrudan cildinizde tonik etkisi yaratacak, PH dengesini düzenleyecek ve cildinizi nemlendirecektir. Bu da cildinizin korunması, parlaması ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar
Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar

Gül Suyu Ne Zaman Bozulur?

Gül suyunun bozulmaması için mutlaka uygun şartlarda muhafaza edilmesine dikkat etmeniz gerekir. Eğer bunu yapmazsanız çok çabuk bir şekilde bozulabilir. Güneş ışığı, ısı ve hava gibi etmenlere doğrudan maruz kalan gül suyu bozulacaktır. Ancak bozulmuş olması cildinize zarar vereceği anlamına gelmez yalnızca beklediğiniz etkiyi alamazsınız.

Gülsuyunun bir faydası da cildinizin tahrişini azaltmasıdır. Cildiniz herhangi bir hastalık nedeniyle tahriş olmuşsa gül suyu kullanarak bunu en hafife indirebilirsiniz. Yaşlanma belirtilerinizi azaltır ve cildinizi tazeleyip gençleştirir.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımının Faydaları başlıklı makalemizde Cilt Bakımının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen