Takı

Gümüş Bir Aksesuar Nasıl Kullanılmalı?

Gümüşün geçmişten günümüze kadar kat ettiği yol her zaman dillere destan olmuştur. Mısırlılar, Persler, Romalılar, Lidyalılar ve Osmanlıların tarihinde gümüş her zaman önemli bir aksesuar parçası olmuştur.

Geçmişte Gümüşün Kullanım Alanları

Gümüşü her medeniyette kullanırken görmek mümkündür. Her ne kadar takıyla ön plana çıkıyor olsa da gümüş dekorasyondan tasarıma birçok üründe kullanılan bir maddedir. Eskiden zenginlerin bir eşyası olarak kabul edilen gümüş bugün şıklığını altın kadar koruyor olsa altından daha ucuz olması herkes tarafından satın alınabilirliğini sağlamıştır.

Gümüşün Kimyasal Özellikleri

Gümüş tabiatta serbest bir şekilde bulunabilir. En yaygın bileşeni ise gümüş oksittir. Kolaylıkla işlenilen bir maden olmasından dolayı kadınların çok sevdiği takılarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Gümüş Bir Aksesuar Nasıl Kullanılmalı?
Gümüş Bir Aksesuar Nasıl Kullanılmalı?

Gümüş Neden Kararır? 

Gümüş hava ile temas ettiğinde kararabilir. Bunun için kararmaz diyen firma ve kişilere çok aldırmamak gerekir. Gümüşü kullanmadığınız zaman hava ile temasını kesmeniz gerekir. Karardığında ise basit birkaç uygulamayla tekrar eski halini alabilecektir.

Peki, gümüş takılar nasıl korunmalıdır?

Gümüş Aksesuar

Gümüş kullanıldıktan sonra pamuklu bez ile bakım yapılmalıdır. Bastırmadan silmek gümüşün zarar görmesini önleyecek ve uzun süre boyunca kullanmanızı sağlayacaktır.  Gümüş satın alınırken rodyum kaplama olup olmadığına bakmalı ve satıcısından onay almalısınız. Rodyum kaplama ürünlerin uzun süreli olarak kullanılmasını sağlar. Bazı üreticiler ürünü cilalayarak gönderir eğer rodyum yapılmazsa daha kısa süre içerisinde kararmaya başlayacaktır.

Gümüş Bir Aksesuar Nasıl Kullanılmalı?
Gümüş Bir Aksesuar Nasıl Kullanılmalı?

Gümüş kesinlikle banyo gibi nemin yoğun olduğu yerlerde saklanmamalıdır.  Gümüşü kremli ellerle tutmamak için makyaj sonrası ya da makyajı çıkardıktan sonra takıp çıkarmalısınız.  Kimyasal içerikli kozmetik ürünleri gümüşe karşı en büyük düşmandır. Bu nedenle yüzünüzde veya ellerinizde bu tür ürünleri kullanmışsanız gümüş takmamalı, takmanız gerektiğinde de çıkardıktan sonra iyice temizlemelisiniz.

Gümüş doğru şartlarda ve düzenli bakım yapıldığında yapısını hiçbir zaman kaybetmez ve bu da takının sürekli parlak ve canlı kalmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Harika Alternatif Nişan Yüzükleri başlıklı makalemizde Harika Alternatif Nişan Yüzükleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen