cilt bakımı

Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Yaz yaklaşırken cildimizi zararlı UV ışınlarından koruma konusunda daha dikkatli olmalıyız. Cilt tonunuz güneş yanıklarına eğilimli olmasa bile, güneş lekelerinden tamamen arınmış sayılmazsınız.

Güneş lekesi nedir?

Güneş lekeleri, özellikle yüzünüzde veya önkollarınızda güneşte uzun süre gelişen koyu kahverengi cilt lekeleridir. Güneş lekeleri çoğu durumda iyi huylu olsa da, renk değişikliği kendinizi güvende hissetmenize neden olabilir, bu nedenle güneş lekelerinin tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı bilmek önemlidir.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Cildiniz bir noktada melatonin aşırı ürettiğinde, yoğun bir alanda koyu lekeler oluşur. Güneş lekelerinin yok edilmesi için bu teknikleri kullanın.

Güneş kremi

Cildinizi her gün  kış aylarında bile  güneş kremi ile koruyun. En iyi koruma için SPF 30 veya üzeri kullanın. Güneş koruyucu tabakası, cildinizi gelişen güneş lekelerinden koruyacaktır. Seyahat ederken kreminizi yanınıza almayı unutmayın. Sürekli uygulama, sürekli korumanın anahtarıdır.

Gölgede rahatlayın

Dışarıda geçirdiğiniz zamanı doğrudan güneş ışığında sınırlamak cildinizi sağlıklı tutmanın anahtarıdır.

Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?
Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Güneş Lekelerinden Nasıl Kurtulur?

Güneşte uzun bir gün veya uzun süre maruz kalmak yüzünüzde koyu lekeler oluşturduysa, cildinizi eski haline getirmenin bir yolu var. Güneş lekelerinden sonra eşit bir cilt tonu elde etmek mümkündür. Cildinizdeki koyu renkli lekelerden kurtulmak için bu ipuçlarını ve tedavileri deneyin.

Limon : Bir pamuğa taze limon suyu sıkın. Taze suyu güneş lekesine sürün ve 30 dakika bekletin. Cildinizden ılık su ile yıkayın ve nemlendirin.

Kimyasal peeling: Kimyasal peeling ile yüz derisinin yenilenmesi güneş lekelerini yok eder ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Kimyasal peeling, cildinizi gençleştirmenin ve zayıf pigmentasyonu ortadan kaldırmanın düşük riskli bir yoludur.

Dermaplaning yüz bakımı: Ağrısız prosedür kuru cildi ve hatta cilt tenini giderir. Dermaplaning, güneş lekelerini soldurarak görünümünüzü aydınlatır. Kesinti süresi yoktur, böylece hemen işe, spor salonuna veya eve dönebilirsiniz.

IPL Lazerleri: Bu teknik, kahverengi lekeleri tedavi etmek için kullanılır. Sonuçları görmek için sadece bir ila üç tedavi gerekir. Lekeler yüz ve vücutta tedavi edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor? başlıklı makalemizde Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?, cilt ve kaşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen