Hamilelik

Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Hamile kaldığınız andan itibaren hamileler nasıl beslenmeli sorusu aklınızı kurcalamaya başlamış olacak. Bu çok normal bir durumdur. Artık bir canlıyı besliyor ve büyütüyorsunuz. Onun en sağlıklı biçimde gelişmesi için en küçük ayrıntılara bile dikkat etmeye başlamış olmalısınız. Bu yolculukta sizlere rehberlik edecek bazı bilgilere birlikte göz atalım.

Hamileler Ne Yer?

Hamileler ne yer sorusunun cevabına öncelikle şöyle başlamalıyız. Hamilelikte dengeli beslenmek en önemli kuraldır. Dengeli beslenmek beş gruba ayrılan yiyeceklerden belli oranlarda her gün tüketmek anlamına gelmektedir. Bu grubun birincisi taze sebzelerden oluşmaktadır. Günlük 5-7 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. İkinci grupta tahıllar yer almaktadır. Tahıllar içinde ekmek, makarna, pirinç, nohut, mercimek, bulgur ve bunları içeren yiyecekler sayılabilir.

Ancak bunlardan da sağlıklı tahılları tercih etmek önemlidir. Ekmek ve makarna tüketimini daha sınırlı tutarak nohut, fasülye gibi mineral ve vitamin içeriği yüksek olanlar tercih edilmelidir. Üçüncü grupta et, balık ve tavuktan günde üç porsiyon önerilmektedir. Elbette bu ürünlerin de organik olmasına dikkat edilmelidir. Son olarak da artan kalsiyum ihtiyacını karşılayacak olan yoğurt, peynir gibi süt ürünleri gelmektedir. Hamilelerin yiyecekleri her zaman taze ürünlerden oluşmalı ve beklemiş yemekler kesinlikle yenmemeli. Hamile yiyecekleri iyi yıkanmalı, et ve süt ürünleri soğuk zincir kırılmadan tüketilmelidir.

Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Gebelikte İlk 3 Ay Nasıl Beslenmeli?

Gebelikte ilk 3 ay beslenme bebeğin ömür boyu sürecek beslenme alışkanlıklarını belirlediğinden çok önemlidir. Anne adaylarının hem kendilerini iyi hissetmek hem de bebeklerinin ihtiyacı olan gerekli tüm vitamin ve mineralleri almak için dengeli ve düzenli beslenmeleri önem taşır.  Hamilelerin yiyecekleri folik asit bakımında zengin gıdalardan oluşması gerektiğini de söylemeliyiz. Aynı zamanda bol su tüketmek de çok önemlidir.

Buradan şu sonuca varabiliriz: Ne yediğimiz kadar ne kadar yediğimiz de önemlidir. Çünkü gebelikte beslenme aynı zamanda kilo kontrolünü de içerir.

Gebelikte Ne Yememeli?

Hamile yiyecekleri arasında olmaması gerekenler de vardır. Bunlardan ilki alkoldür. Kafein tüketimini de sınırlamanız gerekecek. Kafein içeren besinler annenin aldığı pek çok mineralin emilimini azalttığı için uzak durulması gerekenler arasındadır

Hamilelerin Yapacakları Sporlar Nelerdir?

Beslenme kadar spor yapmak da önem taşıyor. Hamilelerin yapacakları sporlar düşmeye, hoplamaya, atlamaya dönük olmamalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında yarım saatlik hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Hamile spor yapmadan önce mutlaka doktoruyla görüşmeli ve spor yapmaya engel teşkil edecek bir durumunun olup olmadığını bilmelidir. Bunu yanında hamilelik öncesi spor yapıp yapmamanız da başlayacağınız sporun seviyesini belirleyecektir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hamile yogası ve hamile platesi önerilen hamile egzersizleri içinde yer almaktadır. Hamile egzersizleri içinde yüzme sağlıklı bir ortam bulunması koşulu ile tercih edilebilecek en faydalı sporudur. Bunun yanında müzik eşliğinde yapacağınız dansta sizi psikolojik olarak iyi hissetmenizi sağlayacak iyi bir hamile egzersizi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde gebelikte mide ekşimesine ne iyi gelir, hamilelikte mide yanmasi sacli bebek ve hamilelikte mide yanması ne zaman başlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen