Hamilelik

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Hamilelik pek çok kadının istediği güzel duyguların yaşanmasına neden olan bir durumdur. İlk başlarda bu çok rahatsız edici olmasa da zaman içerisinde anne adayında bir takım ruhsal değişimlerin yanı sıra fiziksel değişimlerinde yaşanmasına neden olacaktır. Belki ilk başlarda bu durum çok fazla öne çıkmaz ancak zaman geçmeye başladıkça kendisini de göstermeye başlayacaktır. Örneğin gebelik denildiğinde ilk akla gelen şey mide bulantısı ve mide yanmasıdır. Bu sorun gibi görünmese de aslında sıklıkla tekrarladığı içinde bir müddet sonrasında rahatsız etmeye başlayacaktır.

Genelde her gebe bu durumdan rahatsızlık hisseder. Mide yanmasını kısaca bir tarif edecek olursak şu şekilde belirtebiliriz. Göğüs kemiğinizin altından başlayarak geniz bölgesine kadar uzanan bölgede yakıcı bir rahatsızlık hissi yaşanması durumudur. Buna tıbbi anlamda asit reflüsü de denilmektedir. Bu durum hamilelik döneminde her kadının tecrübe ettiği bir konudur. Nedenleri arasında da yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi anne adayındaki hormonal ve fiziksel değişimlerdir. Kısacası mide yanmasına neden olan progesteron hormonudur demek yerinde olacaktır.

Progesteron hormonunun görevi rahimdeki düz kasların gevşetilmesidir. Ancak bu aynı zamanda mideli ile birlikte yemek borusu arasında yer alan kapakçılarında gevşemesine neden olur bu durumda da asidin yukarı kaçması söz konusu olacaktır. Bu sayede anne adayı boğazında ve midesinde bir yanma hissi yaşar.

Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Burada yapılması gereken en önemli şey diyetinizi kontrol altında tutmaktır. Eğer ki mide yanması yaşamaya başladınız ise o zaman yediklerinizde bir sıkıntı var demektir. Bazı gıdaların bu reflü denilen yanmayı da artırdığı bilinmektedir. Örneğin kahve, asitli içecekler, asitli gıdalar, limon, sirke vs bunlara daha fazla örnek sayabiliriz. Bu yiyeceklerden özellikle de yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Yemek yerken kesinlikle bir oturuşta tıka basa yemeğinizi tamamlamamalısınız midenize sindirebileceği aralıklar tanımanız hem diyetiniz hem de midenizin rahatlığı için önemlidir. Öğün aralarınızda mutlaka atıştırmalıklar almalısınız bu sayede çok fazla acıkmayacağınızdan tıka basa yemek durumunda kalmazsınız.

Özellikle de gece yatmadan önce yemek yememelisiniz. En az 2-3 saat öncesinde yemek yemeniz doğru olacaktır. Bunun yanı sıra gebelik döneminizde antiasitleri güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik İçin Şirin Hamile Kıyafetleri Fikirleri başlıklı makalemizde Hamilelik İçin Şirin Hamile Kıyafetleri Fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen