Hamilelik

Hangi günlerde hamile kalabilirim?

Hangi günlerde hamile kalabilirim ? Sizde bir bebeğe sahip olmak istiyorsanız, size hamilelik günlerinizi nasıl hesaplayabileceğiniz kolay ve net bir şekilde anlatıyoruz; bu da, bu istenen hamileliği alma şansının olduğu günlerdir.

Hangi günlerde hamile kalabilirim

Adet döngüsünün yaklaşık 28 gün olduğunu düşünürsek, bu süre içinde bir ay, gebelik olasılıklarının büyük ölçüde arttığı birkaç gün vardır. Yumurtlamadan önce ve kısa bir süre sonra, hamilelik günleri olarak adlandırılırlar. Ovulasyon, zaten olgun olan  yumurtalıktan salındığı ve fallop tüplerinden geçtiği doğal bir süreçtir. Bu, bizim vücudumuzda neredeyse hiç fark etmeden gerçekleşir, ama gerçekten farkında olduğumuzda, o döllenmemiş yumurtanın bu yer değiştirmesinin doğrudan sonucu olan o adet kanamasına sahip olduğumuz zamandır.

Hamilelik için Verimli günler neler?

Bunlar iki gün önce ve iki gün sonra yumurtlama günleridir. Örneğin, ayın 14’ünde yumurtlarsanız, bereketli günler (12 ve 13-14 ve 15-16) olur. Uterus içinde bir sperm 48 ila 72 saat yaşayabilir, bu da ortamın asitlik derecesine bağlı olarak biraz değişebilir. Bu, uterus içindeki maddelerin döllenmeye hazır ovumu delmeye başlamadan önce spermlere saldırabileceğinden “düşmanca bir ortam” olarak düşündüğümüzdür.. Bu nedenle bir kadın yumurtlamaya yakın bir yerde gebe kalarak yumurtlamadan yaklaşık 3 gün önce veya hatta bir saat sonra bile hamile kalabilir. Eğer bu bilgiye sahip olduğumuzda, ilgili spesifik testleri yaptık, hamile kalmayı istersek bunu dikkate alacağız.

Verimli günleriniz nasıl hesaplanır?

hesaplamayı kolaylaştırmak için İlk olarak, düşünmek gerekir adet döngüsünün uzunluğu veya aynı zamanda, kuralların her biri için geçen süre . Ortak olan şey, döngünün yaklaşık 28 gün sürmesidir, ancak 35 güne kadar dayanabilir. Günlerin kesin hesaplamasını etkileyebileceğinden, düzeltilmesi gerekecek. Düzenli bir normalleştirilmiş kural durumunda, yumurtlama çevrimin 14. gününde olacaktır. Hesaplar sizin döngüsünün 1 gün olarak üzerinde ilk gün kuralı (o gün etrafında 13 gün yumurtlama olacağını ilavesi) düşürün.

hangi günlerde hamile kalabilirim
hangi günlerde hamile kalabilirim

Ayrıca, kuralı ilk bıraktığınız günün akışınızın lekeli göründüğü akılda tutulmalıdır. Dolayısıyla, akış miktarı artarsa, ancak hiç bir kan izi görülmezse, bunu hesaba katmak zorunda değilsiniz.

Plajda veya havuzda sık sık kaçta gittiğinize de dikkat etmeniz önemlidir. Döneminizde çok fazla zaman geçirirseniz, hafif bir şekilde kesilebilir ve gevşetilebilir. Verimli günlerinizle kesin hesaplamalar yapıyorsanız, bir buçuk saatten fazla gecikme olmayacaktır.

Örneğin, hamile kalmaya çalıştığınız için stresli anlarda dinlenmek için spaya gitmeye karar verdiyseniz ve bunu alamıyorsanız, menstürasyon sırasında havuzlarda sürekli olmak dönemi değiştirecek ve bunu hesaba katmak çok zor olacaktır. Hangi gün kanıyorsunuz, çünkü size ya da en büyük doğurganlık döneminiz başladığında. Bu durumda, eğer kural size söylediklerim tarafından büyük ölçüde kesintiye uğrarsa, günler sonra lekeye geri dönmeniz veya akışınızın kanlı bir şey olması muhtemeldir. Bu, senin zamanın olduğunda aşağı inmeyecek olan kanın birikmesinden kaynaklanıyor. Tehlikeli değildir ve aslında doğal ve normaldir, ancak oldukça kafa karıştırıcı olabilir.

Öte yandan, yumurtlamadan önce gebe kalınan günlerde, yaklaşık iki gün sonra da kalabilirler. Eğer siklusunuz 30 gün ise ovulasyonunuz döngünün 16. günü civarında olacaktır (ayrıca menstruasyonunuzun ilk günü 1. gün olarak alınır).

Genel olarak, eğer döngünüzün sürdüğü günleri (28 gün, 30 gün, 32 gün, vb.) Biliyorsanız, 14 gün (genellikle luteal evreye dayanan ) çıkarmanız gerekir . Döngününüz 30 gün ise: 30-14 = 16, döngünün 16. günü ovülasyonunuz olacaktır. Eğer siklusunuz 32 gün, 32-14 = 18 ise, döngünün 18. gününde yaklaşık olarak ovülasyonunuz olacaktır. Bir yumurtlama hesap makinesi verimli günlerinizi algılamayı kolaylaştıracaktır.

Ayrıca rahim ortamını veya sperm kalitesini de dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Herşeyi doğru yaptığınızı ve herhangi bir problem görmediğinizi biliyorsanız, bunun nedeni sperm miktarının veya sperm gücünün yeterli olmaması olabilir.

Düzensiz adet döneminde hamilelik günleri

Düzensiz adet dönemim var, hangi günlerde hamile kalabilirim?  şimdiye kadar her şey yeterince açık görünüyor. Bununla birlikte, tüm kadınların ’28 gün boyunca’ tam döngüleri yoktur: Düzensiz kurallara, uzun veya daha kısa döngülere sahip birçok kadın vardır. Bu, hamilelik maliyetlerini biraz daha fazla alabileceğiniz hamilelik günlerini bulurken ortaya çıkar (fakat öğrenebilmeniz imkansız değildir).

Düzensiz döngüler neden oluşur? Genelde tek bir neden yoktur, yaşam boyunca hemen hemen tüm kadınların menstruasyonda bazı düzensizlikler olabilir. Örneğin: yüksek stres, sınavlar, iş, acı durumlarında. Ayrıca çok şiddetli bir diyet yapıyorsanız (gıdalar hormonal döngüleri doğrudan ve hızlı bir şekilde etkiler) ya da Polikistik Over Sendromu veya PCOS gibi menstrüasyonda düzensizliklere neden olan bazı hastalıklar tarafından da olmaktadır.

Tüm bu faktörlere dikkat edin, çünkü verimli günleri hesaplamak zorlaşır ve sonuç olarak döllenme ve sonraki gebelikler. Eğer gerçekten hamile kalmak istiyorsanız, yorgunluğa ulaşmadan, yavaş bir tempoda düzenli olarak egzersiz yapın, zengin ve çeşitli bir şekilde beslenin (besinleri diyetten ayırmayın, ya da sadece istediğiniz kadar çok çikolata ve şekerleri yemeyin) Vücudunuzun doğru çalışması için gerekli olan yiyeceklerin geri kalanını ihmal edersiniz ve eğer mümkünse, benlik ve sağlığın iyi düzeylerini korumak için yoga veya meditasyon ve gevşeme egzersizleri yapın. .

Düzensiz döngüler , döngü kısaltılmış ve 28 gün yerine, örneğin 22 gün , 25 gün veya 26 gün olabilir. Ya da döngü uzar ve 30 gün ya da 35  ve hatta bazı durumlarda 40 günde bile olur. Burada bir kadının, döngüsünün ne kadar sürdüğü, hamile kalma sorunlarının nereden geldiğini gösteren bir rehberi yoksa zordur. Çünkü yumurtlama olduğunda sperm olmazsa hamileliği elde etmek zordur.

Düzensiz döngüleriniz varsa ne yapmalısınız?

Hangi günlerde hamile kalabilirim, İlk olarak, döngümüzün süresini görmek için bir ay boyunca kontrol yapacağız.

Döngünün ilk gününün verilerini kaydettiğiniz bir takvimi kullanmanız yeterlidir (temizlendiğiniz günün, bu hesabın döngünüsünün 1. günü olduğunu unutmayın). Takvimde bu günü örneğin siyah bir işaretle işaretleyin . Lekelenme tekrar geri geldiğinde (haftalar sonra) sadece dikkatli olmalısınız. Bu ikinci ayda döngüyü düşürdüğünüzde kırmızı etiketleme ile takvime geri dönün .

Şimdi, kırmızı bir işaretleyici ile işaretlediğimiz gün, siyah bir işaretleyici ile gösterdiğimiz günden sayıyoruz. Bu arada geçen günler, döngünün süresidir . Örneğin 30 yaşını doldurduysanız, ovülasyonunuz o günlerin arasında 15’inci gününde gerçekleşmiştir,  ancak size bir sonraki ay için bir hesaplama imkanı  da verir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen