Faydalı Bilgiler

Hangi Renkler Isıyı Çekiyor?

Isı enerjisi, ışık enerjisi ile aynı koruma yasalarına uyar. Belirli bir madde çoğu ışık dalga boyunu yansıtıyorsa, çoğu ısı enerjisi de yansıtılır. Bu nedenle, görsel ışığın doğası gereği, ışığın çoğu dalga boyunu yansıtan renkler, yalnızca birkaçını yansıtan renklerden daha soğuk olma eğilimindedir. Bu ilkenin farklı renkler için nasıl geçerli olduğunu anlamak, bir kişinin sadece farklı renkli giysiler giyerek daha sıcak veya daha soğuk kalmasını sağlayabilir.

Koyu Renkler

Koyu renkler açık renklerden çok daha fazla ısıyı emer, çünkü daha fazla ışık enerjisi emerler. Aslında, bir renk siyaha ne kadar yakınsa, ışık kaynaklarından o kadar fazla ısı emer. Önemli olan, renklerin farklı miktarlarda ısıyı emmemesi, yalnızca ısıyı ışıktan almasıdır. Bir kurutucudan çıkan koyu ve açık renkli giysiler aynı sıcaklıkta olacaktır. Ancak hafif giysiler kişi dışarıdayken daha fazla ışık yansıttığı için güneşten gelen ısı da yansıtılır. Koyu renkli giysiler az miktarda güneş ışığını yansıttığından, az güneş ısısını yansıtır ve sonuç olarak daha sıcaktır.

Parlak Renkler

Pembe veya sarı gibi renkler, geri yansıttıkları yüksek ışık derecesinden dolayı genellikle “parlak” olarak adlandırılır. Görsel ışık, birleştiğinde beyaz bir ışık oluşturan çok sayıda farklı renkli dalga boyundan oluşur. Bu nedenle, pastel sarı veya pembe gibi açık renkler bu şekilde algılanır, çünkü çoğu ışık dalga boyları gözlerimize geri yansıtılır. Işığın çoğu yansıtıldığından, çok az ışık emilir.

Hangi Renkler Isıyı Çekiyor?

Siyah ve Beyaz

Siyah, nihai ısı emicidir. Görsel spektrumdaki tüm ışığı absorbe ederek bir ışık boşluğu yaratır. Tüm ışık dalga boylarının emilmesinin bir sonucu olarak siyah, mümkün olan en sıcak renktir. Beyaz bunun tam tersi. Beyaz ışık tüm dalga boylarının toplamıdır, bu nedenle bazı insanlar beyaz bir nesneyi gördüğünde, nesnenin yüzeyine çarpan ve geri yansıyan tüm görünür ışığı gerçekten görürler. Nesnenin malzemesinin doğasına bağlı olarak bir miktar ısı hala emilir, ancak minimum ek ısı emilir ve beyazı mümkün olan en soğuk renk yapar.

Hangi Renkler Isıyı Çekiyor?

Işık ve Renk

Işık, dalgalar halinde kaynaktan dışarıya doğru hareket eden bir tür elektromanyetik radyasyondur. Işığı tek tip olarak görmemize rağmen, frekansa bağlı olarak, bazıları görülebilir ve bazıları insan gözüyle görünmeyen geniş bir dalga boyları aralığından oluşur. Renk, bu dalga boylarından hangisinin belirli bir nesne tarafından absorbe edilip edilmediğinin bir ölçüsüdür. Diğer tüm dalga boyları nesneden yansır.

Bir önceki yazımız olan Stresten Kurtulmak İçin 7 Öneri? başlıklı makalemizde stres ve Stresten Kurtulmak İçin 7 Öneri? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen