Saç Bakımı

Hangi Vitaminler Saçınıza İyi Gelir?

Popüler saç vitaminlerinin içerik listesine göz attığınızda, genellikle biotin veya E vitamini görürsünüz.

Biotin yeni saç büyümesini uyarır ve saç derisinin dökülmesine karşı koruyarak saç korteksinin esnekliğini artırarak kırılmayı önler ve sağlıklı dokuyu destekler.

Biotin, fındık, muz ve yumurta sarısı gibi gıdalarda doğal olarak bulunur.

E Vitamini saç dökülmesini önlemeye, kafa derisi dolaşımını iyileştirmeye, yağ üretimini dengelemeye, kabarmayı kontrol etmeye ve saçınıza doğal bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir. Yapraklı yeşillikler, kuruyemişler, bitkisel yağlar ve tohumlar yoluyla E Vitamini alabilirsiniz.

D vitamininin saç dökülmesine yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Çoğumuz bu vitaminden yoksundur. Bu nedenle D Vitamini’nin tek başına ya da multivitamin içinde alındığından emin olmak çok önemlidir.

Birçok kadın hamilelik öncesi ve hamilelik için doğum öncesi vitaminleri zaten biliyor, ancak beslenmelerinde saç ve tırnak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek boşlukları doldurmak isteyen herkese de bu vitaminleri tavsiye ediliyor.

Doğum öncesi demir, D vitamini, çinko gibi vitamin ve minerallere yönelebilirsiniz.

Günlük multivitaminler veya doğum öncesi takviyeleri, beslenmenizde bulunan boşlukları doldurmaya yardımcı olmalısınız. Kilo vermek için karbonhidratları veya yağları kısıtlamaya veya meyve suları ile değiştirmeye meyilliyiz, fakat bunlar vitaminler biyotin, çinko ve B kompleksi gibi saçlarımızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan önemli besinleri içerir.

Uzmanların saç vitaminleri konusunda görüşleri?

Şimdiye kadar, saç sağlığınız için vitamin almanın etkinliğini kanıtlamak için yeterli araştırma yok gibi görünüyor. Ancak bu, uzmanların bazıları için takviye veya multivitamin önermediği anlamına gelmez. Vitaminler ve takviyeler mucize ilaçlar değildir, sadece saçınızın tam potansiyeline ulaşmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde nasıl geçer ve Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen