saç modelleri

Hangi Yüze Hangi Saç Modeli Yakışır?

Hem erkekler de, hem de kadınlar da yüzün en önemli ayrıntılarından birisi saçlardır. İster uzun saç modeli olsun, ister kısa kesim olsun bir insanda ki en önemli detayların başında saçlar gelir. Çünkü saç; insanın dış görünüşünü önemli ölçüde etkileyen bir faktör.

Bu nedenle; fiziksel özellik ve yüz şekli, tercih edilecek saç modeli konusunda bize önemli ip uçları verir çoğu zaman. Peki, yüz şekline göre saç modeli nasıl olmalı? hangi yüze hangi saç modeli yakışır? İşte yüz şekline göre saç modelleri…

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Saç Modelleri    

Yuvarlak bir yüze sahip kişiler için ideal olan saç modeli; katlı kesim saç modeli. Katlı saç kesimi ve kesim sonrasında saçlarda oluşan katmanlar, yüze ayrı bir hava katabilir. Eğer kısa saç tercih ediyorsanız, yukarıdan aşağıya kadar çok sivri şekilde kesilmiş pixie saç modelini tercih edebilirsiniz.

Orta uzunlukta saçları seviyorsanız; saçınızı daha uzun gösterecek saç kesim modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kuaförünüzden siluetinizi düzene sokmasını ve saç uçlarını katlamasını da isteyebilirsiniz. Şekil olarak uzun saçları seviyorsanız; saç kesiminiz çene çizgisinde başlayan modellerden olmalı.

Hangi Yüze Hangi Saç Modeli Yakışır?
Hangi Yüze Hangi Saç Modeli Yakışır?

Kare Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Kare yüz şekline sahip kişilerin; ilk olarak dikkat etmeleri gereken ayrıntı, elmacık kemiklerinin vurgulanması. Bir diğer ipucu ise; bu saç modelini uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız, saçınızın katlarını uçlardan kesmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca; kare yüz şekline sahip kişiler, uzun, asimetrik ve yumuşak kesimleri tercih etmeli.

Kalp Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Kalp yüz şekline sahip kişilerin ilk önce dikkat etmeleri gereken ayrıntı; çene ve çene hizası. Çünkü bu bölüm yapı olarak yüzün en dar bölümü. Bu nedenle; alt kısımları daha dolgun saç modelleri, kalp yüz şekline sahip kişiler için en ideal saç modeli. Lob kesim modelinde ise; hacim oluşturmak amacıyla, saçın orta bölümlerini kıvrımlı kullanmak harika sonuçlar verebilir.

Oval Yüz İçin Saç Modelleri

Oval yüze sahip insanların en önemli avantajı; hemen her saç modeline uyum sağlayabilme özelliğidir. Bu nedenle yüz şeklinize göre hangi modeli tercih etmeniz gerektiğini, kuaförünüze danışarak öğrenebilirsiniz.

Fakat yine de birkaç örnek vermek gerekirse; bohem tarzı seviyorsanız, saçınızı ortadan ayırabilirsiniz. Eğer asi bir görünüm ve tarza sahipseniz alnınızın ortasında ki kâkülleri gözlerinizi gölgelendirecek şekilde kullanabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Doğal Dalgalı Saç Modelleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde dalgalı saç, Doğal Dalgalı Saç Modelleri Nasıl Yapılır? ve saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen