Faydalı Bilgiler

Hayat Kurtaracak Pratik Fikirler

Özellikle yeni boyanmış kumaşlarda kimyasal boya kokusu oldukça rahatsız edici olabilir. Basit yöntemlerle kumaş kokusu çıkarma imkânsız değil. Sadece belirli adımları takip etmeniz ve uygulamanız gerekiyor.

Kumaştan Boya Kokusu Çıkarma Yöntemleri

Boya kokusu çıkarma düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Sadece belirli adımların takip edilmesi yeterli olur. Bu adımları takip ederek boya kokusundan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Kumaşı ya da kokan kıyafeti bir kovaya koymalısınız. Ardından kovayı beyaz sirke ile doldurmalısınız. Beyaz sirkenin kumaşı tamamen kaplaması önemlidir. Kumaş beyaz sirke içerisinde en az 30 dakika beklemelidir. Beyaz sirke kokunun nötrleşmesine yardımcı olur.

Kumaşınızı çamaşır makinesinde de yıkamak isteyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey kumaşın yıkama talimatlarına uymaktır. Yıkama talimatlarına uyarak yıkama suyuna bir bardak kadar beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Bu uygulama kokunun giderilmesine yardımcı olur.

Kokuyu gidermek için beyaz sirke kadar faydalı bir diğer ürün karbonattır. Gece uyumadan önce kumaşın üzerinde bir miktar karbonat serpin ve açık havada bekletin. Hem açık hava hem de karbonat kokunun giderilmesine yardımcı olur.

Tavanın Dışından Yanık İzleri Çıkarma Yöntemi

Yanık tava çoğu zaman evde yaşayan kişiler için sinir bozucu bir durum olmaktadır. Etrafındaki lekeleri çıkarmak oldukça zor olabilir. Fakat bu lekeleri çıkarmak hiç de imkânsız değildir. Sadece leke oluştuğu anda çıkarmak için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Aksi halde bekledikten sonra lekelerin çıkması daha zor bir hal alabilir.

Tavadan Yanık İzleri Nasıl Çıkarılır?

Yanık tavadan iz çıkarma düşünüldüğü kadar zor veya imkânsız bir durum değildir. Sadece 3 çay kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanına ihtiyacımız var. Bulaşık deterjanı ve karbonatı karıştırarak tavanın dışını bir sünger veya bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Fakat sünger kullanacaksanız aşındırıcı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bu yöntem ile lekelerin tamamını çıkaramazsınız beyaz sirke kullanabilirsiniz. Tavanızı en az 30 dakika beyaz sirke içerisinde bekletin. Lekelerin çıktığını veya daha da az kaldığını göreceksiniz.

Beyaz sirke ile de lekelerin tamamı çıkmadıysa su ve karbonat ile bir macun hazırlamalısınız. Hazırladığınız macunu tavanın yanık kısmının üzerine sürün ve bir gece beklemesine izin verin. Sabah aşındırıcı olmayan bir sünger yardımıyla tavanızı fırçalayın.

Kokulardan Kurtulmak İçin Limon Yöntemi

Kokulara karşı limon ev, araba, ofis gibi ortamlar için kullanılabilir. Limon fresh kokusuyla bilinen bir meyvedir. Karbonatta koku bastırma özelliği ile ön plana çıkar. Siz de eviniz mis gibi koksun istiyorsanız bu ikiliden yardım alabilirsiniz.

Limon ile Kokulardan Nasıl Kurtuluruz?

Ne kadar temiz olursak olalım evimizde ya da üstümüzde bazen kötü kokular olabilir. Özellikle evde balık pişirilmesi gibi durumlarda koku bazıları için dayanılmaz olabilir. Bu gibi durumlarda oda kokusu gibi bunun için özel olarak hazırlanmış ürünlerden yardım alabiliriz. Fakat evimizde her zaman oda kokusu olmayabilir. Bu durumda sadece iki malzemeden oluşan limon ve karbonat kürüyle kötü kokulardan kurtulabiliriz.

Limon kokusu ile kötü kokuları bastırmak mümkündür. Bunun için sadece bir adet limona ve yarım fincan karbonata ihtiyacınız var. Öncelikle limonu 4’e bölüp bir kap içerisinde su ile birlikte kaynatmalısınız. Ardından kaynattığınız suyu bir süzgeç yardımıyla süzmelisiniz. Süzdükten sonra içerisine yarım fincan karbonat ekleyip iyice karışana kadar karıştırın. Bu aşamada karıştırmak için çırpma teli kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ardından hazırladığınız karışımı bir sprey şişeye koyup kokulu yerlere sıkmalısınız. Eviniz mis gibi limon kokacak.

 

Bir önceki yazımız olan Mavi Tur Öncesinde Önemli Noktalar başlıklı makalemizde mavi tur ve mavi tura çıkmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen