Makyaj

Her Gün Ruj Sürmek Zararlı mı?

Ruj aynı zamanda kimyasal bir içeriğe sahip olduğu içinde her gün ruj süren birinin bir yıl boyunca yaklaşık olarak bir kilo gram tehlike potansiyelini de kendi vücuduna aldığı anlamına gelecektir. Bu konuyla ilgili olarak İngiliz bilim adamları çalışma gerçekleştirmiş ve yeşil insan adlı bir şirket organik olan ruj üretmeyi başarmışlardır. Burada rujun en büyük tehlikesi olan renkler ise kimyasallardan değil doğal minerallerden üretilmiştir.

DUDAK NEMLENDİRİCİLERİ

Dudak nemlendiricileri genelde tatlarının güzel olduğu için tercih edilir. Bu nedenle de dudaklarına nemlendirici süren bayanlar gün içerisinde sürekli olarak dudaklarını yalama ihtiyacı duyar. Bu da bir süre sonrasında dudağınızda nemlendiricinin kalmadığı anlamını taşıyacaktır. Bu nedenle de nemlendiricilerde önemli olan şey kimyasal karışımlardan uzak olmasıdır. Örneğin balmumu, E vitamini, Kakao yağı veya pirinç kepeği gibi içerikler kullanmak daha zararsız olacaktır.

Nemlendirici ürünlerde genellikle petrol bazlı ürünler kullanılır bu da demek oluyor ki dudaklarınızın üzerini bu maddeyle sıvıyorsunuz bu yüzden nemlendiriciler aslında iyileştirme sağlamaz ancak iyi bir örtücü vazifesi yapacaktır. Bir diğer etkisi ise petrol bir süre sonrasında dudaklarınızda bağımlılık haline gelecektir. Yani siz bir süre kullandıktan sonra artık sürekli olarak kullanma ihtiyacı duyacaksınız. Badem, avokado, hindistancevizi yağı ya da shea yağı gibi doğal nemlendirici ve yumuşatıcılar her zaman daha fazla tercih edilmelidir.

DİŞ HASSASİYETİ

Dişlerinizdeki yüksek hassasiyetin önlenmesi ve çürük ihtimalinin en aza indirilmesi için su bazlı ve de şekersiz olan kremler kullanmanız dişlerinize iyi gelecektir.

Size bu konuda birçok seçenek sunulabiliyor örneğin çilek, vanilya ve de kavun tadında kremler var. Bunlar dişlerinizin güzel görünmesi ve de ağız sağlığınız için oldukça etkili ürünler.

Son olarak toparlamaya çalışacak olursak rujlar sürekli kullanıldığında sağlığınıza zarar verebilecek kimyasallar içermektedir. Bu nedenle de özellikle akşam yatmadan önce mutlaka rujunuzun temizlenmesi hatta eve geldiğinizde rujunuzu hemen çıkarmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Ruj Nasıl Kalıcı Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen