Saç Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakım Kılavuzu

Hindistan Cevizi Yağı'nın Saç için Yararları

Saç için Hindistan cevizi yağına odaklanmanın zamanı geldi. Hindistan cevizi yağı saç için çok faydalıdır. Her yerde satılan bu saç  ürünlerini iyi ayırt etmelisiniz parapen ve kimyasallar içermemeli. Ürünün içeriğini ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi tam olarak bilmelisiniz.

Daha önce Hindistan cevizi yağı denediyseniz ve saçınızı kuru veya cansız hissettiriyorsa, o zaman bu yazı tam size göre. Hindistan cevizi yağı gerçekten ipeksi yumuşak saçların sırrı olabilir, ancak nasıl kullanılacağını bilmek zorundasınız.

Senin için en iyi Hindistan cevizi yağı saç maskeleri ve ürünleri listesiyle başlayacağız. Hindistan cevizi yağının saç bakımında neden kullanıldığını açıklayacağız ve hatta Hindistan cevizi yağının neden bu kadar iyi olabileceği biliminin derinliklerini anlatıyoruz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakım Kılavuzu
Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakım Kılavuzu

Sonra saçlara özgü Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğim, bu da hangi saç türlerinin Hindistan cevizi yağının en iyi, ne zaman saça zarar verebileceğini anlamayı kolaylaştıracak. Ve Hindistan cevizi yağının saç uzaması için iyi bir ürün olup olmadığını herkes için cevaplayacağım .

Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskeleri

Saçlarınızda kesinlikle Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz; ancak nasıl kullanacağınıza dair Hindistan cevizi yağı saç maskeleri ve bakım ipuçlarını aşağıdaki paragrafta okuyun.

Kuru ve elektriklenen saçlar için Hindistancevizi yağı maske yapımı

Eğer saçlarınız kuruysa ve elektrikleniyorsa Hindistan cevizi yağı ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını, bir kabın içinde sıvı hale gelene kadar eritin. Erittiğiniz Hindistan cevizi yağını, elinizin içinde dağıtın ve daha sonra saçlarınıza sürün.  Hindistan cevizi yağını üst süte sürmeyin. Ağır bir formüle sahiptir ve saçlarınızı ağırlaştırarak sönük gösterebilir.

Bukle ve dalgaları belirginleştirmek için  Hindistan cevizi yağı ile sprey yapımı

Hindistan cevizi yağını nemlendirici olarak kullanmanın yanı sıra buklelerini belirginleştirmek için de kullanabilirsiniz. Dalga belirginleştirici birçok saç spreyi, saçlarınızın üstünde kuru ve yapışkan bir etki oluşturur. Ancak Hindistan cevizi yağı, bu spreylerin aksine saçlarınıza nem kazandırır. Bir kabın içinde çeyrek bardak suyu ısıtın. İçine üç çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyerek homojen bir karışım olmasını sağlayın. Elde ettiğiniz bu karışımı, kullanmadığınız temiz bir sprey şişenin içine koyun ve her gün ihtiyaç duydukça saçlarınıza sıkın.

Elektriklenen ve kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı maske tarifi

Hindistan cevizi yağını direk saçlarınıza uygulayın Saçlarınıza süreceğiniz kadar Hindistan cevizi yağını bir kaba koyun ve mikrodalgada 15-30 saniye kadar eritin. Erittiğiniz yağı bir şişenin içine koyun ve dört parçaya ayırdığınız saçlarınıza kökten uca masaj yaparak sürün. Saçlarınızın tamamına sürdüğünüz den emin olana kadar uygulayın. Daha sonra saçlarınızı  topuz yaparak bekletin. Kafanıza saç bonesi takın ve yağın saçınızın tamamına nüfuz etmesi için 45 dakika bekleyin. Son olarak saçlarınızı ılık suyla yıkayın.   Hindistan cevizi yağı, hem saçlarınızı nemlendirecek hem de beslenmesini sağlayacaktır.

Neden Hindistan cevizi Yağı Saç Bakımında Kullanılmalı?

Hindistan cevizi yağı, esas olarak doymuş yağlardan oluşan birkaç bitkisel yağdan biridir. Doymuş yağlar tüketim için çok iyi olmasa da hem cilt hem de saç için olağanüstüdür.

Hindistan cevizi yağı içindeki iki ana yağ asidi, laurik asit ve miristik asittir. Moleküler seviyede, bu yağ asitleri kıl içindeki proteinlere bağlandıkları kıl şaftına nüfuz edecek kadar düz ve kısadır . Hindistan cevizi yağının yanı sıra saça nüfuz edip saça bağlanamaz. Hindistan cevizi yağının nasıl kullanıldığına bağlı olarak bunun birçok faydası olabilir.

Saç için en çok kullanılan Hindistan cevizi yağlarından biri duştan önce ya da duş sırasındadır, çünkü normal olarak saçlar ıslandığında saç telinin iç kısmı, korteks suya doymuş hale gelir. Bu, korteksin şişmesine neden olur ve bu da saçın dış kısmını, kütikülün yükselmesine neden olur. Bu, teller birbirine sürtündükçe ve güçsüzleştikçe saçları daha fazla zarar görebilir. Aynı zamanda ciddi kıvırcıklığa ve saçların çok kuru görünmesine neden olabilir.

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Saç için en fazla değer verilen Hindistan cevizi yağı faydalarından bazıları aşağıda verilmiştir ve bu kısmı okuduğunuzda, bu sihirli yağı saç bakım rutininize de ekleyeceğinizden emin olabilirsiniz!

Hızlı Penetrasyon

Hindistan cevizi yağının eşsiz moleküler yapısı nedeniyle, saç köklerine çok derinlemesine nüfuz edebilen çok az sayıda saç yağından biridir , burada kıl proteinlerine olan afinitesi (kutupları) protein kaybını önlerken yerinde tutar. Hindistan cevizi yağı saç için en eşsiz ve önemli olanı budur.

Araştırmalar Hindistan cevizi yağının saça bir saat içinde çok belirgin bir şekilde nüfuz ettiğini göstermektedir. Diğer yağların çoğu saçın üzerine ya da tırnak etlerinin biraz altına oturacak olsa da, ya da tam olarak nüfuz etmesi birkaç saat alabilir, Hindistan cevizi yağı saç gövdesinin merkezi korteksine kadar gider ve sonra gerçekten yapışır.

Aşırı Nemin Girmesini Önler

Neredeyse tüm diğer yağlarda olduğu gibi, saç için Hindistan cevizi yağı hidrofobiktir, yani su itmez. Duş sırasında veya çok nemli günlerde saçlarımız (özellikle gözenek oranı yüksekse) suyla doyurulur. Saçlar suya doygun hale geldiğinde, iç kısımdaki kütikül kabukları şişerek dış tüy kütiküllerinin yapışmasına neden olur – bu, saçın kıvrılmasına neden olur, ancak kırılma veya ayrık uçlar gibi zarara daha fazla eğilimli olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağının bir duştan önce saça uygulanması bu sürecin önüne geçebilir, çünkü Hindistan cevizi yağı saçı o kadar doyurabilir ki, suyun saça girmesini ve hasara yol açmasını önler.

Nem kaybını önler

Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı da suyun saça girmesini engelleyebilir, aynı zamanda suyun dışarı çıkmasını da önleyebilir. Saçımızın suyla süper doygun olmasını istememize rağmen, özellikle kuruluğa yatkın saçlarımız varsa, tamamen dehidre edilmesini de istemeyiz.

Bir duştan sonra veya duş sırasında saça az miktarda Hindistan cevizi yağı uygulandığında, saçı doyuran suyun buharlaşmasını önler.

Protein Kaybını Önler

Ayçiçeği yağı, mineral yağ ve saç için Hindistan cevizi yağı üzerinde yapılan bir araştırma, Hindistan cevizi yağının, hem polarite hem de yüksek polarite nedeniyle, duş öncesi ve sonrası muamele olarak kullanıldığında hem zarar görmüş hem de hasar görmemiş saçlardaki protein kaybını azaltabildiğini göstermiştir. Saç nüfuz yeteneği.

Diğer yandan, Hindistan cevizi yağının bazı insanların saçlarını gevrek veya kuru hissetmelerine sebep olmasının nedeni de budur – herkesin saçının yoğun protein tutulmasına ihtiyacı yoktur!

Kabarıklığı giderir ve saçı pürüzsüzleştirir

Hindistan cevizi yağı, yumuşatıcı bir etkiye sahip, kremsi bir dokuya sahiptir. Bunun anlamı, saçı doygunlaştırmaya ek olarak, saçın yumrularını yumuşatır, yumuşatır ve kabarma olasılığı daha düşük olur.

Bu etki, tüm yağların kayganlaştırıcı etkisine sahip olduğu için olur bu konuda Hindistan cevizi yağı için benzersiz değildir, ancak bazı insanlar, özellikle daha hafif yağlarla karşılaştırıldığında, Hindistan cevizi yağının daha ağır dokusunu ve ıslanma kabiliyetini tercih ettiklerini söyler.

Hindistan Cevizi Yağı’ndan Hangi Saç Tipleri Yararlanabilir?

Hindistan cevizi yağının saç için sağladığı faydaların kullanıldığı yöntemden geldiği ve çoğu saç tipinin faydalanabileceği kanısındayım – hepsinin aynı şekilde kullanmaması şarttır! Hindistan cevizi yağının sizin için en iyisi olup olmadığını anlamaya çalışırken uygulanan birkaç faktör vardır.

Saç uzaması için Hindistan Cevizi Yağı: Gerçekten iyi mi?

Kaynakların birçoğu, saç dökülmesinin bir sonraki çözümü ya da saç uzamasının bir sonraki yardımı olarak, rastgele doğal bileşenleri kullanmaktan hoşlanır; bu nedenle Hindistan cevizi yağının saç büyümesine yardımcı olmayacağını söyleyeceğim. Hindistan cevizi yağı saçınızın tamamen harika görünmesine neden olabilir ve kırılmasından dolayı saç dökülmesini kesinlikle önleyebilir, ancak saç derisini veya saç köklerini uyaran hiçbir şey yoktur, bu nedenle saç büyümesini doğrudan hızlandırma yolu yoktur.

Eğer kuru veya hassas bir kafa derisine sahipseniz, Hindistan cevizi yağı genel olarak işleyişini iyileştirebilecek olan saç derisini nemlendirmede ve sakinleştirmede yardımcı olabilir. Sonra tekrar, Hindistan cevizi yağı, saç derisine zarar vererek ve zaten kepek gibi mantar enfeksiyonlarına yatkın olanlar için saç büyümesini azaltarak tam tersi yapabilir, bu nedenle kullanırken dikkatli olun!

Hindistan Cevizi Yağı Derin Saç Bakım Maskesi

Bir duşta  Hindistan cevizi yağı saç maskesi, saçları güçlendirmek ve nemle kilitlemek için harika bir iş yapabilir. Hindistan cevizi yağı saçınızı şampuanladıktan sonra ve bakımdan önce kendi başınıza uygulayabilirsiniz ya da saçlarınız susuz kalmaya meyilli ise, elinizde birkaç damla gliserinli Hindistan cevizi yağı karıştırıp nemlendirici bir maske yapın.

Gliserin, nemi saçınıza çeker, ancak Hindistan cevizi yağı, saç tellerinizin şişmesine ve yükselmesine neden olmayacak, dengeli nem miktarını sağlar. Maskenin saçınıza 5-10 dakika oturmasını sağlayın ve durulayın.

DIY saç maskesi yapmak için makalenin önceki bölümlerinde önerdiğim Hindistan cevizi yağı saç maskelerini inceleyin! Saçlarınız aşırı işlemden dolayı kırılgansa, saç tellerindeki boşlukları güçlendirmek ve doldurmak için protein içeren Hindistan cevizi yağı saç maskesini tercih etmelisiniz.

Havuz Öncesi Hindistan Cevizi Yağı Saç Koruyucu

Klorlu su saçımızın maruz kalabileceği en zararlı şeylerden biridir, ancak Hindistan cevizi yağı bu hasarı önlemenin en iyi yollarından biridir. Suya girmeden önce saçınıza Hindistan cevizi yağı sürün.

Hindistan cevizi yağı saçınızı korteksten kütiküllere doyurur (içten dışa ) ve klorlu suyun saçınıza girmesini önler.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Şampuanı ve Saç Kremi

Yağla güçlendirilmiş Hindistan cevizi yağı faydalarını, daha önce yağla aşılanmış bir şampuan ve saç kremi seti kullanarak çıkarabilirsiniz. Bu, saçları düz yağlara tahammül edemeyen insanlar için en iyi şekilde çalışma eğilimindedir, ancak gözenekli kılı Hindistan cevizi yağından yeterince çıkamayanlar için iyi bir katkı olabilir.

Düzenli şampuanınıza veya saç kreminize Hindistan cevizi yağı eklemenizi önermem, çünkü bu koruyucu sistemi bozabilir ve şampuanınızın veya saç kreminizin içinde ağır bakteri üremesine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Bu yiyecekler beyaz saç çıkmasını önleyebilir başlıklı makalemizde güzel saçlar, saç bakımı ve sağlıklı yemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen