Genel

Kadınlara Mutluluk Veren Yiyecekler

Kadınlara mutluluk veren yiyecekler birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Öncelikle artık kadınlar hem şehir hayatının yoğunluğu hem çalışma hayatının yoğunluğuyla mutsuzluk faktörünü ön planda yaşıyorlar. Bu durumdan kaçınmak için yapabilecekleri arasında tüketecekleri besinler yer alır. Bazı yiyecekler içerisinde serotonin maddeleri fazla olduğu için mutluluk hormonu salgılar ve bunlar kadınlara mutluluk vermektedir. Bu yiyecekler stresi azaltır ancak kilo almamak için de yeterli miktarda tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle mutsuz olduğunuzda ya da stresli olduğunuzda yemek yeme eğilimi gösteririz. Özellikle stres altındayken ya da mutsuzken serotonin hormonu salgılanması için bu yiyeceklerin tüketilmesi hem stresi azaltmakta hem de insanları mutluluk vermektedir. Ayrıca unutmamalıyız ki bu besinleri yeterli ve dengeli tüketilmesi gerekir. Ayaküstü yenen aperatif yiyecekler aşırı yağlı yiyecekler kişide anlık olarak doygunluk sağlamakta ve geçici bir mutluluk oluşturmaktadır.

Kadınlara mutluluk veren yiyecekler

Aynı zamanda serotonin içeren yiyecekler enerji kaynağı ve mutluluk salgılarlar. Kalorisi yüksektir, bu yüzden dikkatli tüketilmelidir. Örneğin kuruyemişler enerji verdikleri gibi yağlı bir besindir. Fazla tüketmek insanda enerji ve mutluluk artışına neden olurken bu tüketimde sınırın üstüne çıkmak ise kilo artışına neden olacaktır. Bu yiyecekler geçici olarak mutluluk verdiği unutulmamalı ve dengeli tüketilmelidir. Aynı zamanda insanlar da kan şekerinin düşmesi de onlar da mutsuzluk durumunu oluşturur. Yoğun çalışma hayatı içerisinde olan veya öğün atlayan kişiler şekerleri düştüğünde mutsuz hissedebilirler. Uzun süre yemek yemeyen ve şekeri düşüren kişiler ise şekeri hızla yükseltmek adına paketli gıdalara yönelirler.

Bu sebeple de kişinin daha yüksek kalori aldıkları da bilinmektedir. Böyle durumlarda gıdaların düzenli tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Kadınlara mutluluk veren yiyecekler arasında çikolata, muz, ceviz, çekirdek, incir, peynir, tahıllı salatalar gibi birçok yiyecek çıkmaktadır.

Çikolata

Çikolata yiyip hayatınızda mutlu olmayan çok az insan vardır. Çikolatanın içerisinde bulunan madde serotonin salgılar ve bu da insanların mutlu olmasına sebep olur. Özellikle kakao içeriği yüksek olan yani bitter çikolataların tüketilmesi serotonin daha hızlı salgılanmasına sebep olmaktadır. Stresli insanların bir numaralı dostu ise bitter çikolatadır. Kendinizi kötü hissetmeniz durumunda hemen bir parça yiyin. Bu sizin toparlanmanıza da sebep olacaktır. Ayrıca sizi mutlu etmesi için sadece bir parça yemeniz bile yeterlidir. Serotonin salgılayarak kan ve beyin dolaşımını ve hızlandırmaktadır. Aynı zamanda kalp hastalıkları riskini de azaltır. Kadınlara mutluluk veren yiyecekler arasında şüphesiz ilk sırada bulunmaktadır.

Ceviz

Beautiful young woman smiling and eating walnuts at home. Close up from above looking to the side.

Öncelikle neşeli olmak ve açlık hissiniz bastırmak istiyorsanız ceviz tüketmeniz gerekmektedir. Beslenme uzmanları tarafından da en yararlı ve en fazla seratonin salgılayan yiyecekler arasında kuruyemiş belirtilmektedir. Çünkü omega-3 noktasında oldukça zengindir. Duygu durumunuzu düzelterek siz de mutluluk hormonu salgılayan ocaktır. Kadınlara mutluluk veren yiyecekler arasında bulunduğu gibi sağlık açısından da oldukça önemli bir besindir.

Muz

İnsanlar muz kokusu ile bile mutluluk taşımaktadır. Kendinizi güçsüz ve sinirli hissettiğiniz durumda hemen bir muz yiyin. Kalsiyum ve magnezyum yönünden güçlü olan bu meyve sizdeki stresi alacaktır. Muz içerisinde bulunan serotonin ve dopamin vücuttaki sentezleri artırır. Bedeninizdeki B6 vitamini deposu tükenmesi ile birlikte size stresle mücadelede önemli yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda sizi potansiyel bir depresyon tehlikesinden de korur.

Bal

Kadınlara mutluluk veren yiyecekler ; İçerisinde Fruktoz içeren şeker ve enerji seviyeniz yüksekse tuttuğu için modunuzu istikrarlı bir şekilde ilerlemesini sağlar ve kahvaltıda balın olması güne daha iyi başlamanızı sebep olur. Eğer balık tek başına yemesini sevmiyorsanız soğuk günlerde sıcak içecekler içerisine de katarakta tüketebilirsiniz.

Avakado

Bilim insanları tarafından avokadonun içinde folik asit içeriğinin yüksek olduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda içerisinde kimyasal proteinler bulunur ve metabolizma için oldukça faydalı ve enerji seviyesini yükseltmektedir. Eğer mutsuzsanız ya da modunuz düşükse avakado tüketerek tüm gün mutlu olmanızı sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Saç Düzleştirici Markaları başlıklı makalemizde En iyi saç düzleştirici markaları, saç düzleştirici ve Saç düzleştirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen