Makyaj

Kadınların Yaptığı Makyaj Hataları

Kadınlar farklı nedenlerle makyaj yaparlar. Kendini daha iyi hissetmek için makyaj yaptığını söyleyenlerin yanı sıra dikkat çekmek ve beğenilmek için makyaj yapan birçok kadın da var. Her ne sebeple olursa olsun doğru makyaj şıklığını tamamlayan bir detaydır. Abartılı makyaj yapmak komik durumlara düşmenize neden olabilir bu yüzden dozunda bırakmanız çok önemlidir.

Cilt tipinizi ve ten renginizi bilmek, doğru fondöteni seçmenizi sağlar. Başkasının cildine uyan bir fondöten size kötü gelebilir. O halde ilk kural, genellemelerle makyaj yapılmayacağını öğrenmek olmalıdır. Makyaj sonrası yüz rengi ve boyun bölgesi farklı renkte görünüyorsa fondöten seçimi tamamen yanlıştır. Kahverengi bir ten rengi için koyu tonlu bir fondöten seçilmelidir. Ciltte aşırı bir kusur yoksa fondöten uygulanmamalı, bölgesel kusurlar kapatıcı yardımı ile düzeltilmelidir. Yapışkan, yağlı veya terli bir görünüme maruz kalmamak için kararında fondöten sürülmelidir.

Kadınların Yaptığı Makyaj Hataları
Kadınların Yaptığı Makyaj Hataları

Maskara

Maskara ile defalarca taranan kirpikler, topaklı bir görünüm yaratır. Maskarayı yoğun bir şekilde uygulamak, en hafif nemli ortamda bile yüzünüzün her tarafına akmasına neden olacaktır. Üstelik ağırlık hissi de vereceği için en fazla iki kez fırça yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır.

Kadınların Yaptığı Makyaj Hataları
Kadınların Yaptığı Makyaj Hataları

Ruj

Dudak bitiş çizgisinden daha uzağa taşınmış bir ruj, dudağınızı büyük ve dolgun göstermez. Sadece böyle bir niyetiniz olduğuna dair bir mesaj algısı yaratır. Aşırı parlak ve yapışkan görünümlü rujlar yerine doğal renklere yakın mat rujlar kalıcı olacak ve daha doğal görünmenizi sağlayacaktır. Mat ruj kullanılacaksa dudaklar kuru olmamalıdır. Dudak derilerinin minik çıkıntıları mat rujlarda daha çok kendini gösterir. Bu durumda hafif bir nemlendirici ruj hem nemlendirecek hem de günü kurtaracaktır.

Bir önceki yazımız olan Ruj Nasıl Kalıcı Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen