Diyet

Kilo Vermek İçin Beyaz Şekerden Daha Kötü Olan 10 Yiyecek

Beslenme açısından yetersiz ve kalorisi yüksek olan beyaz şeker, vücudun işleyişi için tamamen gerekli değildir. Aslında beyaz şekerden daha kötü olan, ancak kötü bir şöhrete sahip olmayan ve hatta bazen “sağlıklı yiyecekler” olarak söylenen bazı yiyecekler vardır.

  1. Rafine Karbonhidratlar:

Rafine undan, beyaz ekmek, beyaz pirinç, bisküviler, kurabiyeler, kekler, hamur işleri, vb. İle yapılan yiyecekler, kan şekerini keskin bir şekilde yükseltir, insülin artışlarını tetikler ve yağın adipoz hücrelerde depolanmasını tetikleyerek ağırlığa neden olur kazanç.

  1. Margarin:

Büyük bir insan popülasyonu hala margarinin sade tereyağına kıyasla sağlıklı bir seçim olduğuna inanıyor, çünkü eski yağ içeriğinin daha az olduğu düşünülüyor. Ancak gerçek şu ki, margarin, bitkisel yağlardan bol miktarda transfat ile çırpılıyor ve sorunun başladığı yer burası. Obezite ve kalp-damar hastalıkları ile bağlantılı olduğu için birçok ülke yapay transfatı yasaklamaya başladı.

Kilo Vermek İçin Beyaz Şekerden Daha Kötü Olan 10 Yiyecek
Kilo Vermek İçin Beyaz Şekerden Daha Kötü Olan 10 Yiyecek
  1. Mayonez:

Kalorisi yüksektir ve çoğunlukla yağlardan yapılır ve ayrıca kilo alımına neden olur.

  1. Fırında Pişmiş Patates Cipsi:

Fırında pişirilmiş cipsler genellikle potansiyel olarak sinir hasarına ve diğer sağlık risklerine neden olabilecek “akrilamid” adı verilen daha yüksek seviyelerde bir bileşik içerir.

  1. Patates Kızartması:

Tadı ve kalorisi yüksektir, bu son derece lezzetli atıştırmayı fazla tüketmek kolaydır.

  1. Paketlenmiş Meyve Suları:

Taze meyve suları, bütün taze meyvelerle aynı değildir ve suni tat, renk ve koruyucularla paketlenmiş olarak geldiklerinde vücuda bir faydası yoktur. Sıkma işlemi ile kaybolan lif ve minerallerin iyiliğini elde etmek için meyvelerinizi çiğ olarak yiyin.

Kilo Vermek İçin Beyaz Şekerden Daha Kötü Olan 10 Yiyecek
Kilo Vermek İçin Beyaz Şekerden Daha Kötü Olan 10 Yiyecek
  1. Yapay tatlandırıcılar:

Normal kahve / çayınızda beyaz şekerden yapay tatlandırıcılara geçtiyseniz, bu tür tatlandırıcıların sizi daha çok acıktırabileceğini ve aslında düzenli kullanımla kilo alabileceğinizi belirtmek isteriz.

  1. Rafine ve Hidrojenlenmiş Yağlar:

Kalorisi yüksek olan bu tür yağlar aynı zamanda vücutta kötü kolesterolü yükseltir ve sindirim sırasında toksik yan ürünler üretir. İşte yemek pişirmek için kullanabileceğiniz Sağlıklı Yemeklik Yağların bir listesi.

  1. Enerji İçecekleri:

Bunlar boş kalorilere ve yüksek şeker içeriğine sahiptir, bu da kilo almaya yol açar.

  1. Transfat:

Genellikle kızarmış yiyeceklerde, paketlenmiş unlu mamullerde ve hatta margarinde bulunur. Düzenli olarak transfat içeren gıda tüketiminin metabolik sendrom, obezite ve meme ve kolon kanseri gibi belirli kanser türlerinin gelişmesine yol açabileceği gerçeğini destekleyecek yeterli veri ve çalışma var .

 

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen