Diyet

Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

İster özel bir durum, ister sağlığınızı korumak için olsun kilo vermek ortak bir hedeftir. Gerçekçi beklentiler belirlemek için sağlıklı bir kilo verme oranının ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu makalemizde, kilo vermenizin ne kadar süreceğini etkileyen faktörleri açıklayalım istedik.

Kilo Kaybı Nasıl Gerçekleşir?

Kilo kaybı, sürekli olarak her gün yaktığınızdan daha az kalori tükettiğinizde meydana gelir. Eğer bunun tam tersinde bir durum söz konusu olursa bu durumda kilo alımı söz konusu olur. Kalori içeren tükettiğiniz herhangi bir yiyecek veya içecek, genel kalori alımınıza dahil edilir. Enerji veya kalori harcaması olarak bilinen her gün yaktığınız kalori miktarı biraz daha karmaşıktır.

Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?
Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Kalori harcaması aşağıdaki üç ana bileşenden oluşur.

Dinlenme Metabolizma Hızı (RMR)

Vücudunuzun nefes almak ve kan pompalamak gibi normal vücut işlevlerini sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu kalori miktarıdır.

Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?
Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Gıdanın Termik Etkisi (TEF).

Bu, yiyecekleri sindirmek, emmek ve metabolize etmek için kullanılan kalorileri ifade eder.

Aktivitenin termik etkisi (TEA)

Bunlar egzersiz sırasında kullandığınız kalorilerdir. TEA ayrıca bahçe işi ve kıpır kıpır gibi aktiviteler için kullanılan kalorileri hesaba katan egzersiz dışı aktivite termojenezini içerebilir.

Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?
Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Tükettiğiniz kalori sayısı yaktığınız kalori miktarına eşitse, vücut ağırlığınızı korursunuz. Kilo vermek istiyorsanız, yaktığınızdan daha az kalori tüketerek veya artan aktivite yoluyla daha fazla kalori yakarak negatif bir kalori dengesi oluşturmalısınız.

Kilo Kaybını Etkileyen Faktörler

Kilo verme oranınızı etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlardan bazıları sizin kontrolünüzün dışında meydana gelebilir.

Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?
Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Cinsiyet : Yağ-kas oranınız kilo verme kabiliyetinizi büyük ölçüde etkiler.

Kadınlar, erkeklerden daha yüksek bir yağ-kas oranına sahip oldukları için, aynı boydaki erkeklerden % 5–10 daha düşük RMR’ye sahiptirler. Yani bu kadınların istirahat halindeki erkeklerden % 5-10 daha az kalori yaktıkları anlamına gelir. Bu nedenle, erkekler, kalori bakımından eşit bir diyet uygulayan kadınlardan daha hızlı kilo verebilirler.

Yaş: Yaşlanma ile ortaya çıkan birçok bedensel değişiklikten biri vücuttaki değişikliklerdir. Yaş ilerledikçe yağ kütlesi artar ve kas kütlesi azalır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermenin Doğru Yolu başlıklı makalemizde Kilo Vermenin Doğru Yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen