Diyet

Kilo Vermenin Doğru Yolu

Kilolu bir kişiye kilo almasının nedenini sorarsanız, muhtemelen aşağıdaki yanıtlardan bir tanesini verecektir.

  1. “Aşırı yemek yiyorum.”
  2. “Egzersiz yapmıyorum veya spor salonuna gitmiyorum.”
  3. “Benim metabolizmam çok yavaş.”

Daha az yemeye çalışmak sizi acıktırır er ya da geç çok yemeye başlarsınız. Spor salonu sağlık için iyidir, ancak kilo kaybı sonuçları çoğunlukla asla gerçekleşmez, çünkü insanlar daha fazla yemek yiyerek telafi eder.

Kilo verme bilimi basittir ve iki şeye odaklanır.

(a) Kandaki glikoz seviyesi

(b) Toplam kalori alımı.

Kilo Vermenin Doğru Yolu
Kilo Vermenin Doğru Yolu

Kandaki Glikoz Seviyesi

Çoğu insan çay şekeriyle ilişkilendirdiği için dikkat edin ‘kan şekeri’ yazmadım. Kandaki glikoz çoğunlukla karbonhidratlardan gelir ve çay şekeri bunlardan sadece biridir. Kandaki glikoz, ‘tatlı’ olarak ilişkilendirmediğimiz yiyeceklerden bile gelebilir (örneğin beyaz pirinç). Glikoz vücudumuza enerji sağlamak için çok gereklidir ve beynimizin işleyişi için çok önemli bir yakıttır. Vücudumuz, kanımızdaki glikoz seviyesini sabit tutmak için tasarlanmıştır. Hücrelerin fazla glikozu yağa dönüştürmesine neden olan yalnızca aşırı glikozdur.

Kilo Vermenin Doğru Yolu
Kilo Vermenin Doğru Yolu

Toplam Kalori Alımı

Her yiyecek enerji ile doludur. Yemek yediğimizde vücudumuzun kullanması için enerji açığa çıkar. Vücudumuz enerjiyi temel olarak üç şeye harcar:

  1. Vücudun iç işleyişi (bazal metabolizma hızı),
  2. Fiziksel hareketler
  3. Besinlerin emilimi.

Yiyeceklerden aldığımız enerji vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla ise yağa dönüştürülerek depolanır. Enerji vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az ise vücuttaki yağ parçalanarak enerji sağlar. Örneğin, kilo vermek için düşük karbonhidratlı bir diyete sahip olmayı düşünebilirsiniz, ancak kalori alımınız vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazlaysa, vücut proteini yağa bile dönüştürebilir. Bu nedenle, daha düşük kalori alımı için daha az yemeniz gerektiğini düşünüyorsanız doğru değildir.

Kilo Vermenin Doğru Yolu
Kilo Vermenin Doğru Yolu

Sonuç olarak toparlayacak olursak kilolu olanların gündeminde her zaman diyet ve zayıflama vardır. Ancak doğru yöntem izlenmediğinde bu tekrar tekrar diyete başlanacağı anlamına gelir ve bir süre sonrasında artık işler kontrolden çıkar. Bunun için doğru olan önce bir diyetisyene gitmek ve onun tavsiyeleri doğrultusunda diyet programına katılmaktır.

Bir önceki yazımız olan Kalsiyum ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler başlıklı makalemizde Kalsiyum ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen