Saç Bakımı

Kırık Saç Uçları için Doğal Çözümler

Kırık Saç Uçları için Doğal Çözümler : Fas Yağı / Hindistan Cevizi Yağı / Argan Yağı

Bölünmüş ve kırılmış saç uçların görülmesi, sizi en yaygın saç hasarı konusunda uyarmalıdır; hemen hemen her kadın, yaşamının bir noktasında, önlenmesi ya da tedavi edilmemesi halinde, saç kırılması, kuruluk, kabarma gibi daha ciddi saç sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Ve genel olarak sağlıksız görünümlü bir saç yığını. Günlük saç bakımınız ve genetiğiniz, kırık saç uçlarının oluşmasında önemli bir rol oynar, ancak elde edebileceğiniz belirli saç kırıkları için bakım ürünleri ve bölünmüş uçları önlemek ve kurtulmak için alabileceğiniz önlemler vardır.

Saç kırıklarının nedenlerinden sık görülenler, kuru ve yıpranmış saç uçlarının önlenmesi ve tedavisi için ipuçlarına kadar, saçınızı sağlıklı ve parlak tutmak için bu nihai kılavuzu size sunuyoruz.

Kırık Saç Uçları Nedir ve Yaygın Tipleri Nelerdir?

Bazı insanlar bölünmüş uçlarla savaşmadan uzun ve sağlıklı saçlarını korurken, diğerleri yapamaz. Genetik saçınızın kırılıp kırılmayacağının belirlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bazı ailelerin hepsi bölünmüş uçlardan ve kuruluktan acı çekerken, diğerlerinde yok.

Bölünmüş uçlar, saç milinin yıpranmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan kuru saç uçlarıdır. ‘Uçlar’ kelimesine rağmen, saç uçları üzerinde en belirgin olanları olmasına rağmen, saç ipliği en eski ve ayrılması daha muhtemel oldukları için gerçekte herhangi bir yerde bulunabilirler.

Küçük miktarlarda bölünmüş uçlara sahip olmak panik yapmak için bir neden değildir, ancak saçlarınız büyük miktarlarda bölünmeye başladığında ve artık belirli bir uzunluğu geçemezse, endişelenmeniz için her türlü nedeniniz vardır.  Ayrıca bakınız: Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır (Ve Salon Sonucunu Alır)

Kırık uçlar, sağlıksız, kuru ve zarar görmüş saçların güçlü bir göstergesidir. Her kadının bilmesi gereken çeşitli tipte uçlar vardır.

Kırık Saç Uçları için Doğal Çözümler
Kırık Saç Uçları için Doğal Çözümler

Saç Kırılmasının Nedenleri

Bölünmüş kırık uçlar sadece  bir şeyden oluşmuyor, bir şey onları tetikliyor – muhtemelen aşırı kimyasal kullanım, ısı şekillendirme ve fırçalama ve genetik faktörler. Saçınızı kuruması için bir havluya sarmak, dolaştırmak veya at kuyruğunda şekillendirmek gibi bakım uygulamaları bile saç uçlarının ayrılmasına neden olabilir.

Bölünmüş kırık saç uçlarının ortak nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kimyasal ve Renk açma işlemleri : Saç tedavileri iyidir ancak bunları yanlış bir şekilde veya çok sık kullanmak saç tellerini zayıflatabilir ve böylelikle kırıklar oluşur.

• İklim ve Hava Koşulları : Diğer saç kırıklarının sebeplerine gelince kötü hava koşuları. Hiç kimse hava koşulları üzerinde kontrol sahibi değil. Saçınızı açıkta bıraksanız bile, uçlarda  neden olabileceği halde güneş üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Nem eksikliği kuruluğa neden olurken kuruluk saç kırılmasına neden olur.

Kötü Beslenme : Aldığınız yiyeceklerde uygun besinlerin olmaması vücudunuzun sağlıklı saçlar üretmemesine neden olabilir. Neden her zaman besleyici yiyecekler yemelisiniz. Sağlıklı saç büyümesine neden olan vitaminler öğününüzde yoksa, sağlıksız saçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Yanlış Saç Bakım Ürününü Kullanma : Bazı saç ürünleri, bazı nemlendirici ajanlar gibi davranırken, saçları doğal neminden çıkarır. Yanlış ürünü kullanmak aslında bunları çözmek yerine saç sorunlarını artırıyor. Bu nedenle, size hiçbir yararı olmayacak ürünlerden kaçınmak için özen gösterilmelidir.

• Isı Şekillendirme : Bu, saç kırıklarına, bölünmüş uçlara neden olmanın en hızlı yoludur. Isı araçlarının sürekli kullanımı, saç tellerinin zayıflamasına neden olur; bu da saç uçlarına büyük zarar verir.

• Fiziksel Manipülasyon : Saçların herhangi bir şekilde dolaşık açılması ve dokunulması saç telinin bozulmasına neden olabilir. Bu tırnak etleri parçalandığında, bir sonraki şey bölünmüş uçlardır.

• Sürtünme: Şapka, atkı veya saça giyilen diğer kumaşlar saç telinde hasara yol açar. Saçınızı, gömleğinize veya elbisenize dokunacak şekilde giymenin, uçların da ayrılmasına neden olacağını bilmek sizi şaşırtacaktır.

Saç kırıklarından nasıl kurtulabiliriz

Bölünmüş kırık saç uçların önlenmesi çok hayati öneme sahiptir, ancak yeterince dikkatli değilseniz veya proaktif olursanız ve gerçekleşirse, saçınızı tamamen kaybetmemek için bazı önlemler almalısınız.

Bölünmüş uçlardan kurtulmanın bazı yolları:

• Kalıcı Saç Kremi : Sağlıklı saçların bakımı için mükemmeldir ve saç uçlarını nemlendirmek, kuruluğu azaltmak için de kullanılabilir.

• Serum: Saç serumlarının kullanılması , tırnak etlerini nemlendirir ve yumuşatır, böylece saç kırılmalarını ve bölünmüş uçları azaltır.

• Kaplama Bölünmüş Uçları : Yıpranmış uçlar saçı sağlıklı hale getirmek ve görünümünü iyileştirmek için silikon yağı ile kaplanabilir. Düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmese de: sadece üç şampuandan sonra silikon yağ kullanın ve hatta kullanırken bile, iki ila üç damla yeterli olacaktır.

• Doğru Saç Bakım Araçlarını Kullanma : Ayrık uçlardan kurtulmak için, saçınızın durumunu kötüleştireceği için ucuz veya sert saç fırçaları kullanmayın. Aksine, doğal kıllara sahip fırçalar ve tahtadan yapılmış taraklar kullanın.

• Saç Kesimi  : Dürüst olmak gerekirse, bu bölünmüş uçları için en emin çaredir. Diğer yöntemler saçınızı iyileştirmiyor gibi görünüyorsa, zarar görmüş uçlardan kurtulmak için bir kuaföre gitme zamanı gelmiştir.

Saç Kırılması Nasıl Engellenir

“Önleme tedaviden daha iyidir” ifadesi saçınız için de geçerlidir. Bölünmüş uçları önlemek, onlardan kurtulmaktan çok daha kolay ve daha uygun maliyetlidir. Saçı her zaman sulu ve sağlıklı tutmak için çeşitli yollar vardır; bu nedenle, ayrılmaya son vermeyeceksiniz.

• Düzenli saç uçlarını kestirin : Her 6-8 haftada bir saç uçlarının kesilmesi, kırılmayı önleme konusunda en etkili yöntemdir, çünkü sorun tomurcuk içinde sıkışır. Bunu yapmak, bölünmüş uçların saç milinize kadar gitmesini önler. Bu yüzden, bir dahaki sefere uzun, sağlıklı saçları düşünürseniz, uçları kesmeyi de düşünün.

• Doğru Ürünleri Kullanın : Tam olarak ne kadar acı çektiğinizi bilmek doğru ürünü seçmenin ilk adımıdır. Bu bilgiyle, saçınızın rengini veya dokusunu değiştirmeden bu durumu tedavi edecek ürünleri seçebilirsiniz. Genel olarak, paraben ve sülfat içeren ürünler ile toksik kimyasallar içeren ürünlerden kaçının. Ayrıca saçlarınızı daha az sık yıkayın.

• Sağlıklı Beslenin : Diyetinize protein ve vitamin yönünden zengin meyve, sebze ve yiyecekleri dahil edin. Saçları beslemede ve ayrık uçları önlemede uzun yol kat ederler. Sağlıklı bir vücudun sağlıklı saçlarla gurur duyması gerekir.

• Daima Temiz Saç Kullanın: Saçtaki fazla yağ ve ürün birikmesi, uçların gerçekten korkunç bir şekilde ayrılmasına neden olur. Bu nedenle, saçlarınızı aşırı derecede değil de yeterli aralıklarda yıkadığınızdan emin olun ve çok yağlı görünmeye başladığında yıkayın.

• Uyurken Saçınızı Koruyun : Saçınızın yastık kılıfında uyanmak istemiyorsanız saten bir yastık kılıfı kullanın. Ayrıca bir veya iki gevşek örgülü saçınızla da uyuyun.

• Yağlanma : Badem yağı, hint yağı, argan yağı ve diğer esansiyel yağlar saç milini yağlar ve ayrık uçları önler. Bunları düzenli olarak, birlikte veya ayrı ayrı kullanın.

Evde Kendi Bölünmüş Uçlarınızı Kesme Nasıl Yapılır

Bazı insanlar bir makas almayı ve ayrık uçlarından kurtulmayı çok kolay bulurlar. Saçlarınızı değerlendiriyorsanız ve bu taze görünümü korumak istiyorsanız, kendi ayrık uçlarınızı evde düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

ilgili başlıklar: Kırık saç uçlarını onarmak için doğal yağlar

Evinizin rahatlığında bu uzunlukları kesmenin çeşitli yolları vardır.

Büküm yöntemi

• Bu yöntemi kırık uçlarınızı düzeltmek için kullanmak için saçınızı uygun şekilde fırçalayın ve kuru olduğundan emin olun.

• Saçınızı bölümlere ayırın ve her bölümde saçın bir santimini alın ve sıkıca bükün.

• Bükümün bölümün üstünden başladığından emin olun ve aşağı inerken bükümün devam etmesini sağlayın. Bunu doğru yaparsanız, bükümden dışarı çıkan bazı tellerin uçlarını görmelisiniz. Bu telleri yukarıdan aşağıya doğru kesin. Aynanın olması bunu daha iyi yapmanıza yardımcı olacaktır.

• Daha fazla bölünmüş uçtan kurtulmak için, bükmeyi geri alın ve ters yönde tekrar döndürün. İlk kez görülemeyen bu ayrık uçlar şimdi ortaya çıkacak ve daha sonra onları düzeltebilirsiniz.

Nemli Yöntem
• Saçınıza az miktarda su koymak, düzlemlerin kolayca kesilebilmesi için düzeltilmesine yardımcı olur. Bu yöntemi kullanırken saçınızı ıslatmayın, sadece biraz su ve fırça uygulayın ya da fırçanın içine su uygulayabilir ve saçınızı tamamen inceltmek için saçınızın her tarafına aktarabilirsiniz.

• Fırçaladıktan sonra küçük bir tarak kullanarak saçınızı bölümlere ayırın. İşaret parmağınız ve orta parmağınız arasında bir bölüm kaydırın. Yukarıdan aşağı doğru kaydırın, sadece saçınıza verilen hasarın seviyesine bağlı olarak, uçlardan bir inç veya daha az veya daha fazla .

• Soldan çıkarılan telleri hemen önünüze yerleştirin ve dik bir çizgide kesin, aksi takdirde düzensiz bir kesim elde edersiniz.

• İşlemleri diğer bölümlerle tekrarlayın.

Sürme Tekniği
• Düz saç ile yetenekli değilseniz, bu kırık uçlu kısımları düzeltmek için saçınızı düzeltmeniz gerekir.

• Dalgalı saçlar için düzleştirici kullanmak yerine, saçınızı kurutmanız en iyisidir. Ancak, düzleştirici kullanmanız gerekiyorsa, kullanmadan önce saçınızın her tarafına bir ısı koruyucu uygulayın .

• Saçınızı düzelttikten sonra saçınızı bölümlere ayırın ve yüzüğün, işaretlerin ve orta parmakların arasına bir bölüm yerleştirin. Bu parmakları kökünden ucuna doğru sürerken, bazı iplikçilerin uçlarının toplandığını görmelisiniz.

• Parmağınızı aşağı kaydırırken bu bölünmüş uçları kesin.

• Aynısını diğer bölümlerle de yapın.

• Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, saçınızın katmanları olmadığından emin olun, yoksa sadece saçlarınızın daha kısa tellerini kırpmanız yeterli olabilir.

Kırık Saç Uçları için Doğal Çözümler

Uçları tamir eden, mühürleyen, koruyan ve saç kırılmasını önleyen doğal yöntemler de vardır.

Burada evde kırık uçlar için etkili doğal tedavileri bulabilirsiniz.

Fas Yağı / Hindistan Cevizi Yağı / Argan Yağı

Fas yağı, saçınızı daha yumuşak ve daha parlak hale getiren kırık saç uçları için doğal  bir tedavidir. Saçı derinden düzenleyen ve kırılmayı azaltan E vitamini, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir.

Hindistan cevizi yağı harika bir nemlendiricidir, argan yağı ise ayrık uçlardan kurtulmaya yardımcı olan E vitamini, yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu doğal işlem için bu üç saç yağından herhangi birini seçebilirsiniz .

• Saçınızı uygun bir şampuanla yıkayınız.

• Bir havluyla kurulayın ve Fas yağı (veya hindistancevizi yağı veya argan yağı) orta milden saç uçlarına uygulayın.

• Durulamayınız, kurumasını bekleyiniz.

Hint Yağı ile kırık saç tedavisi

Hint yağı, saçı onarır ve nemlendirir. Saçı koruyan antioksidanlar içerdiğinden saç büyümesini arttırmada çok etkilidir.

• Avucunuza bir çay kaşığı hint yağı ekleyin ve saçınızın kökünden saç derinize dahil olmak üzere ucunuza uygulayın.

• Bir saç bonesi ile örtün ve saç tipinize ve daha önce yapılmış olan hasar seviyesine bağlı olarak yaklaşık 1-2 saat bekletin.

• Daha sonra şampuanla durulayın ve havluyla kurulayın.

• Bu  tedaviyi haftada iki kez kullanmanız önerilir.

• Ek etki için hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanıyorsanız, her iki yağı da seyreltin ve aynı prosedürü izleyin.

Ballı Saç Maskesi

Bal, saçtaki nemi muhafaza etmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan temel bileşenleri içerir, böylelikle bölünmüş uçları önler veya olduğu gibi düşürür.

• 2-4 çay kaşığı organik bal, 3 çay kaşığı süt ve 1 çay kaşığı hindistan cevizi sütü karıştırın

• Kasede.

• Tüm saçınıza uygulayın.

• Saçınızı örtün ve yaklaşık 2 saat bekletin.

• Şampuanla durulayın ve kurulayın.

Muz Saç Maskesi

Saçlarınızın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olmak için muz almanın yanı sıra hindistan cevizi sütü ile de karıştırılarak doğrudan saça uygulanabilir. Muz saç esnekliğini artırır ve kırılmaları önler. Saçı yumuşatan vitaminler içerir.

• Bir kasede olgunlaşmış bir muzu ezin. 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

• Karışımı saçınızın her yerine uygulayın.

• 1-2 saat bekledikten sonra saçınızı durulayın ve kurulayın.

Kırık saç uçları için evde doğal maskeşer

Mayonez Saç Maskesi

Tamamen yumurta ve yağdan yapılan mayonez, saçı nemlendiren ve yumuşatan protein bakımından oldukça zengindir. Bu maskeyi kullanmak, kırık saç uçlarınızı onaracak, saçınızı büyütecek ve kuruluğa karşı koruyacak, böylece kırılmaya yok edecektir.

• 1 çay kaşığı aloe vera jeli ile 2-3 çay kaşığı mayonez karıştırın.

• Karışımı saçın ucundan köklere uygulayın.

• Saçınızı yukarı kaldırın, örtün ve bir süre oturmasına izin verin.

• Şampuan, durulayın ve kurulayın.

Avokado Saç Maskesi

Avokado, E vitamini bakımından zengindir ve saçın nemini korumaya ve hasarı önlemeye yardımcı olan bitkisel besinler.

• Bir kasede yarım avokado ezin. 3 çay kaşığı badem yağı ekleyin ve pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın.

• Saç maskesini saçın tüm kısımlarına uygulayın. Bir saat kadar içeride bırakın ve yıkayın.

• En iyi sonuçları elde etmek için haftada bir kez kullanın.

Limon suyu

Limon harika bir nemlendirici ajandır. Uygulandığında saçın nemini korumasına yardımcı olur ve kırılmasını önler.

• Saçınızı şampuanlayın ve normal şekilde yıkayın.

• 2 çay kaşığı limon suyunu 1 litre suyla karıştırın. Bu işlemle durulayın ve bir havlu ile kurulayın. Fön kuruması gerekmez.

• Saçınızı her yıkadığınızda durulayın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera, saçın görünümünü iyileştiren, hacim katan ve ayrıca güneşin zararlarına karşı koruma sağlayan niasin ve folik asit içerir.

• Bir kasede 2 yemek kaşığı limon suyu ile 4 yemek kaşığı çıkartılmış aloe vera jeli karıştırın. Karıştırdıktan sonra saçınıza uygulayın ve bir duş başlığı ile örtün.

• Yaklaşık bir saat veya daha fazla bekletin ve yıkayın.

Çay ağacı yağı

Saç derisinin ve saç uçlarının korunmasına yardımcı olan vitaminler ve antibakteriyel ve anti-mantar özellikleri bakımından zengin olan bu doğal kırık saç maskesi, saçınızı sağlıklı tutar, nemlendirir ve korur.

• 4 damla çay ağacı yağı, eşit miktarda badem yağı ve hindistancevizi yağını 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ile karıştırın.

• Karışımı saç derinize saçınıza dahil uygulayın.

• Saçınızı sarın ve yarım saat bekletin.

• Her zamanki gibi şampuanlayın ve bir havluyla hafifçe kurulayın.

Papaya Saç Maskesi

Bu doğal kırık saç maskesi  derin beslenmeyi sağlar ve saçınızı iyileştirir.

• Bir çorba kaşığı yoğurtla aynı miktarda badem yağı ve yarım bardak olgun papaya püresini karıştırın.

• Saç maskesini saçın her bölgesine uygulayın.

• Başınızı örtün ve yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında tutun.

• Saçınızı şampuanlayın ve kurulayın.

Bir önceki yazımız olan Kızıl ve bakır saçlar için bakım ipuçları başlıklı makalemizde bakır saç, kızıl saç ve kızıl saç bakım ipuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen