cilt bakımı

Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin İpuçları

Kış Aylarında Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin İpuçları

The best cream for my skin

Muhtemelen çoğumuz cildimize en çok yaz aylarında dikkat etmemiz gerektiğini düşünse de aslında sağlığımızın dışarıya olan aynası olan cildimiz her mevsimden etkilenmekte. Yaz aylarında maruz kaldığı fazla güneş ışığı, sıcak havalardan dolayı kuruma, deniz ya da havuz gibi Ph dengesini bozabilecek etmenlerden sonra kış aylarındaki soğuk hava ve farklı ortamlarda bulunan zararlı içerikler de elbette cildimizi etkileyen unsurlar arasında.

Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan cilt kuruluğu, güneş eksiliği ile birlikte desteklenince yorgun ve kötü bir görünüme sebep olabiliyor. Hem kış aylarında vücudumuza aldığımız vitaminlerin azalması hem de havaların ister istemez enerjimize etki etmesi ile cilt bakımlarını atlatıyor olmamız da kış aylarında genellikle insanların dış görünüşlerini beğenmemesinin temel sebebi olarak gösteriliyor.

Bu nedenle soğuk havaların gelmesi ile kalın giysilerin yol açtığı cilt tahrişlerini, çatlayan dudak şikayetlerini, yüz bölgesindeki bazı bölgelerin kuruluğu, bacaklar, kollar, eller gibi günlük hayatta en çok göz önünde olan vücut bölümlerimizde oluşan görüntü bozukluklarını, tırnak güçsüzlükleri, saç derisinde meydana gelen kuruluk ya da dökülme şikayetlerini en aza indirebilmeniz için bizler de sizin için bir kaç ufak tüyo ile kış aylarını daha kolay atlatmanızı sağlayacak bir liste oluşturduk.

Soğuk Havalarda Ortaya Çıkan Kötü Etkilerden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Vücudumuzun en önemli parçası olan cilt bakımına elbette cildimizi tanıyarak ve onun ihtiyacı olan ürünleri bularak başlamamız gerekir. Çünkü her cilt kendi içerisinde bir yapı oluşturur ve bu da onun ihtiyacını belirler. Örneğin kuru ciltler çok daha hassas olurken yağlı ciltler soğuk havalara karşı biraz daha dirençlidir. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey cildinizi tanımak ve ona uygun ürünleri belirlemektir. Bu noktada cildiniz için yaz ayları boyunca kullandığınız ürünleri değiştirmeniz şarttır. Çünkü yaz aylarında kullanılan ürünler genellikle cildin tabakasını değiştirerek yenilenmesini sağlayan ürünlerdir. Fakat kış aylarında ihtiyacınız olan şey ise zaten bir kaç ay önce yenilenmiş cildinize koruyucu bir tabaka oluşturmaktır. Bunun için kullanabileceğiniz en temel ve en basit ürün elbette nemlendirici kremlerdir.

Nemlendiric kremi seçerken hafif bir ürün olmasına dikkat ederseniz günlük yaşamınızda bu ürünü hissetmez ve böylece rahatsız olmazdınız. Nemlendirici ürünleri günün her aşamasında kullanmanız da mümkündür. Eğer günlük hayatınızda sık sık makyaj yapan biri iseniz doğru bir nemlendirici krem ya da baz ile cildinizi soğuktan korurken aynı zamanda iyi görünmesini de sağlayabilirsiniz. Eğer cildinizde ekstra bir kuruluk var ise bu kremi daha fazla yağlı tercih edebilirsiniz.

Bu bakım ürünleri elbette yalnızca yüzünüz için geçerli değildir. Aynı zamanda nemlendiricileri elleriniz, ayaklarınız ve vüdunuzun soğuk havaya ya da kalın giysiler nedeniyle havasızlığa maruz kalan her bölgesi için kullanmanız size hem konfor hem de güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Dudak Bakımını İhmal Etmeyin

Kış aylarında en çok etkilenen bölgelerden biri yüz olduğu kadar da dudaklardır. Bu nedenle soğuk havalarda çantanızda mutlaka bulunduranız gereken ürünlerin başında dudak nemlendiricileri gelmektedir. Bu ürün son yıllarda bir hayli talep gördüğü için bir çok çeşidir mevcuttur. Renkli bir dudak nemlendiricisi alarak onu makyajınızın bir parçası haline dönüştürebilirsiniz. Aynı şekilde artık erkeklere özel renksiz ve belli olmayan dudak nemlendiricileri de bulunmakta. Unutmayalım ki her ne kadar cilt bakımı kadınlara özel gibi görünse de sağlık her cinsiyet için olmazsa olmaz.

Yazdan Kalma Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Elbette yaz aylarınca sıcağın ve terlemenin de etkisiyle gün aşırı duş almak gayet normaldir. Fakat kış aylarında da böyle sık duş almaya devam etmek cildinizin Ph değerini bozabileceği için bu alışkanlığı bir kenara bırakmalısınız. Her ne kadar dışarının soğukluğundan sonra sıcak su eşliğindeki banyodan çıkmak istemeseniz de uzmanlar kış aylarında buhar dolu bir ortamda geçirilmesi gereken sürenin 15-20 dakikayı aşmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca su da çok sıcak olmamalı. Çünkü sıcak su zaten kuruyan derinizi daha da tahriş ederek cildinizi iyileştirmenizi güçleştirir. Soğuk su ise cildi her zaman diri tutan etkenlerin başında gelir.

Eğer cilt kuruluğunuz sizi gerçekten rahatsız ediyor ise banyoya girmeden önce vücudunuza yağ takviyesi ile masaj yapabilirsiniz. Ya da duş sonrasında vücudunuza uyguayacağınız bakım ürünleri ile nemlendirme sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde soğuk havalarda pul pul olan saç deriniz için de evde bulunan doğal zeytinyağı ya da aktarlardan bulabileceğiniz argan yağını kullanmanız gözle görülür bir fark yaratacaktır. Bu yağları duşa girmeden bir kaç saat önce saç derinize uygulayarak bekletmeniz kış aylarında saçlarınızı yıpranmaktan korumanızda yardımcı olacaktır.

Parfüm Kullanımına ve Giysilerinize Dikkat Edin

Hepimiz elbette her mevsimde güzel kokmak isteriz. Fakat günlük hayatta kullanmaya alışkın olduğumuz parfüm ve deodarantların bir çok dermatolog tarafından cilt dostu olarak kabul edilmediği de bir gerçek. Bu nedenle özellikle kış aylarında parfüm sıktıktan sonra üzerine kıyafet giyilmesi cildinizin hava almasını engeller. Gözenekleri kimyasal bir ürün olan parfüm ile tıkanmış cilt tabakasında bir çok cilt sorununa yol açabilir. Elbette size asla parfüm kullanmayın diyemeyiz fakat bizim önerimiz parfüm yerine vücut losyonları kullanmanız ya da parfümlerinizi cildinize değil kalıcılığı biraz daha az da olsa kıyafetlerinize sıkmanızdır. Böylece parfüm ile cilt temasını keserek olası bir kuruluğun önüne geçmiş olursunuz.

Kış aylarında hem şık hem de üşümemek adına tercih ettiğimiz bazı kıyafetler de cildimize ve sağlığımıza iyi gelmemekte. Özellikle oldukça kalın çorap çeşitleri ya da botlar kan akışını yavaşlatarak ciltteki yenilemenin azalmasına neden olarak. Özellikle ayaklarınıza uygulayacağınız özel kremlerle bu sorunun önüne geçebilir, bu kıyafetleri mümkün oldukça kısa kullanarak da cildinize ihtiyacı olan konforu sunabilirsiniz.

Female applying moisturizing cream after bath

Beslenme Düzeninizi Mevsime Göre Ayarlayın

Her ne kadar doğanın her mevsime uygun kendi sistemi olsa da günümüzdeki katkı maddeleri nedeniyle zaten ihtiyacı olan besinleri alamayan vücudumuz kış aylarında daha da zayıf düşebilir. Çoğu insanın kış aylarında daha sık ve daha kolay hasta olmasının bir sebebi de budur. Meyve ve sebze çeşitliliği azalır ve vitaminleri parçalamada en çok yararı olan güneş ışınlarının azalmasıyla vücut güçsüz kalır. Bu nedenle kış aylarında alacağınız vitamin takviyeleri hem cildinize hem de bağışıklık sisteminize yararlı olur. Bunun için doktorunuza danışabilir ve basit bir kan testi ile vücudunuzda eksik olan vitaminleri öğrenebilirsiniz. Vitaminlerin yanı sıra Omega-3 takviyesi de özellikle cildinize iyi gelecektir.

Unutmayınız ki dış görünüşümüzün en önemli parçası olan cildimiz her mevsimde farklı unsurlara ihtiyaç duyar. Her insan farklı olduğu için de cildinizi en yakından tanıyan ve ona en iyi bakacak olan kişi sizsiniz. Bu bakımlara ne kadar erken başlar ve ne kadar önem verirseniz gelecekte sahip olacağınız cilt de o kadar canlı ve dinç olacaktır. Umuyoruz ki tavsiyelerimiz bu yolda az da olsa size yardımcı olabilir. Şimdiden sağlıklı ve mutlu bir kış geçirmenizi dileriz.

Bir önceki yazımız olan Dudakların çatlaması nasıl önlenir başlıklı makalemizde çatlak dudaklar, dudak bakımı ve kuru cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen