Saç Bakımı

Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuanlar 2020

Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuanlar: Hasarlı Saçlar için Nemlendirici Şampuanlar

Saçınız kuru ve cansız olduğunda, saçınızı istediğiniz şekilde yapmak için en iyi şampuana ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Didişme ve dolaşmalarla mücadele edebilir, daha fazla kırık uçlar görebilir ve hatta saçınıza şekil vermenin daha zor olduğunu fark edebilirsiniz. Kuru saçlar sinir bozucu olabilir ama neyse ki, saçınızın durumu için özel olarak tasarlanmış ürünler var. Özellikle kuru saçlar için en iyi şampuanlardan bahsediyoruz. Nemi saça hapsetmeye, saç şaftını pürüzsüzleştirmeye ve saçınızı daha fazla zarar görmekten korumaya yardımcı olurlar.

Herhangi bir şampuanın saçınızı temizlemek için yeteceğini düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değil. Bazı şampuanlar, kuru saçı zarar görmeye daha yatkın hale getirebilecek  parabenler gibi kurutma maddeleri içerebilir. Bu nedenle, saç bakım rutininizi düzenlemenin yanı sıra , zarar görmüş saçlar için bu birinci sınıf nemlendirici şampuanlardan birini kullanmayı düşünmelisiniz.

Kuru Saçlara Sahip Olanlar İçin Nemlendirici En İyi Şampuanlar

Kuru saçlar için en iyi şampuan nemlendirici ve onarıcı özelliklere sahip olmalı, ayrıca kirli saçlarınıza ve saç derinize tam temizlik sağlar. Aşağıda incelediğimiz seçenekler, kullanıcı deneyimine ve saçınıza yeniden getirmeyi vaat ettikleri genel faydalara dayanarak piyasadakilerin en iyisidir.

Kiehl 1851’den beri Zeytin Yağı Besleyici Şampuan

Kiehl’s uzun zamandır üstün sonuçlar için doğal malzemelerden üretilen etkili cilt ve saç bakım ürünleri ile ilişkili bir marka olmuştur. Kuru saçlar için şampuanları, saçınızı anında nemlendirmeyi ve güçlendirmeyi vaat eden kremsi bir seçenektir. Avokado yağı, limon özü ve diğer meyve yağlarının hepsinin, saçlarınızda doğal olarak bulunan yağları taklit etmeye çalıştığını ve bunun kuru saçlar için en iyi şampuan olmasını sağladığını takdir edersiniz.

Nem ve Kontrol için Oribe Şampuan

Kuru saç telleriniz olduğunda, saçınızı nemli tutacak bileşenlerin mükemmel dengesini bulmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz.  Oribe’nin şampuanı tam olarak bunu yapmak için tasarlandı. Karpuz, lychee, ayçiçeği tohumu ve edelweiss çiçeği gibi doğal özler, saç köklerine derinlemesine nüfuz etmeye ve nem dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. Bu, saçlarınızı kökten uca derinlemesine besleyen ve nemlendiren kuru saçlar için en iyi şampuandır.  Böylece saçlar  bükülmeden daha pürüzsüz hale gelir.

Wella Invigo Nutri-Enrich Şampuan

Saçınız hasar görmüş veya kuruysa, yapmak istediğiniz en son şey, bilinmeyen bir markanın ürünü test etmek. Ancak en iyi nemlendirici içerikli saç boyaları üreten Wella gibi bir markaya güvenebilirsiniz. Şampuanları kuru veya zarar görmüş saçları canlandırmak için mükemmeldir. Oleik asit ve pantenol, saçınızı nemlendirmek ve beslemek için çalışır ve kuru saçlar için en iyi şampuanlardan biridir.

Mango Tereyağlı Klorane Şampuan

Kuru, kırılgan ve zarar görmüş saçların sağlıklı ve sağlam hale gelmesi için ciddi bileşenlere ihtiyacı vardır. Kloran’ın kuru saçlar için elde ettiği şampuan, çekirdek bileşeni – mango tereyağı sayesinde bu problemi çözüyor. Başlıktaki içerik maddesi, saç derinizi ve saçınızı nazikçe temizlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda hasarlı ve kuru saçlara yoğun nemlendirme sağlar.

 Kuru Saçların Ortak Nedenleri

Artık şampuanların kuru ve yıpranmış saçların etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini bildiğinize göre, neyin sebep olduğunu bilmek de aynı derecede önemlidir. Kuru, kırılgan veya zarar görmüş saçları onarmak için kullanabileceğiniz birçok ürün olmasına rağmen, en iyi seçeneklerden biri kuruluğu teşvik eden veya saç hasarı riskini artıran saç bakımı ürünlerinden kaçınmaktır.

Kuru saçlar, parıltısı eksik gibi donuk gözükme eğilimindedir. Bu, saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlamak için  nemi bulunmadığının en açık işaretidir. Fakat hasar görmüş saçlar da aynı şekilde kırılgan görünebilir ve hissedilebilir. Bazı ciddi durumlarda saçınızı sıktığınızda kuru ot veya saman gibi hissedebilirsiniz.

Peki saça zarar veren nedir?

Saç deriniz nemli kalmaya devam edecek kadar yağ üretmediğinde, kuru saçlara sahip olursunuz. Şampuanlar gibi yanlış saç ürünlerinin kullanılması, saçlarınızın kuru durumunu da kötüleştirebilir.

Saçın zarar görmesine neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Bazıları çevresel, bazıları ise saç bakımı veya yaşam tarzı alışkanlıklarınızla ilgili. Kuru saçların en sık nedenleri aşağıdadır.

• Hava
Kuru bir iklimde yaşıyorsanız, saçınızın nemli bir bölgede yaşayan birinden daha fazla neme ihtiyacı olacak. Özellikle, mevsimsel iklimlerde yaşayan insanlar, daha kuru kış havası olan yerlerde saçlar kuruluk yaşayabilir. Ayrıca, havanın daha fazla neme sahip olduğu ilkbahar ve yaz aylarında yılın soğuk dönemlerinde daha fazla bölünmüş kırık saç uçları sorunu yaşayabilirsiniz.

• Hidrasyon eksikliği
“Siz ne yersiniz” deyişi, “sen de ne içersin” demek için genişletilmelidir. Yeterince su içmiyorsanız, saçınızı da etkileyerek kuru, kırılgan ve hasara daha yatkın hale gelebilir.

• İlaçlar
Bazı ilaçlar istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve bu da kuru veya zarar görmüş saçlar oluşturur. Sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeden ilaç almayı durduramayacak olsanız da, reçetelerinizin yaşamınızın diğer alanlarını nasıl etkileyebileceğini bilmek önemlidir.

• Çok Sık Saç Yıkama

Saçların seyrek yıkanması saçların yağlanmasına ve genel olarak kaba bir görünüme neden olabilir. Ama ayrıca saçınızı çok fazla yıkayabilirsiniz. Bu bölgeye aşırı girdiğinizde, saçlarınızı ve nemli ve sağlıklı olmalarını sağlayan doğal yağları derinden çıkarırsınız. Bu donuk görünümlü kuru saçlara, kırılmada artışa ve hatta kepek ve kafa derisi tahrişine neden olabilir.

• Sıcak Şekillendiricilerin aşırı kullanımı
O kadar zarif ya da kabarık, can attığınız bir görünüm vermek için harika bir maşa ya da demir gibi bir şey yoktur.   Ancak, ısı şekillendirme aletleri günlük rutininizin bir parçasıysa, hasarı ve saç kuruluğunu teşvik ediyor olabilirsiniz.

Kimyasal Şekillendirme

Saçınızı renklendirmek, kıvırcık bir perma yaptırmak veya mevcut çeşitli tedavi yöntemleriyle düzeltmek, görünümünüzü değiştirmenin harika bir yolu olabilir. Ancak herhangi bir kesinti olmadan sürekli kimyasal uygulamalar sonuçta saçınıza zarar verebilir.

Hafif durumlarda saçlarınız kuruyabilir. Ancak ağır vakalarda, kırılma ve incelme gibi ciddi hasarlara yol açabilir. Saç bakım rutininizin bir parçası olarak kimyasal şekillendirmeyi bırakmakta kararlıysanız, daima bir uzmana gidin.

• Genler
Daha iyi veya daha kötüsü, kuru saçlarınızı ebeveynlerinizden almış olabilirsiniz. Tıpkı göz rengi, vücut tipi ve yükseklik gibi her şey miras niteliğindedir, saç tipiniz de öyle. Annenizin ailesi tarafındaki herkes sürekli derin bakım tedavilerine ihtiyaç duyan kuru saçlara sahipse, onları saç bakım rutininize dahil etmek zorunda kaldığınızda da şaşırmamalısınız.

Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuan Nasıl Seçilir

Eğer kuru saçlarla mücadele ediyorsanız, saçınızın sağlıklı görünmesini ve hissetmesini sağlayacak tedavi yöntemleri bulmaya çalışırken muhtemelen ipin ucundasınız demektir. Bu nedenle, kuru saçlar için en iyi şampuanlardan birkaçını belirtmiş olsak da, muhtemelen aramanız gereken ya da kaçınmanız gereken özel bileşenler olup olmadığını merak ediyorsunuz.

Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Değişik seviyelerde saç kuruluğu olduğuna dikkat edin. Bazı insanlar için saç derisi meselesi olsa da, diğerleri için sadece kıl gövdesi ve diğerleri için ikisinin bir kombinasyonu olabilir.

Kuru saç derisi sorunlarıyla karşı karşıya kalırsanız, kuru saçlar için en iyi şampuanlar saçınızı nemlendirme,   ve pürüzsüzleştirme yeteneklerini vurgulayacaktır. Özellikle kıvırcık saçları hedef alan ürünler idealdir çünkü neredeyse sadece neme odaklanırlar.

Mentol, aloe vera, shea yağı, çay ağacı yağı, zeytin yağı, hindistancevizi yağı, argan yağı ve jojoba yağı gibi malzemeler, saç derinizde yağ üretimini teşvik etmek için idealdir. Aynı şekilde, esansiyel yağlar içeren şampuanlar da iyi bir seçenektir, çünkü saçlarınızın ve saç derinizin nem dengesini artırmaya yardımcı olurlar.

Kaçınılması Gereken Şampuanlar

Kuru saçların temel nedeni nem eksikliği ve esansiyel doğal yağlardır. Bu durumda, bu tip şampuanlar kritik yağların saçını soyma eğiliminde olduğundan, takviye ya da hacim kazandıracak şampuanlardan kaçınmak isteyeceksiniz. Sorunlarınızı ağırlaştırabileceğinden, sülfat, parabenler ve alkol içeren yüksek pH’lı şampuanları satın almayın.

Kuru Saçlar Nasıl Yıkanır?

Saçlarınızı yıkamanız gereken sihirli bir sayı var mı? Bütün hafta yıkamadan durabilir misin? Cebirsel bir denklem yaratmak kadar karmaşık olmadığını vaat ediyoruz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, saçlarınız zaten kuru saçlara sahipken çok sık yıkamak kötü bir durumu daha kötü hale getirebilir, kırılmayı, ayrık uçları ve hatta kaşıntılı bir saç derisini teşvik edebilir.

• Kuru Boya ile İşlem Görmüş Saçların Yıkanması

Eğer kuruluğunuz saç boyası ile ilgiliyse, haftada bir kez saç yıkama rejimine geri dönmelisiniz. Bunun yerine, yıkamalar arasında, yağ birikimini kontrol edebilen mükemmel bir kuru şampuan tercih edilir.

• Kalın Telli Kuru Saçları Yıkama

Kuru, kalın saçlar, renk uygulanmış saçlardan daha sık yıkanmalıdır. Şampuan için ve şampuanlar arasında haftada iki kez temizlik rutinini tercih edin , birlikte yıkamaya veya sadece saçınızı saç kremi ile yıkama eylemine güvenin. Bu saçınız için daha yumuşak bir işlemdir ve saç derinizden ve saçınızdan kritik yağları sıyırma olasılığı daha düşüktür.

• İnce Telli Kuru Saçları Yıkama

Daha ince saçlar en çok yıkanabilir, haftada üçe kadar mükemmel derecede güvenlidir. Fakat aynı renkle işlem görmüş saçlarda olduğu gibi, yağı yıkamalar arasında kontrol altında tutmak için iyi bir kuru şampuana yatırım yapmalısınız.

Kuru Saç Çözümleri: Kuru Saçlardan Nasıl Kurtulur

Kuru saçlar için en iyi şampuanı ve doğru yıkama programını seçmenin yanı sıra, saçlarınızın ve saç derinizin sağlığını korumaya yardımcı olacak başka şeyler de yapabilirsiniz. Özellikle, bu seçeneklerden bazıları mutfağınızda bulunan ürünlerden yapabileceğiniz doğal saç maskeleri içerir.

• Koşullanıcı Adımını Atlama
Kuru saçlar daha fazla hasara meyillidir. Bu da sağlıklı görünmesi için daha fazla neme ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Bu aynı zamanda koşullandırma adımını asla atlamamanız gerektiği anlamına gelir. Doğal yağ içeren ve silikon içermeyen saç kremleri arayın.

• Kimyasal İşlemlerinizi Sınırlandırın
Bu açık görünmelidir, ancak kuru veya yıpranmış saçlarınız kimyasal düzleştirme, renklendirme veya kıvrılma işleminden kaynaklanıyorsa, kesilme zamanı gelmiştir. Ne kadar restoratif şampuan, saç kremi ve ne kadar derin tedavi kullanırsanız kullanın, sık sık görülen kimyasal şekillendirmenin neden olduğu hasarı tamamen silmeyeceksiniz. Bunun yerine, uyguladığınız kimyasal işlem sayısını azaltmanız gerekir.

• Isı Şekillendirmenizi Azaltın
Kimyasal işlemlerle aynı çizgilerde, sabit ısı şekillendirme hasar görmüş ve kuru saça neden olabilir. Bu riski en aza indirmenin en iyi yolu, ısı şekillendirme aleti kullanımınızı önemli ölçüde azaltmaktır. Saçınıza ısı içermeyen şekillendirme yöntemlerini öğrenin.

Bu, saçınızı  düğümler  örgüler veya bükümler üzerine ayarlamak gibi teknikleri kullanarak saçları havada kurumaya veya şekillendirmeye izin vermenin yanı sıra, ısıya ihtiyaç duymadan size istediğiniz görünümü verebilecek plaj dalgası spreyleri gibi şekillendirme solüsyonlarını dahil etmeyi içerebilir. .

Saçınızı kuruturken minimum sıcaklıkta tuttuğunuzdan emin olun. Bu, fön kurutucularını orta sıcaklıkta kullanmak ve düzleştiriciyi 120 C de kadar kullanmak anlamına gelir. Saçınıza bir ısı şekillendirme aletiyle dokunmadan önce daima bir ısı koruyucu sprey veya serum kullanın.

• Nemlendirici Şekillendirici Ürünlere Yatırım Yapın
Jojoba veya argan yağı gibi uçucu yağlar veya shea ve mango gibi tereyağlar içeren ürünleri arayın. Bu ürünler, her kullanışınızda kritik nemi kuru saçınıza akıtır ve kuruluk görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

saçınızı yıkarken, saçınızı ovalamak yerine, şampuanı saç derisine ve köklerine uygulayarak ve saçınızı tamamen temizlemek için saç uzunluğunu hafifçe yumuşatarak başlayın. Saçınızı kuruturken, mikrofiber bir havlu veya pamuklu tişört kullanın ve saçınızı kabaca kurutmak yerine hafifçe dokundurun.

• Soğuk Su Kullan
Saçınızı sadece sıcak suyla yıkarsanız daha da kuruyabilir. Sıcak suyun saçınızdaki ve saç derinizdeki nemi   ılık sudan daha fazla soyması daha olasıdır. Eğer ılık duş alma fikri zevksiz ise, saçınızı en son yıkayın .Ve sıcaklığı dayanabildiğiniz kadar soğuk  bırakın. Bu saçınızı korumaya ve nemi korumanıza yardımcı olur.

• Derin Durum
Kuru saçlarınızı yıkarken saç kremi adımını hiç atlamasanız bile, iyi bir derin bakım uygulamasından – iyi bir saç maskesi veya saç yağından yararlanabilirsiniz . Bu, ürünün saç miline daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur.

Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için, haftalık derin bakım tedavisini tercih edin. Saçlarınızın tamamen kaplandığından emin olun ve ardından saçınızı plastik bir duş başlığı veya plastik bir torbaya sarın. acaktır.

Saç maskesi yaptığınızda yıkamadan önce en iyi sonucu almak için en az bir saat bekletin.

• Kuru Saçlar İçin DIY Saç Maskeleri
Hindistan cevizi yağı ve limon suyundan mayonez ve yumurtaya kadar her şeyi içeren kuru saçlar için DIY saç maskeleri için sayısız tarif var . Seçtiğiniz sürüm özel hedeflerinize, saçınızın kimyasına ve mutfağınızda ne olduğuna bağlı olacaktır.

Bal, mayonez, avokado ve yumurta sarısı,  saç maskenizde kuru saçlar için kullanılabilecek en iyi bileşenlerden bazılarıdır, çünkü hepsinde besleyici, yumuşatıcı özellikleri vardır. Örneğin, olgunlaşmış bir avokadoyu tercih ettiğiniz bir yağ ile birleştirebilir ve 30 dakika sonra durulayarak yeni yıkanmış saça uygulayabilirsiniz.

Bir başka iyi fikir zeytinyağı, hindistancevizi yağı, badem yağı veya jojoba yağı gibi kuru saçı tedavi etmek için sıcak yağ kullanmaktır . Sadece seçtiğiniz yağı ısıtmanız ve saç derinize masaj yaptırmanız yeterli. Saçı tamamen durulamadan önce gece boyunca veya 30 dakika bekletin.

Ancak, derinlemesine bir bakım uygulamasından farklı olarak, durulamada sorun yaşayabileceğiniz için saçınıza DIY saç maskesi bırakmak istemezsiniz. Genel bir kural, duş alır almaz ıslak saça uygulamak ve sonra duşu bitirdiğinizde yıkamaktır.

• Saç Derisine Masaj
Yağ üretimi eksikliği, kuru  saçların temel nedenlerinden biridir. Sıklıkla, bunun nedeni kafa derisinin uygun şekilde uyarılmaması olabilir. Her gün kendinize kafa derisi masajı yaptırmayı alışkanlık haline getirin.

Jojoba, argan ve hatta hindistancevizi yağı gibi doğal bir yağa yatırım yapın ve saç derinize masaj yapmadan önce parmak uçlarınıza biraz uygulayın.

• Beslenmenizi Denetleyin
Genellikle sağlıksız saçlar, yetersiz beslenmeyle bağlanabilir ve yeterince su içilmez. Yediğiniz sağlıklı yiyecek sayısını artırmaya başlamanın ve kilo ve boy oranınız için önerilen su alım miktarını karşılamayı hedeflemenin zamanı geldi.

• Kesimi Unutma
Cansız kırık uçları tutmanın bir anlamı yoktur. Kuru saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlamanın en hızlı yollarından biri, kesim yapmaktır. Bunu yapmak, bölünmüş uçların kıl gövdesi üzerinde daha fazla büyümesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Her iki ya da üç ayda bir saçınızı kestirmeyi tercih edin ve saçınızın çok kısa olması konusunda endişeleriniz varsa, kuaförünüzden sadece kırık uçları kesmesini isteyin.

Bir önceki yazımız olan Saçlar için güneş koruyucu sprey: Bu ürünler UV ışınlarına karşı gerçekten yardımcı olur başlıklı makalemizde güneş koruyucu, saç bakımı ve saç spreyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen